ԼՂ բնականոն կյանքը խաթարված է, և հումանիտար ճգնաժամը ծավալվում է ամբողջ թափով. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի մեկնարկին անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին։ Նա շեշտել է, որ մանկապարտեզների սաները, դպրոցականներն ու ուսանողները մեկ ամիս է՝ զրկված են 21-րդ դարի ամենակենսական իրավունքներից մեկից՝ կրթության իրավունքից. «Արդեն մեկ ամիս է՝ ԼՂ մանկապարտեզները, դպրոցները, բուհերը փակ են և չեն աշխատում։ Վերջին անգամ նման բան եղել էր 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, իսկ այն իրավիճակում, երբ հրանոթները չեն կրակում, կրթական հաստատությունները փակվել էին միայն կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով։ Այս անգամ, սակայն, COVID-19-ի վիրուսը չէ կրթական հաստատությունների չաշխատելու պատճառը, այլ Ադրբեջանի «բնապահպանական մտահոգությունները»»։
Փաշինյանը նշեց, որ Ադրբեջանը, դրանով չբավարարվելով, փակում է նաև ԼՂ-ն սնուցող գազի խողովակը, հետո բացում մասամբ, հետո նորից փակում. «Ադրբեջանը շարունակաբար կիրառում է գազային ճնշման գործիքը, ինչն ակնհայտորեն դատապարտելի է»։
ՀՀ վարչապետը մեջբերեց նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ նշելով, որ դրա անխափան գործունեության երաշխիքներ են տվել Ադրբեջանն ու ՌԴ-ն. «Արդեն 46 օր է՝ ԼՂ բնականոն կյանքը խաթարված է, և հումանիտար ճգնաժամը ծավալվում է ամբողջ թափով»։

Нормальная жизнь в Нагорном Карабахе нарушена, полным ходом разворачивается гуманитарный кризис. Никол Пашинян
26 Январь, 11:21
Премьер-министр РА Никол Пашинян коснулся ситуации в Арцахе в связи с закрытием Лачинского коридора в начале заседания правительства.
Он подчеркнул, что воспитанников детских садов, школьников и студентов на месяц лишили одного из важнейших прав 21 века – права на образование. «Детские сады, школы, вузы в Нагорном Карабахе уже месяц закрыты и не работают. В последний раз такое происходило во время 44-дневной войны, и в ситуации, когда пушки не стреляли, учебные заведения закрывались только из-за пандемии коронавируса. Однако на этот раз причиной неработающих учебных заведений является не вирус COVID-19, а «экологические заботы» Азербайджана.
Пашинян отметил, что Азербайджан, не довольствуясь этим, также закрывает газопровод, питающий НК, то частично открывает его, то снова закрывает. «Азербайджан постоянно использует инструмент газового давления, что явно предосудительно».
Премьер-министр РА также процитировал трехстороннее заявлении от 9 ноября 2020 года, в котором отмечается, что Азербайджанская Республика и Российская Федерация дают гарантии его бесперебойной работы. «Нормальная жизнь в Нагорном Карабахе нарушена уже 46 дней, а гуманитарный кризис разворачивается полным ходом».