Ադրբեջանի կողմից իր ԶՈՒ-ի ռազմական հանցագործությունները հետաքննելու հայտարարությունը կեղծիք էր. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է ՄԱԿ-ի մանդատակիրների կողմից Ադրբեջանին ուղղված նամակին, որով Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջվում է բացատրություններ ներկայացնել Հայաստանի դեմ հարձակման ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերի իրականացրած պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ: Թեմայի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցին պատասխանել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Հարց. ՄԱԿ մանդատակիրների կողմից վերջերս հրապարակվել է Ադրբեջանին ուղղված նամակը, որը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջում է բացատրություններ ներկայացնել 2022թ.-ի սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարված պատերազմական հանցագործությունների դեպքերի վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվում նաև 2020թ.-ի նոյեմբերին կրակի դադարից հետո ռազմագերիների ազատ չարձակման հարցին: Ադրբեջանը, սակայն նախատեսված ժամանակահատվածում որևէ կերպ չի արձագանքել ՄԱԿ մանդատակիրներին: Ի՞նչ մեկնաբանություն ունեք այս առումով:
Պատասխան. Մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների պատշաճ միջազգային հետաքննության անհարժեշտության մասին և պահանջել հանցագործությունների մեղավորներին ու կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկել, այդ թվում՝ միջազգային պատժամիջոցների կիրառմամբ։
Նամակ-պահանջագրում ՄԱԿ մանդատակիրները խորը մտահոգություն են հայտնում տեղի ունեցածի վերաբերյալ և Ադրբեջանին կոչ են անում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները դադարեցնելու նման խախտումները, կանխարգելելու դրանց կրկնությունը և ապահովելու ցանկացած անձի կամ անձանց պատիժը, որոնք պատասխանատու են այս հանցագործությունների կատարման համար։
Կհիշեք, որ միջազգային հանրության զայրույթը մեղմելու և ուշադրությունը շեղելու նպատակով Ադրբեջանը անցած տարվա աշնանը հայտարարեց իր ԶՈՒ կատարած պատերազմական հանցագործությունների կապակցությամբ հետաքննություն սկսելու մասին: Ինչպես ցույց է տալիս ՄԱԿ-ի մանդատակիրների պահանջագիր-նամակի անտեսումը, այդ այսպես կոչված հետաքննությունը ընդամենը կեղծիք էր՝ խնդիրը կոծկելու նպատակով:
ՄԱԿ-ի մանդատակիրները պատասխան չեն ստացել նաև 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանում անօրինական պատանդառության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև բռնի անհետացումների դեպքերի վերաբերյալ իրենց հարցադրումներին:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանը՝ լինելով մարդու իրավունքների վերաբերյալ ՄԱԿ-ի հիմնարար փաստաթղթերի անդամ, կոպտորեն խախտում է դրանք, հաշվի չի առնում ՄԱԿ-ի մարմինների կողմից իրեն տրված հանձնարարականները և չի համագործակցում ՄԱԿ մարդու իրավունքների ապահովումը վերահսկող այնպիսի կարևոր մարմինների հետ, ինչպիսիք են մանդատակիրները (հատուկ զեկուցողներն ու անկախ փորձագետները):
Այս իրավիճակում հրամայական է Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները միջազգային պատշաճ հետաքննության իրականացումը, մեղավորներին ու կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկելը: Բացի այդ, միջազգային հանրությունը պարտավոր է մեծացնել ճնշումը՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման, բռնի անհետացումների և անհետ կորածների ճակատագրերի բացահայտման համար։
Բարձր գնահատելով համագործակցությունը ՄԱԿ կառույցների, այդ թվում` հատուկ ընթացակարգերի հետ` Հայաստանը նաև ցանկանում է ուշադրություն հրավիրել այն փաստի վրա, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանը որդեգրել է ՄԱԿ կառույցներին ահաբեկելու և ճնշում գործադրելու միջոցով վերջիններիս ստիպելու չբարձրաձայնել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների աղաղակող խախտումներին վերաբերող դեպքերը և ավելին, նույնիսկ վերախմբագրել ՄԱԿ կողմից նախկինում արված հայտարարությունները: Այս ամենին ականատես ենք լինում Լաչինի միջանցքը փակելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին շրջափակման մեջ պահելու վերաբերյալ հայտարարությունների համատեքստում:
Չնայած ադրբեջանական գործողություններին՝ վստահ ենք, որ ՄԱԿ բոլոր մարմինները, այդ թվում` առաջին հերթին մարդու իրավունքների խնդիրներով զբաղվող կառույցները, կշարունակեն իրականացնել իրենց աշխատանքը ՄԱԿ կանոնադրության ոգուն և տառին համապատասխան:

The announcement by Azerbaijan to investigate the war crimes of its armed forces was a lie; Spokesman of the RA MFA
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia responded to the letter addressed to Azerbaijan by the UN mandate holders, in which the government of Azerbaijan is requested to provide explanations regarding the war crimes committed by the armed forces of Azerbaijan during the attack against Armenia. Vahan Hunanyan, the RA Foreign Ministry spokesperson, answered "Armenpress"'s question on the topic.
Question. The UN mandate holders have recently published a letter addressed to Azerbaijan, which demands the government of Azerbaijan to provide explanations regarding the cases of war crimes committed by the armed forces of Azerbaijan during the military aggression unleashed against the Republic of Armenia on September 13, 2022. Reference is also made to the question of not releasing prisoners of war after the ceasefire in November 2020. Azerbaijan, however, did not respond to the UN mandate holders in any way during the scheduled period. What is your comment in this regard?
Answer: We have repeatedly spoken about the need for a proper international investigation of the war crimes committed by Azerbaijan and demanded that the perpetrators and organizers of the crimes be brought to justice, including through the application of international sanctions.
In the letter of demand, the UN mandate holders express deep concern about what happened and call on Azerbaijan to take all necessary measures to stop such violations, prevent their recurrence, and ensure the punishment of any person or persons responsible for the commission of these crimes.
It is worth noting that to alleviate the anger of the international community and divert attention, last fall, Azerbaijan announced an investigation into the war crimes committed by its armed forces. The UN mandate holders' disregard of the letter of demand shows that the so-called study was just a sham to cover up the problem.
The UN mandate holders did not receive an answer to their questions regarding the cases of Armenian prisoners of war and other detained persons who were illegally held hostage in Azerbaijan after the 44-day war, as well as the points of forced disappearances.
Thus, we can record that Azerbaijan, being a Member of the UN Charter on Human Rights, grossly violates them, does not take into account the instructions given to it by the UN bodies, and does not cooperate with such essential UN human rights monitoring bodies as are mandate holders (special rapporteurs and independent experts).
In this situation, it is imperative to carry out a proper international investigation of the war crimes committed by Azerbaijan to hold the culprits and organizers accountable. In addition, the international community is obliged to increase the pressure for the immediate repatriation of all Armenian prisoners of war and civilians illegally held in Azerbaijan, enforced disappearances, and disclosure of the fate of the missing.
Appreciating the cooperation with the UN structures, including the special procedures, Armenia also wants to draw attention to the fact that recently Azerbaijan adopted the method of intimidation and pressure on the UN structures to force them not to raise cases of flagrant violations of human rights by Azerbaijan and more. We were even re-editing statements previously made by the UN. We are witnessing all this in the context of the announcements about closing the Lachin Corridor and keeping the people of Nagorno Karabakh under siege.
Despite Azerbaijan's actions, we are sure that all UN bodies, including those primarily dealing with human rights issues, will continue to carry out their work by the spirit and letter of the UN Charter.