ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանում Եղիշե Կիրակոսյանը ներկայացրել է Հայաստանի պահանջները
ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանում Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով դատավարական լսումներում Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը հանդես է եկել ամփոփիչ ելույթով և ներկայացրել է Հայաստանի պահանջները։
«Հայաստանը խնդրում է դատարանին պարտադրել հետևյալ միջանկյալ միջոցները նախքան այս գործը, ըստ էության, վճռելը.
• Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի իր կազմակերպումն ու օժանդակությունը, այսպես կոչված, բողոքների, որոնք խաթարում են անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով` երկու ուղղությամբ:
• Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի անխափան, ազատ տեղաշարժը բոլոր անձանց, բեռների և տրանսպորտային միջոցների Լաչինի միջանցքով` երկու ուղղությամբ:
• Ադրբեջանը անմիջապես լիովին պետք է վերականգնի և ձեռնպահ մնա խաթարելուց կամ խանգարելուց բնական գազի կամ այլ հանրային ծառայությունների մատակարարումը ԼՂ-ին»,- իր ամփոփիչ ելույթում ասել է Կիրակոսյանը։

Yeghishe Kirakosyan presented Armenia's demands at the UN International Court of Justice
Yeghishe Kirakosyan, Armenia's representative for international legal affairs, made a closing speech and presented Armenia's demands at the trial hearings in the case of Armenia vs. Azerbaijan at the UN International Court of Justice.
"Armenia asks the court to impose the following interim measures before this case is decided on the merits:
• Azerbaijan must stop its organization and support of so-called protests that disrupt uninterrupted, free movement through the Lachin Corridor in both directions.
• Azerbaijan must guarantee the uninterrupted, free movement of all people, goods, and vehicles through the Lachin Corridor in both directions.
• Azerbaijan should immediately fully restore and refrain from disrupting or obstructing the supply of natural gas or other public services to Nagorno-Karabakh," Kirakosyan said in his concluding speech.