Փաշինյանը և Մակրոնը քննարկել են ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը:
Էմանուել Մակրոնն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության կարևորությունը և նշել Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու նպաստել այդ խնդրի լուծմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության, Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության շուրջ:

Пашинян и Макрон обсудили сложную гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе
Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Франции Эммануэлем Макроном. Собеседники обсудили сложную гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Эммануэль Макрон подчеркнул важность бесперебойного функционирования Лачинского коридора и указал на готовность Франции и далее вносить свой вклад в решение этой проблемы.
Собеседники обменялись мнениями об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, защите прав и безопасности народа Нагорного Карабаха, деятельности гражданской миссии ЕС в Армении.