«Եթե որևէ առաքելություն չգիտի, թե որն է ՀՀ տարածքը, ո՞նց է դիտարկելու՝ օկուպացված է այն, թե ոչ». Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«ՀԱՊԿ մեր գործընկերներն արձանագրել են, որ դիտորդական առաքելություն ուղարկելու առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ, ինչի համար մենք շնորհակալ ենք». ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն իր դիրքորոշումը հայտնել է՝ ՀԱՊԿ-ն ունի շատ մանրամասն նկարագրություններով փաստաթղթեր, այդ թվում՝ ճգնաժամային իրավիճակներում արձագանքման կանոնակարգ, նաև սահմանված է ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին. «ՀԱՊԿ-ից խնդրել ենք կարևոր սկզբունքային մի բան՝ ճշգրտել ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին ՀՀ-ում, այսինքն՝ մեզ ասել իրենց պատկերացումը, թե որն է ՀՀ-ն։ Մենք այս հարցի հստակ պատասխանը չենք ստացել։ Մյուս կողմից, ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործուղումը հնարավոր է դարձել, որովհետև Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպման արդյունքում ԵՄ-ն հստակ գծագրել է, այդ թվում՝ ՀՀ և Ադրբեջանի մասնակցությամբ և համաձայնությամբ, թե որն է ՀՀ-ն։ Այսինքն, իրենք ասել են՝ «մեր պատկերացմամբ ՀՀ քարտեզը սա է», կամ մենք ենք ասել, իրենք էլ դա ընդունել են ի գիտություն և հաստատել են, և գալիս են ա՛յդ տարածքը մոնիտորինգ անելու, դիտելու։ Առանց այդ առաքելության և տարածքի մասին պատկերացման՝ դիտորդական առաքելությունը կլինի առնվազն տարօրինակ»։
Ըստ Փաշինյանի՝ եթե որևէ առաքելություն չգիտի, թե որն է ՀՀ-ն ու նրա տարածքը, ո՞նց է դիտարկելու՝ օկուպացված է այդ տարածքը, թե ոչ։ Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը արևմուտքում ՀՀ-ին փորձել է ներկայացնել որպես Ռուսաստանի ագրեսիվ քաղաքականության մասնակից, իսկ ՌԴ-ում՝ որպես արևմտյան դավադրության մասնակից։
Փաշինյանը վստահեցրել է, որ ԵՄ դիտորդների այցի հետ կապված չկա աշխարհաքաղաքական որևէ ենթատեքստ. «Կա կոնկրետ օրակարգ, կա կոնկրետ հարց, որ փորձում ենք լուծել»։

"If any mission does not know what the RA territory is, how will it observe whether it is occupied or not?" Pashinyan (VIDEO)
"Our CSTO partners noted that the proposal to send an observation mission remains in force, for which we are grateful." RA Prime Minister Nikol Pashinyan said at the NA-Government question-and-answer session.
According to him, Armenia has expressed its position: the CSTO has documents with very detailed descriptions, including the regulation of response in crises, and the area of responsibility of the CSTO is also defined. "We asked the CSTO for an important and moral thing: to specify the area of responsibility of the CSTO in RA, that is, to tell us their idea of what RA is. We are still waiting to receive a clear answer to this question. On the other hand, the mission of the EU civil mission became possible because, as a result of the quadrilateral meeting in Prague, the EU clearly outlined, including with the participation and agreement of RA and Azerbaijan, what RA is. In other words, they said: "This is the map of Armenia in our opinion," or we said it, they took it into account and confirmed it, and they are coming to monitor and observe that area. Without that mission and understanding of the area, an observation mission would be strange, to say the least."
According to Pashinyan, if any mission needs to know what RA is and its territory, how will it observe whether that territory is occupied? According to him, Azerbaijan tried to represent Armenia in the West as a participant in Russia's aggressive policy and Russia as a participant in the Western conspiracy.
Pashinyan assured that there is no geopolitical context related to the visit of EU observers, "There is a specific agenda; there is a specific issue we are trying to solve."