«Ադրբեջանը ձգտում է իր ագրեսիայից հետո հավաքած ականների հիման վրա կեղծ բազա ձևավորել»․ Եղիշե Կիրակոսյան
Ադրբեջանի հերթական ակնհայտ փորձն է ուշադրությունը շեղելու իր չարագործություններից, Հաագայում Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի դատավարական լսումների ժամանակ հայտարարեց Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
«Մենք տեսել ենք այս հայելային արտացոլման մարտավարությունը սույն դատարանում տեղի ունեցող զուգահեռ մյուս վարույթի բոլոր փուլերում։ Ադրբեջանը հիմա էլ փորձում է համարժեքության կեղծ տպավորություն առաջացնել։ Մասնավորապես, միջանկյալ միջոցների կիրառության մասին Ադրբեջանի այդ միջնորդությունը, ըստ էության, որևէ իմաստային տարբերություն չունի այն միջնորդությունից, որն այս դատարանը մերժեց մոտ մեկ տարի առաջ։ Ավելին, Ադրբեջանն իր միջնորդությունը ներկայացրել է Հայաստանի միջնորդության ներկայացումից ընդամենը 6 օր անց՝ չնայած այն փաստին, որ իր ենթադրյալ ապացույցների մեծ մասն ամիսներ շարունակ իր տնօրինության տակ էր»,- ասաց Կիրակոսյանը։
ՀՀ ներկայացուցչի խոսքով՝ ՄԻԵԴ-ը, որից Ադրբեջանը պահանջել էր վերանայել իր ավելի վաղ կայացրած որոշումը, մերժել է միջանկյալ միջոցների վերաբերյալ միջնորդությունը, որն Ադրբեջանը ներկայացրել էր Հայաստանի կողմից իբրև ականներ տեղադրելու ապացույցներ։
«Հայաստանն իր ինքնիշխան տարածում ականներ տեղադրել է զուտ պաշտպանական նպատակներով։ Հայաստանը դա արել է՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից կրկնվողագրեսիայի գործողությունները, վերջինը՝ 2022-ի սեպտեմբերին։ Ադրբեջանի ախորժակն օրեցօր ավելանում է, և յուրաքանչյուր հնարավորություն օգտագործում է ուժի գործադրմամբ հայկական նոր հողեր բռնազավթելու նպատակով։ Սա պետություն է, որը շարունակում է հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց որպես գերի պահել, թիրախավորում է քաղաքացիական անձանց, ոտնձգություններ կատարում հայերով բնակեցված հողերի նկատմամբ։ Սա պետություն է, որը փորձում է իր կողմից ԼՂ էթնիկ զտման շարունակվող փորձերն արդարացնել՝ մեղադրելով խաղաղապահ ուժերին զուտ իրենց աշխատանքը կատարելու համար, այն է՝ հակառակորդ կողմերին առանձնացված պահել»,- նշեց նա։
Կիրակոսյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանն այն ականները, որոնցից դժգոհում է, հավաքել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, որոնք Ադրբեջանի ԶՈւ-ն է զբաղեցրել 2021 և 2022 թվականներին, ուստի Ադրբեջանը ձգտում է իր անօրինական ագրեսիայի գործողություններից հետո հավաքած ականների հիման վրա կեղծ ապացուցողական բազա ձևավորել իր միջնորդությունը հիմնավորելու համար։

"Azerbaijan seeks to form a fake base based on the mines it collected after its aggression;" Yeghishe Kirakosyan
It is another blatant attempt of Azerbaijan to divert attention from its evil deeds, Yeghishe Kirakosyan, the representative of Armenia for International Legal Affairs, stated during the trial hearing of Azerbaijan v. Armenia in The Hague.
"We have seen this mirroring tactic at all stages of other parallel proceedings in this court. Azerbaijan is still trying to create a false impression of equivalence. In particular, Azerbaijan's petition on the application of interim measures has little semantic difference from the petition that this court rejected about a year ago. Moreover, " Kirakosyan said, " Azerbaijan submitted its petition only six days after the submission of Armenia's petition, even though most of its alleged evidence was in its possession for months," Kirakosyan said.
According to the RA representative, the ECHR, from which Azerbaijan requested to review its earlier decision, rejected the petition regarding interim measures, which Azerbaijan presented as evidence of the placement of mines by Armenia.
"Armenia has placed mines in its sovereign territory for purely defensive purposes. Armenia did this, taking into account repeated acts of aggression by Azerbaijan, the last one in September 2022. Azerbaijan's appetite is increasing daily, using every opportunity to seize new Armenian lands by force. This state continues to hold Armenian prisoners of war and civilians as prisoners, targets civilians, and encroaches on lands inhabited by Armenians. This state is trying to justify its ongoing attempts at ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh by accusing the peacekeeping forces of merely doing their job, that is, keeping the opposing sides separate," he said.
Kirakosyan emphasized that Azerbaijan collected the mines it complained about from the sovereign territory of Armenia, which was occupied by the Azerbaijani Armed Forces in 2021 and 2022. Therefore, Azerbaijan seeks to form a false evidence base based on the mines it collected after its illegal acts of aggression to justify its petition.