Շատ վճռական և հաստատակամ ենք խաղաղության օրակարգին. Արարատ Միրզոյան
Փետրվարի 7-ին աշխատանքային այցով Բեռլինում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքի հետ, որի արդյունքներով Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարները հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով: Մամուլի ասուլիսի ժամանակ իր ելույթում նախարար Միրզոյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Հարգելի տիկի՛ն նախարար,
Նախ, ցանկանում եմ իմ գործընկեր տիկին Բերբոքին շնորհակալություն հայտնել հրավերի, ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև արդյունավետ քննարկումների համար:
Բայց մինչ մեր օրակարգին անդրադառնալը, ես ևս իմ ցավակցությունները հայտնեմ Թուրքիայում և Սիրիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի կապակցությամբ: Ցանկանում եմ ցավակցություններ հայտնել զոհվածների ընտանիքներին և շուտափույթ ապաքինում մաղթել վիրավորներին:
Ուզում եմ նշել, որ չնայած հարաբերությունների և իրողությունների ողջ բարդությանը, Հայաստանի Հանրապետությունն իր օգնության ձեռքն է մեկնել և հումանիտար աջակցության պատրաստակամություն է հայտնել և՛ Թուրքիային, և՛ Սիրիային:
Մենք՝ որպես 1988թ. մեր տարածքում ավերիչ երկրաշարժ տեսած ազգ, կարևորում ենք, որ բնական աղետների ժամանակ որևէ հասարակություն միայնակ չմնա:
Ուզում եմ նշել, որ մենք այսօր գոհունակությամբ արձանագրել ենք Հայաստան-Գերմանիա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, անդրադարձել ենք ժողովրդավարական արժեքների և ընդհանուր ընկալումների վրա հիմնված երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը, կարևորել ենք Հայաստանում տեղի ունեցող մեծածավալ ժողովրդավարական բարեփոխումներին Գերմանիայի աջակցությունը, ինչպես նաև՝ քննարկել ենք բազմակողմ հարթակներում ակտիվ փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Բնականաբար, քննարկել ենք հայ-գերմանական առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Գերմանիան ԵՄ-ում մեր հիմնական առևտրային գործընկերն է, և գերմանական կապիտալը ներկայացված է Հայաստանի տնտեսության մեջ: Մենք պետք է աշխատենք երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալների աճի դրական դինամիկան ապահովելու, պահպանելու, ներդրումները խթանելու և նոր գործարար կապերը ակտիվացնելու ուղղությամբ։
Երկկողմ օրակարգում, իհարկե, կարևոր տեղ է զբաղեցնում նաև ֆինանսական և տեխնիկական համագործակցությունը: Եվ մենք արժևորում ենք գերմանական GIZ գործակալության և KFW բանկի գործունեությունը Հայաստանում:
Մարդկանց միջև շփումների խթանման համատեքստում, իհարկե, մեզ համար կարևոր է Գերմանիայի դիրքորոշումը ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հարցում առաջընթացի համար:
Շարունակելով Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության թեման՝ նշեմ, որ հանդիպման օրակարգում էին գործընկերության ընդլայնման կարևոր հարցեր, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախատեսված ուղղություններով, Արևելյան գործընկերության շրջանակներում և այլ հարթակներում ու ձևաչափերով, որտեղ մենք համագործակցում ենք:
Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի ևս մեկ անգամ մեր գոհունակությունն ու երախտիքը հայտնել Եվրոպական միությանը Հայաստանում նոր՝ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշման կապակցությամբ: Համոզված ենք, որ այս առաքելությունն էական դերակատարում կունենա մարդկային անվտանգության և տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում, ինչպես նաև՝ առկա իրավիճակն օպերատիվ և հավաստի կերպով ԵՄ անդամ երկրների մեր գործընկերներին ներկայացնելու հարցում:
Շարունակելով տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության թեման` նշեմ, որ այսօր գործընկերոջս ներկայացրել եմ այն էքզիստենցիալ մարտահրավերներն ու վտանգները, որոնց այս շրջանում բախվում է թե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը:
Այս պահին, երբ մենք խոսում ենք, Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 հայությունն ապրում է տոտալ շրջափակման մեջ` կտրված ամբողջ աշխարհից: Եվ սա շարունակվում է արդեն երկու ամիս: Կարո՞ղ եք պատկերացնել արդյոք՝ երկու ամիս մարդիկ զրկված են ազատ տեղաշարժի իրենց հիմնարար իրավունքից:
Ամբողջ աշխարհի հայացքների ներքո Լեռնային Ղարաբաղը կանգնած է հումանիտար աղետի առջև: Ցրտաշունչ ձմռան պայմաններում գազի ու էլեկտրաէներգիայի գրեթե ամենօրյա անջատումներ, բլոկադայի տարբեր կողմերում հայտնված ընտանիքներ, կրթության իրավունքից զրկված երեխաներ, անհրաժեշտ բժշկական միջամտության կարիք ունեցող և այն չստացող մարդկային կյանքեր:
Այս ամենը հետևանք է նրա, որ Ադրբեջանը, նենգափոխելով գլոբալ բնապահպանական օրակարգը և կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները, փակել է Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը:
Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, ինչպես նաև դրան նախորդած այլ ագրեսիվ գործողությունները, ինչպես օրինակ՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժումը, և կենսագործունեության համար անտանելի պայմանների ստեղծումը Լեռնային Ղարաբաղում ունի մեկ նպատակ՝ ստիպել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը լքել իրենց տները և, ըստ էության, դրանով իսկ զրկել նրանց հայրենիքում ապրելու իրավունքից։ Սա բնորոշել այլ կերպ, քան էթնիկ զտումների քաղաքականություն, թերևս հնարավոր չէ։ Սա է Ադրբեջանի պատասխանը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության խնդիրը հասցեագրելու միջազգային հանրության կոչերին։
Սրան զուգահեռ մինչ այժմ վերացված չեն նաև 2021 թվականի մայիսին և նոյեմբերին, ինչպես նաև 2022 թվականի սեպտեմբերին ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները: Խախտելով միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերն ու նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, իսկ բազմաթիվ բռնի անհետ կորածների ճակատագրերը մնում են չպարզված։ Շարունակվում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումը:
Ցանկանում եմ հերթական անգամ ընդգծել, որ չնայած բոլոր դժվարություններին ու մարտահրավերներին, որոնց մի մասը ես թվարկեցի, խաղաղության օրակարգի առաջ մղումը Հայաստանի Հանրապետության սկզբունքն ու ռազմավարությունն է: Այս համատեքստում մենք կարևորում ենք Գերմանիայի՝ որպես ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և համամարդկային արժեքների ջատագով երկրի, և որ ոչ պակաս կարևոր է՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամի, հստակ դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանում կայունությանն ու խաղաղությանն ուղղված ջանքերում։
Հարգելի՛ տիկին նախարար,
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ՝ ջերմ ընդունելության և բովանդակալից զրույցի համար։ Ես անկեղծորեն հետաքրքրված եմ շարունակել այս երկխոսությունը՝ երկու երկրների միջև հարաբերությունների օրակարգին նոր լիցք հաղորդելու համար, այդ թվում նաև՝ պաշտոնական փոխայցելությունների միջոցով։
Պատիվ ունեցա տիկին նախարարին հրավիրել Հայաստան։
Շնորհակալ եմ:
Հարց («Ազատություն» ռադիոկայան). Երկրորդ հարցս, պարոն Միրզոյան, Ձեզ եմ ուղղում: Օրեր առաջ հայտարարել եք, որ հայկական կողմը ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ նոր առաջարկներ ադրբեջանական կողմին: Ի՞նչ առաջարկների մասին է խոսքը և ինչո՞վ են դրանք նոր։
Արարատ Միրզոյան. Նախ ուզում եմ նշել, որ խաղաղության բանակցությունները շարունակական գործընթաց են, և Հայաստանը հաստատակամորեն է ներգրավված այս բանակցություններում, և մենք նպատակ ունենք շարունակել մեր ակտիվ ջանքերը, մեր տարածաշրջանում կայուն և երկարատև խաղաղություն կառուցելու գործում: Ուզում եմ Ձեզ տեղեկացնել, որ դեկտեմբերին նախատեսվում էր իմ և նախարար Բայրամովի, ինչպես նաև նախարար Լավրովի հերթական հանդիպումը:
Այս անգամ այն պետք է տեղի ունենար Մոսկվայում, բայց Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով հայկական կողմը հետաձգեց մասնակցությունը, և չնայած այս հանգամանքին մենք ադրբեջանական կողմին, ինչպես Դուք մեջբերեցիք, փոխանցեցինք մեր նոր առաջարկները խաղաղության պայմանագրի շուրջ: Եվ պետք է նաև տեղեկացնեմ, որ մի քանի օր առաջ ստացել ենք ադրբեջանական հերթական արձագաքը և առաջարկները:
Ես կրկնում եմ սա շարունակական գործընթաց է, և մենք շարունակում ենք աշխատել տեքստի վրա տարբեր, մի քանի փուլերով փոխանակելով առաջարկները և շարունակելով քննարկումը: Սա շատ կարևոր է հասկանալու համար, որ թեև Լաչինի միջանցքն արգելափակված է, մնացած բոլոր մարտահրավերները շարունակում են գոյություն ունենալ, այնուամենայնիվ, ըստ էության, բանակցային գործընթացը կանգնած չէ, բանակցությունները շարունակվում են:
Անշուշտ, պետք է նշեմ, որ այդ բանակցությունների հաջող և ավելի հարթ ընթացքին ամենևին չեն նպաստում, եթե, իհարկե, չասենք, որ խոչնդոտում են, Ադրբեջանի շարունակական, հակահայկական, ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ատելության քարոզը հայերի նկատմամբ, անկախ նրանից դա Հայաստանի Հանրապետությունն է, թե Լեռնային Ղարաբաղը, ինչպես նաև գետնի վրա, ինչպես ասում են, ագրեսիվ գործողությունները, ՀՀ ինքնիշխան տարածք շարունակական ներխուժումները, մեր տարածքների օկուպացիայի տակ մնալը, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի առաջացումը:
Ցանկացած պարագայում, ուզում եմ կրկին ընդգծել, որ մենք շատ վճռական և հաստատակամ ենք խաղաղության օրակարգին և մենք մեր կողմից շարունակելու ենք ակտիվ ջանքերը տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության համար:
Հարց (Deutsche Welle). Երկրորդ հարցս ուղղում եմ պարոն Միրզոյանին։ Դուք ասացիք, որ աջակցություն եք առաջարկել Թուրքիային։ Ի՞նչ եք առաջարկել։
Արարատ Միրզոյան. Շնորհակալ եմ հարցի համար։
Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է և այս պահին քննարկում է հումանիտար օգնության տեսքով առաջին անհրաժեշտության ապրանքների փոխանցումը Թուրքիայի և Սիրիայի երկրաշարժից տուժած շրջաններ, ինչպես նաև փրկարար ծառայության ջոկատների գործուղումը համապատասխան վայրեր՝ գետնի վրա օգնություն ցույց տալու համար։ Ես ուզում եմ կրկնել այն, ինչ ասացի ներածական խոսքումս:
Մենք ինքներս 1988թ.–ին մեր տարածքում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, տեսել ենք, թե ինչպիսի աղետալի հետևանքներ կարող է ունենալ երկրաշարժը և մենք այն ժամանակ միայնակ չենք մնացել. մենք ստացել ենք միջազգային հանրության օգնությունը: Ես կարծում եմ, որ պետք է նաև պատրաստ լինենք մեր օգնության ձեռքը մեկնել բոլոր ժողովուրդներին, որոնք այդ պահին բնական աղետների հետևանքով այդ օգնության կարիքն ունեն։
Քանի որ Դուք Թուրքիայի մասին հարցրեցիք, ուզում եմ անդրադառնալ նաև այն երկխոսությանը, որը ընթանում է այժմ մեր երկրների միջև։ Կա երկխոսություն, ինչպես տեղյակ եք, սահմանների բացման և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ։
Ուզում եմ վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունն անկեղծորեն ներգրավված լինելու այս գործընթացում և այն տրամաբանական և հնարավորինս արագ դրական վերջաբանի հասցնելու։ Ուզում եմ տեղեկացնել, որ որոշ առաջընթաց կա: Մեր ընկալմամբ մի փոքր դանդաղ է գործընթացը, բայց այնուամենայնիվ դրական է շատ, որ մենք ունենք գետնի վրա դրական արձանագրումներ։
Տեղյակ եք հավանաբար, որ վերջերս Թուրքիան և Հայաստանը որոշեցին վերացնել օդային բեռնափոխադրումների արգելքը։ Սա հերթական և դրական քայլ է, և մենք հույս ունենք, որ այս գործընթացն ավելի արագ և ավելի շոշափելի ձեռքբերումներով կշարունակվի: Համենայն դեպս ՀՀ կողմից ուզում եմ նաև այս հարցի առնչությամբ վերահաստատել մեր դիրքորոշումը խաղաղ, համագործակցային և կայուն մեծ տարածաշրջան ունենալու հարցում»։

We are very determined and firm on the peace agenda; Ararat Mirzoyan
On February 7, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, who is in Berlin on a working visit, had a meeting with the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Analena Berbock; as a result of which the Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Germany held a joint press conference. In his speech during the press conference, Minister Mirzoyan said, in particular:
"Dear Minister,
First, I would like to thank my colleague Ms. Baerbock for the invitation, warm welcome, and fruitful discussions.
But before turning to our agenda, I would also like to express my condolences regarding the earthquake in Turkey and Syria. I want to express my condolences to the victims' families and wish the injured a speedy recovery.
Despite all the complexity of relations and realities, the Republic of Armenia extended its helping hand and expressed its readiness to provide humanitarian support to Turkey and Syria.
As a nation that saw a devastating earthquake in our territory in 1988, we emphasize that no society should be left alone during natural disasters.
I want to note that today we have noted with satisfaction the high level of the Armenia-Germany political dialogue; we have referred to the expansion of bilateral cooperation based on democratic values and common perceptions, and we have emphasized Germany's support for the large-scale democratic reforms taking place in Armenia. We have also discussed active multilateral platforms—interoperability issues.
Naturally, we discussed issues related to Armenian-German trade and economic cooperation, especially considering that Germany is our leading trade partner in the EU, and the German capital is represented in Armenia's economy. We must work to ensure and maintain the positive dynamics of the growth of bilateral trade turnover, stimulate investments and activate new business ties.
Of course, financial and technical cooperation also occupies an important place in the bilateral agenda. And we appreciate the German GIZ agency's and KFW Bank's activities in Armenia.
In promoting people-to-people contact, Germany's position is essential for us to progress in starting the RA-EU visa liberalization dialogue.
Continuing the topic of Armenia-European Union cooperation, I should mention that important issues of partnership expansion were on the agenda of the meeting, including the directions provided by the RA-EU Comprehensive and Extended Partnership Agreement, within the framework of the Eastern Partnership and in other platforms and formats where we cooperate.
I'm taking advantage of this opportunity, and I'd like to express our gratitude again for the European Union's decision to deploy a new long-term monitoring mission in Armenia. We are sure that this mission will play a significant role in establishing human security and stability in the region and in presenting the current situation to our partners in the EU member states operationally and reliably.
Continuing the topic of regional security and stability, today I presented to my colleague the existential challenges and dangers that both the Republic of Armenia and the people of Nagorno-Karabakh are currently facing.
As we speak, the 120,000 Armenians of Nagorno-Karabakh live under total blockade, cut off from the rest of the world. And this has been going on for two months now. Can you imagine if people are deprived of their fundamental right to free movement for two months?
Under the eyes of the whole world, Nagorno-Karabakh is facing a humanitarian disaster. In cold winter conditions, gas and el, electricity are cut off almost daily, families on different sides of the blockade, children are deprived of the right to education, and human lives need necessary medical intervention and are not receiving it.
All this is a consequence that Azerbaijan, deceiving the global environmental agenda and grossly violating its obligations under the tripartite declaration of November 9, 2020, has closed the Lachin Corridor, the only way connecting Nagorno-Karabakh with the outside world.
The blockade of the Lachin Corridor, as well as other aggressive actions that preceded it, such as the invasion of the sovereign territory of Armenia by Azerbaijani armed forces, and the creation of intolerable conditions for life in Nagorno-Karabakh, have one goal: to force the Armenian population of Nagorno-Karabakh to leave their homes and, in fact, thereby depriving them of the right to live in their homeland. It is perhaps impossible to describe this as a policy of ethnic cleansing. This is Azerbaijan's response to the calls of the international community to address the issue of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh.
In parallel with this, the consequences of the Azerbaijani aggression unleashed against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia in May and November 2021, as well as in September 2022, have not been eliminated until now. Violating the norms of international humanitarian law and the tripartite declaration of November 9, Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war and civilians as hostages, and the fate of many forcibly disappeared remains unknown. The destruction of the Armenian historical, cultural, and religious heritage of Nagorno-Karabakh continues in the territories passed under Azerbaijani control.
Despite all the difficulties and challenges, some of which I have listed, the advancement of the peace agenda is the principle and strategy of the Republic of Armenia. In this context, we emphasize the precise position of Germany as a supporter of democracy, human rights, and universal values and, no less important, as a member of the OSCE Minsk Group, in efforts aimed at stability and peace in the region.
Dear Madam Minister,
I thank you once again for the warm welcome and meaningful conversation. I am sincerely interested in continuing this dialogue to give new impetus to the agenda of the relations between the two countries, including through official exchanges.
I had the honor of inviting the minister to Armenia.
Thank you:
Question ("Freedom" radio station): My second question, Mr. Mirzoyan, is to you. A few days ago, you announced that the Armenian side presented new proposals regarding the draft peace treaty to the Azerbaijani side. What kind of offers are we talking about, and how are they now?
Ararat Mirzoyan. First, peace negotiations are ongoing, and Armenia is firmly involved. We aim to continue our active efforts in building a stable and lasting peace in our region. A regular meeting between Minister Bayramov and me and Minister Lavrov was planned for December.
This time it was supposed to take place in Moscow, but the Armenian side postponed the participation due to the Lachin Corridor's blocking. Because of this situation, as you said, we let the Azerbaijani side know about our new proposals for a peace treaty. And I also want to tell you that we received another response and suggestions from Azerbaijan a few days ago.
I repeat, this is an ongoing process, and we continue to work on the text in different, several stages, exchanging proposals and continuing the discussion. This is very important to understand that even though the Lachin Corridor is blocked, all other challenges remain. The negotiation process is not at a standstill; the negotiations are ongoing.
Of course, I must mention that the continuous, anti-Armenian, belligerent rhetoric of Azerbaijan, the propaganda of hatred towards Armenians, regardless of whether it is the Republic of Armenia or Nagorno-Karabakh, as well as on the ground, as they say, the aggressive actions, the continuous invasions of the sovereign territory of the Republic of Armenia, the occupation of our parts, the emergence of a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh do not contribute to the successful and smoother course of these negotiations, if we do not say that they hinder them.
In any case, we are very determined and firm on the peace agenda, and we will continue our active efforts for lasting peace in the region.
Question (Deutsche Welle): My second question is to Mr. Mirzoyan. You said that you offered support to Turkey. What do you suggest?
Ararat Mirzoyan. Thank you for the question.
The Republic of Armenia is ready and is currently discussing the transfer of essential goods in the form of humanitarian aid to the earthquake-affected regions of Turkey and Syria, as well as the dispatch of rescue service teams to relevant places to assist on the ground. Remember to remind yourself to repeat what I said in my opening remarks.
In 1988, in our territory, in the Republic of Armenia, we saw the disastrous consequences an earthquake can have, and we were not alone then. We have received help from the international community. We should also be ready to extend our helping hand to those who now need that help due to natural disasters.
Since you asked about Turkey, I also want to address the dialogue that is going on between our countries now. There is a dialogue, as you know, about the opening of borders and the establishment of diplomatic relations.
I want to reaffirm the readiness of the Republic of Armenia to be sincerely involved in this process and to make a logical and positive conclusion as soon as possible that there is some progress. The process is a little slow, but it is still very optimistic that we have positive records.
You are probably aware that Turkey and Armenia recently decided to lift the ban on air cargo transportation. This is another positive step, and we hope this process will continue faster and with more tangible achievements. At least, on the part of RA, I also want to reaffirm our position regarding having a peaceful, cooperative, and stable large region."