ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Մյունխենի անվտանգության համաժողովի նախագահն անդրադարձել են տարածաշրջանային հարցերի
Փետրվարի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Մյունխենի անվտանգության համաժողովի նախագահ Քրիստոֆ Հոյսգենի հետ: Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության մի շարք հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամի մանրամասները և այս համատեքստում ընդգծել հանգուցալուծման ուղղությամբ միջազգային հանրության հստակ քայլերի հրամայականը։ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը, որը կանխելու համար անհրաժեշտ է ավելացնել ճնշումն Ադրբեջանի նկատմամբ։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

Министр иностранных дел Армении и председатель Мюнхенского форума безопасности коснулись региональных вопросов
6 февраля министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с председателем Мюнхенского форума безопасности Кристофом Хойсгеном. Стороны обсудили ряд вопросов региональной и международной безопасности.
Арарат Мирзоян представил собеседнику подробности кризиса, вызванного блокированием Азербайджаном Лачинского коридора, и в этом контексте подчеркнул необходимость четких шагов международного сообщества в направлении решения. Министр иностранных дел подчеркнул, что Азербайджан нацелен на этническую чистку армянского населения Нагорного Карабаха, для предотвращения чего необходимо усилить давление на Азербайджан.
Собеседники также обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством в рамках Мюнхенской конференции по безопасности.