Հայաստանը շահագրգռված է ԵԱՏՄ ընդհանուր էներգետիկ շուկայի զարգացմամբ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի՝ ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, թե ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև փոխադարձ առևտուրը շարունակում է դրական դինամիկա գրանցել. «Հայաստանի և ԵՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2022 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին՝ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է ավելի քան 90%-ով և կազմել 4,6 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Ընդ որում, ծագման երկրի միջոցով ապրանքների ներմուծումն աճել է ավելի քան 50%-ով»։
Նա նաև ընդգծել է, որ ՀՀ-ն շահագրգռված է ընդհանուր էներգետիկ շուկայի զարգացմամբ և այս ուղղությամբ չլուծված խնդիրների վերացումով։ «Դա վերաբերում է նաև գազի ընդհանուր շուկայի և էլեկտրաէներգիայի շուկայի ձևավորմանը»,- շեշտել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ներկայումս մշակվում են էլեկտրաէներգիայի մատակարարման շուկայական պայմանագրերի կնքման հարցեր. «Լուծվում է նաև երրորդ երկրների (Հայաստանի դեպքում՝ Վրաստանի տարածքով) էլեկտրաէներգիան փոխանցելու հարցը»։

Армения заинтересована в развитии общего энергорынка ЕАЭС (ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил в ходе заседания межправительственного совета ЕАЭС в расширенном составе, что взаимная торговля между странами-членами ЕАЭС продолжает фиксировать положительную динамику. «Товарооборот между Арменией и странами ЕЭП в январе-ноябре 2022 года по сравнению с аналогичным периодом 2021 года увеличился более чем на 90% и составил 4,6 млрд долларов США. При этом импорт товаров через страну происхождения увеличился более чем на 50%.
Он также подчеркнул, что РА заинтересована в развитии общего энергетического рынка и устранении нерешенных проблем в этом направлении. "Это касается также формирования общего рынка газа и рынка электроэнергии", - подчеркнул Пашинян, добавив, что в настоящее время прорабатываются вопросы заключения рыночных договоров на поставку электроэнергии. « Также решается вопрос передачи электроэнергии в третьи страны (в случае с Арменией, через территорию Грузии) » .