Ընկանք Սևրի թղթի հետևից, անտեսեցինք ռուսական առաջարկները (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում հյուրընկալվել է «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը։
Մասնավորապես, անդրադառնալով ռուս խաղաղապահների գործունեությանը, Սուրենյանցը նշել է, որ խաղաղապահ առաքելությունը մեծ հաշվով մնում է Արցախի ժողովրդի ապահովության միակ երաշխիքը, անկախ իր բոլոր թերություններից.
«Չլինի խաղաղապահների ներկայությունը, այնտեղ վստահաբար հայեր չեն մնալու: Մյուս կողմից` մենք տեսնում ենք խաղաղապահների անզորությունը Լաչինի միջանցքի բացման հարցում, այսինքն` սև-սպիտակ պրիզմայով գնահատելի չէ: Այո, ռուսական խաղաղապահների ներկայությունը միակ երաշխիքն է, բայց կան հարցեր, որոնք քննարկման անհրաժեշտություն ունեն: Դրա համար պետք չէ բանակցություններից փախչել, պետք է գնալ հանդիպումների սեփական օրակարգով, առանց վախենալու հանդիպել Մոսկվայում ադրբեջանցիների հետ, որովհետև նրանցից է կախված միջանցքի փակ մնալու հարցը»,- ասել է բանախոսը:

Мы погнались за Севрским договором, проигнорировав российские предложения (ВИДЕО)
В студию Radar Armenia был приглашен председатель партии "Демократическая альтернатива" Сурен Суренянц.
В частности, касаясь деятельности российских миротворцев, Суренянц отметил, что миротворческая миссия, по большому счету, остается единственной гарантией безопасности народа Арцаха, несмотря на все ее недостатки.
«Без присутствия миротворцев армяне точно там не останутся. С другой стороны, мы видим бессилие миротворцев касательно открытия Лачинского коридора, то есть нельзя оценивать все через черно-белую призму. Да, присутствие российских миротворцев — единственная гарантия, но есть вопросы, которые нужно обсуждать. Поэтому не нужно избегать переговоров, нужно ходить на встречи со своей повесткой дня, не боясь встречаться с азербайджанцами в Москве, ведь от них зависит, останется ли коридор закрытым или нет", - сказал он.