«Հակակոռուպցիոն քաղաքականության միջազգային ռեյտինգներում ետընթացն անընդունելի է». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մտահոգված է «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կազմակերպության՝ վերջերս հրապարակած ցուցանիշներով, համաձայն որոնց՝ ՀՀ-ն որոշակի ետընթաց է գրանցել։
Փաշինյանը պնդել է, որ իրենք նպատակադրված են բոլոր վարկանիշային աղյուսակներում առաջընթաց ունենալ. «Եթե մենք ունենք ետընթաց, նշանակում է՝ ինչ-որ մի բան այնպես չի։ Ես այդ թեմայով մի քանի քննարկում ունեցել եմ, վաղը կառավարության նիստում էլ եմ նախատեսում քննարկում ունենալ, նաև՝ այս շաբաթ հակակոռուպցիոն խորհրդի արտագնա նիստ ենք անելու։ Արտագնա, որպեսզի երկար ու մանրամասն խոսելու հնարավորություն ունենանք, և այն փաստը, որ մենք հակակոռուպցիոն քաղաքականության միջազգային ռեյտինգներում թեկուզ փոքր ետընթաց ենք արձանագրում, բացարձակապես անընդունելի է»։
Փաշինյանը նշել է՝ հակված չեն մտածելու, թե միջազգային այդ կառույցներում ինչ-որ բան սխալ են հաշվել. «Ոչ, մե՛նք չենք ինչ-որ բան այնպես արել»։ Վարչապետի խոսքով՝ թեև ասվում է, որ հաղթահարվել է համակարգային կոռուպցիան, սակայն ամեն շաբաթ կոռուպցիոն բացահայտման դեպք է լինում, և մարդիկ են ձերբակալվում. «Մենք պետք է վերահաստատենք հակակոռուպցիոն քաղաքականության մեր վճռականությունը և մեր հաստատակամությունը, որ այդտեղ կոմպրոմիս չի կարող լինել»։
Վարչապետը նաև շեշտեց. «Ես համարում եմ շատ մեծ ձախողում հակակոռուպցիոն ռեյտինգում մեր ետընթացը, ահավոր մեծ ձախողում, անձնապես շատ ծանր եմ տանում, որ նման բան է տեղի ունեցել։ Բայց մյուս կողմից սա առիթ է, որ ավելի խստացնենք հակակոռուպցիոն մեր քաղաքականությունն ու գործիքները»։

«Регресс в международных рейтингах антикоррупционной политики недопустим». Премьер-министр
Премьер-министр РА Никол Пашинян обеспокоен недавно обнародованными антикоррупционной организацией «Transparency International» показателями, согласно которым в РА зафиксирован некоторый регресс.
Пашинян заявил, что они нацелены на продвижение во всех рейтингах. «Если у нас наблюдается регресс, значит, что-то не так. У меня было несколько дискуссий на эту тему, планирую завтра дискуссию на заседании правительства, также на этой неделе мы проведем выездное заседание антикоррупционного совета. Выездное, чтобы у нас была возможность долго и подробно поговорить, а то, что мы фиксируем даже небольшой откат в международных рейтингах антикоррупционной политики, абсолютно недопустимо».
Пашинян отметил, что они не склонны думать, что в этих международных структурах как-то просчитались. «Нет, мы что-то не то сделали» . По словам премьер-министра, хотя и говорят, что системная коррупция преодолена, каждую неделю выявляется случай коррупции и арестовываются люди. «Мы должны подтвердить нашу решимость и нашу твердость в антикоррупционной политике, что не может быть никаких компромиссов».
Премьер-министр также подчеркнул. «Снижение нашего антикоррупционного рейтинга я считаю очень большим провалом, ужасным большим провалом, лично я очень тяжело переживаю, что произошло нечто подобное. Но с другой стороны, это возможность усилить нашу антикоррупционную политику и инструменты».