«Չկան «սիրելիներ» և «չսիրելիներ», կա պրոֆեսիոնալ աշխատանք և սկզբունքայնություն». գլխավոր դատախազն այցելել է Արմավիրի մարզ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2023 թվականի փետրվարի 4-ին աշխատանքային այցով եղել է Արմավիրի մարզկենտրոն Արմավիր համայնքում:
Աննա Վարդապետյանը մարզի դատախազությունում խորհրդակցություն է անցկացրել, որին մասնակցել են Արմավիրի մարզպետ Էդվարդ Հովհաննիսյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալներ Գևորգ Բաղդասարյանը և Արթուր Պողոսյանը, մարզի դատախազ Վահան Սարգսյանը, Ազգային անվտանգության ծառայության և Ոստիկանության մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները:
Գլխավոր դատախազը, կարևորելով մարզային դատախազության գործունեությունը, շեշտել է, որ գլխավոր նպատակը արդյունավետ աշխատանքի կազմակերպումն ու քաղաքացիների համար անվտանգ և իրավական միջավայրի ձևավորումն է: «Այս առումով ծրագրում ենք դատախազների մասնակցությամբ այցեր իրականացնել դպրոցներ, հաճախակի դարձնել մեր ապագա քաղաքացիների հետ շփումներն ու զրույցները՝ հասկանալու համար, թե ինչ պատկերացում ունեն նրանք իրավական համակարգի և օրինականության վերաբերյալ», - նշել է Աննա Վարդապետյանը:
Անդրադառնալով գործընկերների հետ աշխատանքի սկզբունքներին՝ գլխավոր դատախազն ընդգծել է. «Աշխատանքում մոտեցումս ու պահանջներս հստակ են՝ նվիրվածություն սեփական մասնագիտությանը, «ո՛չ» ասելու կարողություն, սկզբունքայնություն և ազնվություն: Ազնվություն՝ առաջին հերթին ինքդ քեզ հետ: Շատ պարզ սկզբունքներ են, որոնց վրա էլ Դատախազությունում կառուցված են աշխատանքն ու մասնագիտական առաջխաղացումը: Չկան «սիրելիներ» և «չսիրելիներ», կա պրոֆեսիոնալ աշխատանք և սկզբունքայնություն»:
Մարզպետ Էդվարդ Հովհաննիսյանը ողջունել է ՀՀ գլխավոր դատախազի այցը Արմավիրի մարզ և վստահություն հայտնել, որ մարզային իշխանության և մարզի իրավապահ մարմինների միջև հաստատված փոխգործակցությունը կնպաստի Արմավիրում օրինականության ամրապնդմանը։
Մարզի դատախազ Վահան Սարգսյանը վստահեցրել է, որ սեղմ ժամկետներում կանեն հնարավորը՝ չափելի արդյունքներ գրանցելու համար։
Խորհրդակցության ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազ Վարդապետյանն անդրադարձել է նաև Արմավիրում մինչև տարեվերջ ներդրվող Պարեկային ծառայության գործընթացին՝ կարևորելով ծառայության դերը՝ իրավախախտումների կանխարգելման տեսանկյունից: Ինչպես մյուս մարզերում, այստեղ ևս Վարդապետյանը Դատախազությանը հանձնարարել է աջակցել ծառայության ներդրմանը՝ ընդգծելով, որ Արմավիրի մարզում նոր ձևավորվող կառույցը պետք է ունենա Դատախազության խիստ, բայց գործընկերային մոտեցումը։   Խորհրդակցության երկրորդ մասում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել են ութ ամսից ավելի քննվող քրեական վարույթների պատճառները, Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունն Ազգային ժողովի կողմից ընդունվելուց հետո համայնքային շահի պաշտպանության համատեքստում իրականացվելիք իրավական գործընթացները:
Հանդիպման ավարտին քննարկված բոլոր հարցերի վերաբերյալ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի կողմից տրվել են հանձնարարականներ, սահմանվել դրանց կատարման ժամկետներ:

«Нет «любимых» и «нелюбимых», есть профессиональная работа и принципы. Генеральный прокурор посетила Армавирскую область
4 Февраль, 15:42
4 февраля 2023 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян находилась с рабочим визитом в общине Армавир, областном центре Армавира.
Анна Вардапетян провела совещание в областной прокуратуре, на котором присутствовали губернатор Армавирской области Эдуард Ованнисян, заместители генеральных прокуроров РА Геворг Багдасарян и Артур Погосян, прокурор области Ваан Саргсян, руководители областных структур Службы национальной безопасности и Полиции, прокуроры областной прокуратуры.
Генпрокурор, особо отметив деятельность областной прокуратуры, подчеркнул, что главная цель – организовать эффективную работу и создать безопасную и правовую среду для граждан. "В связи с этим мы планируем посещение школ с участием прокуроров, частые контакты и беседы с нашими будущими гражданами, чтобы понять, какое у них представление о правовой системе и законности", - отметила Анна Вардапетян.
Касаясь принципов работы с коллегами, генпрокурор подчеркнула. «Мой подход и требования в работе понятны: преданность своей профессии, умение сказать «нет», принципиальность и честность. Честность с собой в первую очередь. Это очень простые принципы, на которых строится работа и профессиональный рост в прокуратуре. «Нет «любимых» и «нелюбимых», есть профессиональная работа и принципы».
Губернатор Эдвард Ованнисян приветствовал визит Генерального прокурора РА в Армавирскую область и выразил уверенность, что налаженное сотрудничество между областным правительством и правоохранительными органами области будет способствовать укреплению законности в Армавире.
Областной прокурор Ваан Саргсян заверил, что они сделают все возможное, чтобы в короткие сроки добиться измеримых результатов.
В ходе консультации генеральный прокурор РА Вардапетян коснулась также процесса патрульно-постовой службы, который должен быть реализован в Армавире до конца года, подчеркнув роль службы с точки зрения предупреждения преступности. Как и в других областях, Вардапетян поручила прокуратуре поддержать введение услуги, подчеркнув, что новообразованная структура в Армавирской области должна иметь строгий, но партнерский подход прокуратуры.
В завершение встречи Генеральный прокурор Анна Вардапетян дала рекомендации по всем обсужденным вопросам и установила сроки их выполнения.