«Ամենաշատը մենք ենք ուզում, որ ճանապարհը բացվի». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին անդրադարձել է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հեռանկարին՝ հավելելով, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ ցամաքային մեկ կապող օղակ ունի՝ Վերին Լարսի ճանապարհն «իր բոլոր հայտնի պրոբլեմներով»։ Փաշինյանը նշել է, որ Վրաստանը նախաձեռնել է թունելի կառուցում, որը խնդիրը կլուծի. «Բայց, մյուս կողմից, հասկանում ենք, որ տարածաշրջանում կոմունիկացիաների բացումը, մասնավորապես, Հայաստան-Ադրբեջան երկաթուղու և ավտոճանապարհի բացումն, էականորեն կմեծացնի մեր առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ-ի և ոչ միայն ԵԱՏՄ-ի հետ»։
Վարչապետը շեշտել է, որ ՀՀ-ն շահագրգռված է իրականացնել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը. «Տպավորություն է, որ բոլորն ուզում են ճանապարհները բացել, մենք դիմադրում ենք։ Ոչ, ընդհակառակն, ամենաշատը մենք ենք ուզում, որ ճանապարհը բացվի, իսկ դիմադրում են մյուսները»։
Ըստ վարչապետի՝ Հայաստանն ամենաշատն ունի այդ ճանապարհների կարիքը, քանի որ Հայաստանը 30 տարի է՝ շրջափակման մեջ է, իսկ Թուրքիան և Ադրբեջանն ունեն այլընտրանքային ճանապարհներ. «Բոլորը հասկանում են, որ մենք ամենաշատն ունենք այդ ճանապարհների կարիքը, ուստի փորձում են այդ ճանապարհները բացելու գինը մեզ համար ավելացնել»։
Փաշինյանը նաև նշեց. «Վերջերս Ադրբեջանի նախագահն ինքն ասաց, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում «միջանցք» բառ չկա, չկա գրված Հայաստանի սուվերենության որևէ սահմանափակում. չկա գրած ՀՀ օրենսդրության կիրառության որևէ սահմանափակում, և բառիս իսկական իմաստով արձանագրում եմ, որ մենք հենց վաղը պատրաստ ենք այդ բոլոր գործողությունները իրականացնել և մեկնարկը տալ»:

"Most of all, we want the road to be opened;" Nikol Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the prospect of opening regional communications in the NA-government question-and-answer session, adding that Armenia has one land link with EAEU member states, the Upper Lars road, "with all its known problems." Pashinyan noted that Georgia had initiated the construction of a tunnel that would solve the problem, "But, on the other hand, we understand that the opening of communications in the region, particularly the opening of the Armenia-Azerbaijan railway and highway, will significantly increase our trade turnover with the Eurasian Economic Union and not only the Eurasian Economic Union."
The Prime Minister emphasized that RA is interested in implementing point 9 of the tripartite statement of November 9, 2020, "Everyone wants to open the roads; we are resisting. On the contrary, we want the road to be opened the most while others resist."
According to the Prime Minister, Armenia needs these roads the most because Armenia has been under siege for 30 years, and Turkey and Azerbaijan have alternative routes, "Everyone understands that we need those roads the most, so they are trying to increase the price of opening those roads for us."