ԼՂ բնականոն կյանքը խաթարված է, և հումանիտար ճգնաժամը ծավալվում է ամբողջ թափով. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի մեկնարկին անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին։ Նա շեշտել է, որ մանկապարտեզների սաները, դպրոցականներն ու ուսանողները մեկ ամիս է՝ զրկված են 21-րդ դարի ամենակենսական իրավունքներից մեկից՝ կրթության իրավունքից. «Արդեն մեկ ամիս է՝ ԼՂ մանկապարտեզները, դպրոցները, բուհերը փակ են և չեն աշխատում։ Վերջին անգամ նման բան եղել էր 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, իսկ այն իրավիճակում, երբ հրանոթները չեն կրակում, կրթական հաստատությունները փակվել էին միայն կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով։ Այս անգամ, սակայն, COVID-19-ի վիրուսը չէ կրթական հաստատությունների չաշխատելու պատճառը, այլ Ադրբեջանի «բնապահպանական մտահոգությունները»»։
Փաշինյանը նշեց, որ Ադրբեջանը, դրանով չբավարարվելով, փակում է նաև ԼՂ-ն սնուցող գազի խողովակը, հետո բացում մասամբ, հետո նորից փակում. «Ադրբեջանը շարունակաբար կիրառում է գազային ճնշման գործիքը, ինչն ակնհայտորեն դատապարտելի է»։
ՀՀ վարչապետը մեջբերեց նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ նշելով, որ դրա անխափան գործունեության երաշխիքներ են տվել Ադրբեջանն ու ՌԴ-ն. «Արդեն 46 օր է՝ ԼՂ բնականոն կյանքը խաթարված է, և հումանիտար ճգնաժամը ծավալվում է ամբողջ թափով»։

Everyday life in Nagorno-Karabakh is disrupted, and the humanitarian crisis is unfolding in full swing; Nikol Pashinyan
26 January, 11:21
RA Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the situation in Artsakh due to the closure of the Lachin Corridor at the start of the government session.
He emphasized that kindergarten students, schoolchildren, and students have been deprived of one of the most vital rights of the 21st century, the right to education, for a month. "Kindergartens, schools, and universities in Nagorno-Karabakh have been closed for a month and are not working. The last time such a thing happened was during the 44-day war. When the cannons were not firing, the educational institutions were closed only because of the coronavirus pandemic. This time, however, the reason for the non-working of educational institutions is not the COVID-19 virus but the "environmental concerns" of Azerbaijan.
Pashinyan mentioned that Azerbaijan, not being satisfied with this, also closes the gas pipeline feeding NK, partially opens it, then closes it again, "Azerbaijan continuously uses the tool of gas pressure, which is reprehensible."
The RA Prime Minister also cited the 2020 tripartite statement of November 9, noting that the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation guaranteed its uninterrupted operation. "Everyday life in Nagorno-Karabakh has been disrupted for 46 days, and the humanitarian crisis is unfolding in full swing."