Փաշինյանը և Մակրոնը քննարկել են ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը:
Էմանուել Մակրոնն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության կարևորությունը և նշել Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու նպաստել այդ խնդրի լուծմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության, Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության շուրջ:

Pashinyan and Macron discussed the difficult humanitarian situation in Nagorno-Karabakh
Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with French President Emmanuel Macron. The interlocutors discussed the difficult humanitarian situation in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor.
Emmanuel Macron emphasized the importance of the uninterrupted operation of the Lachin Corridor and indicated France's readiness to continue contributing to the solution of this problem.
The interlocutors exchanged ideas on the regulation of relations between Armenia and Azerbaijan, the protection of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh, and the activities of the EU civil mission in Armenia.