Մենք պետք է կոտրենք պախարակելի փոխզիջումների և երկակի ստանդարտների այս շղթան. Արմեն Գեւորգյան
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գևորգյանը հունվարի 24-ին ելույթ է ունեցել «Եվրոպայի խորհրդի ռեկյավիկյան գագաթնաժողովը. արժեքների շուրջ համախմբված՝ արտասովոր մարտահրավերներին ընդառաջ» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Այսօր շատ երկրներ կանգնած են ժողովրդավարության և անվտանգության միջև դժվարին ընտրության առաջ: Նման իրավիճակում նկատելի է, որ մեր քաղաքացիները Եվրոպայի խորհրդից որևէ էական ակնկալիք չունեն:
Առաջարկում եմ միասին մտորել ինչո՞ւ ենք հայտնվել այս իրավիճակում: Իմ գնահատմամբ պատճառը մասամբ այն է, որ Եվրոպայի խորհուրդը, որը նախատեսված է լինելու իսկական ժողովրդավարական արժեքների և ազատությունների բաստիոն, սկսել է հանդուրժել իր անդամներից ոմանց որոշակի փոխակերպումը հիբրիդային, ճնշող ռեժիմների: Նման պետություններում մենք ականատես ենք լինում քաղաքական հետապնդումների և ընտրությունների միջոցով, այսպես կոչված, օրինական քաղաքական մրցակցության, իսկ ժողովրդավարական կառավարումն էլ վերածվել է մեծամասնության դիկտատուրայի:  Եվրոպայի խորհուրդն աստիճանաբար վերածվում է ավտորիտար ռեժիմների կողմից իրենց գոյությունն օրինականացնելու հարթակի: Ի դեպ, այս պետությունների սովորական ցանկը հեշտությամբ կարելի է գտնել «Economist»-ի հրապարակվող ժողովրդավարության ինդեքսում:
Մենք պետք է կոտրենք պախարակելի փոխզիջումների և երկակի ստանդարտների այս շղթան: Դրա համար հարկ է բացառել ցանկացած շեղում սահմանված կանոններից, մոռանալ քաղաքական խայտառակ նպատակահարմարության մասին: Ազատ և ժողովրդավարական պետությունների համայնքին անդամակցելու համար պետք է հետևել դրա կանոններին, և դա յուրաքանչյուր անդամի գիտակցված ընտրությունը պետք է լինի: Մենք ոչ ոքի չպետք է խնդրենք մնալ, ոչ էլ որևէ մեկին պետք է խնդրենք միանալ մեզ:
Միևնույն ժամանակ Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների 43-րդ կոնգրեսը և Ժողովրդավարության 10-րդ համաշխարհային ֆորումը ցույց տվեցին, որ տեղական ժողովրդավարությունը շարունակում է հիմք հանդիսանալ ժողովրդավարական կառավարման համար: Այդ ժողովրդավարության շնորհիվ մարդիկ լիովին գնահատում և ընդունում են հասարակական և քաղաքական կյանքում իրենց մասնակցության արժեքն ու պիտանիությունը: Սա վճռորոշ է ժողովրդավարության և ժողովրդավարական կառավարման ապագայի համար: Այդ իսկ պատճառով տեղական ժողովրդավարության զարգացման և հզորացման թեման պետք է դառնա Եվրոպայի խորհրդի 4-րդ գագաթնաժողովի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը:
Եզրափակելով՝ թույլ տվեք անկեղծ հույս հայտնել, որ 4-րդ գագաթնաժողովից հետո մեր կազմակերպությունը կարող է վերագտնել իր նշանակությունն ու հետևել դրան: Ավելի ուժեղ, սկզբունքային և վճռական գործընկերոջ հետ համագործակցությունը, որը հաստատուն է իր սկզբունքների հարցում, միշտ ավելի արդյունավետ է, հատկապես, երբ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության «կարմիր գծերն» ավելի վառ են և նույնն են բոլորի համար»,- նշել է Արմեն Գևորգյանը:

We must break this chain of damnable compromises and double standards: Armen Gevorgyan
On January 24, Armen Gevorgyan, a member of the RA delegation to the PACE and the main speaker on the issues of local and regional authorities in the PACE, gave a speech on "The Reykjavik Summit of the Council of Europe: United around Values in the Face of Extraordinary Challenges" during the discussion.
Today, many countries face a difficult choice between democracy and security. In such a situation, it is noticeable that our citizens have little expectations from the Council of Europe.
I think we should think together about why we got into this situation. Part of the reason, in my estimation, is that the Council of Europe, which is supposed to be a bastion of actual democratic values and freedoms, has come to tolerate some conversion of some of its members into hybrid, oppressive regimes. In such states, we witness the so-called legitimate political competition through political persecution and elections, and democratic governance has become a majority dictatorship. The Council of Europe is gradually becoming a platform for authoritarian regimes to legitimize their existence. By the way, a regular list of these states can easily be found in the Democracy Index published by the Economist.
We must break this chain of damnable compromises and double standards. For that, it is necessary to exclude any deviation from the established rules and to forget about shameful political expediency. To join the community of free and democratic states, one must follow its rules, and it must be a conscious choice of each member. We should not ask anyone to stay, nor should we ask anyone to join us.
At the same time, the 43rd Congress of Local and Regional Authorities and the 10th World Forum for Democracy showed that local democracy remains the basis for democratic governance. Because of that democracy, people fully appreciate and accept the value and suitability of their participation in public and political life. This is crucial for the future of democracy and democratic governance. That is why the topic of development and strengthening of local democracy should become one of the main priorities of the 4th Council of Europe summit.
In closing, my sincere hope is that after the 4th Summit, our organization can regain its relevance and follow through. "Cooperation with a stronger, principled, and decisive partner, who is steadfast in his principles, is always more effective, especially when the "red lines" of human rights, democracy, and the rule of law are brighter and the same for everyone," Armen noted. Gevorgyan.