Ցավոք, մեր հարևան երկիրը դեռևս պատրաստ չէ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը. նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Խորվաթիայի Հանրապետության Արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր լիցք կհաղորդի հայ-խորվաթական բարեկամությանը՝ առավել զարգացնելով և ամրապնդելով երկու երկրների միջև ձևավորված փոխգործակցությունը։
«Համոզված եմ, որ Ձեր այցն ավելի կամրապնդի հայ-խորվաթական բարեկամությունը և կնպաստի մեր երկրների հարաբերությունների զարգացմանը և ամրապնդմանը: Նման այցելությունները նպաստավոր են մեր հետագա անելիքները ճշգրտելու, քննարկելու, կողմնորոշվելու և նոր հորիզոններ նախանշելու տեսանկյունից: Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել ձեր դիրքորոշման համար ԵՄ դիտորդներ Հայաստան ուղարկելու վերաբերյալ: Ցավոք, մեր հարևան երկիրը դեռևս պատրաստ չէ կամ, համենայն դեպս, իր գործողություններով ապացուցում է, որ պատրաստ չէ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը: Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ Ձեր այցը և մաղթում արգասաբեր աշխատանք»,- իր խոսքում ասել է նախագահը:
Խորվաթիայի Հանրապետության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել. «Սա իմ առաջին այցն է Հայաստան, հայ-խորվաթական հարաբերությունների պատմության ընթացքում Խորվաթիայի նախարարի առաջին պաշտոնական այցը Հայաստան: Շատ ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեմ հանդիպել Ձեզ, ինչպես նաև մեր հայ գործընկերների հետ այս երկօրյա այցելության շրջանակում: Կարծում եմ, որ մենք պետք է հաստատենք ավելի սերտ համագործակցություն և ընդլայնենք գործակցության շրջանակը՝ միասին շատ ավելին անելու նպատակով»,- ասել է Գորդան Գրլիչ Ռադմանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության հնարավորություններին: Այս համատեքստում ողջունելի է համարվել Խորվաթիայի նախարարի այցի շրջանակում նախատեսված համատեղ գործարար համաժողովի անցկացումը: Երկուստեք կարևորվել է տնտեսական ոլորտում չօգտագործված ներուժի իրագործմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը, նշվել է, որ փոխշահավետ ծրագրեր կարող են իրականացվել մասնավորապես՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության, զբոսաշրջության և այլ բնագավառներում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամին և այն հնարավորինս արագ հանգուցալուծելու կարևորությանը:

Unfortunately, our neighboring country is still not ready to sign a peace agreement; president
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, received the Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Croatia, Gordan Grlic Radman, and the delegation led by him, who arrived in Armenia on an official visit.
President Khachaturyan welcomed the delegation's visit to Armenia and expressed his belief that it would give a new charge to the Armenian-Croatian friendship, further developing and strengthening the cooperation between the two countries.
"I am sure your visit will further strengthen Armenian-Croatian friendship and contribute to developing and strengthening relations between our countries. Such visits are beneficial from the point of view of adjusting, discussing, orienting our future actions, and outlining new horizons. I would also like to thank you for your position on sending EU observers to Armenia. Unfortunately, our neighboring country is still not ready or, at least, proves by its actions that it is not ready to sign a peace agreement. Once again, I welcome your visit and wish you fruitful work," the president said in his speech.
The Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Croatia thanked for the reception and noted. "This is my first visit to Armenia, the first official visit of a Croatian minister to Armenia in the history of Armenian-Croatian relations. I am thrilled to have the opportunity to meet you and our Armenian colleagues within the framework of this two-day visit. Let's establish closer cooperation and expand the scope to do much more together," said Gordan Grlic Radman.
During the meeting, the interlocutors discussed the possibilities of mutually beneficial cooperation in all areas of mutual interest. In this context, holding a joint business conference planned within the framework of the visit of the Croatian minister was considered welcome. Taking steps to realize the unused potential in the economic sphere was emphasized on both sides; it was noted that mutually beneficial projects could be implemented, particularly in information technology, education, science, tourism, and other fields.
A reference has also been made to the crisis caused by the blocking of the Lachin Corridor and the importance of resolving it as soon as possible.