Հայաստանում սպասում ենք Կատարի Պետության Էմիրի պատմական այցելությանը. Ալեն Սիմոնյան
Աշխատանքային այցով Կատարի Պետության մայրաքաղաք Դոհայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը և պատվիրակության անդամ ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպել են Կատարի Զարգացման հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Խալիֆա բին Ջասեմ ալ-Քուարին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով Կատարի հետ հարաբերությունների զարգացման Հայաստանի հետաքրքրվածությանը, թվարկել է մեր երկրի կողմից ոլորտային մի շարք առաջնահերթություններ: Նրա խոսքով համագործակցության մեծ հնարավորություն կա մշակույթի, առողջապահության և կրթության ոլորտներում, որոնք էլ Կատարի Զարգացման հիմնադրամի գերակա ռազմավարական ճյուղերն են: Անդրադառնալով գիտակրթական, մշակույթի ոլորտում փոխգործակցության հեռանկարին` ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշատակել է Մատենադարանում պահվող արաբատառ բազմահազար ձեռագրերն ու գրքերը` առաջարկելով համատեղ գիտահետազոտական աշխատանքներ և փոխադարձ ցուցադրություններ կազմակերպել:
Հիմնադրամի տնօրենը նշել է, որ իրենք յուրաքանչյուր ոլորտում կարևորում են մարդկային ռեսուրսը, ինչի հիմքով էլ կկազմվեն առաջիկա հնարավոր համագործակցության նախագծերը և կքննարկվեն Հայաստանի համապատասխան ոլորտների պատասխանատուների հետ:
«Հայաստանում սպասում ենք Կատարի Պետության Էմիր, Նորին մեծություն շեյխ Թամիմ Բին Համադ Ալ Թհանիի պատմական այցելությանը: Ցանկալի կլինի այցից առաջ որոշակի առարկայական ծրագրեր մշակել»,- եզրափակել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ առողջապահության նախարարը ներկայացրել է առողջապահության ոլորտում հնարավոր ներդրումներին նպաստող կարևոր օղակների վերաբերյալ հակիրճ տեղեկություններ։

RA NA Speaker Alen Simonyan and delegation member RA Health Minister Anahit Avanesyan, who are on a working visit to Doha, the capital of the State of Qatar, met the Director General of the Qatar Development Fund, Khalifa bin Jassim al-Quar.
RA NA Speaker, referring to Armenia's interest in developing relations with Qatar, listed several sectorial priorities of our country. According to him, there is an excellent opportunity for cooperation in the fields of culture, healthcare, and education, which are the priority strategic branches of the Qatar Development Fund. Referring to the prospect of collaboration in the field of science, education, and culture, the Speaker of the RA National Assembly mentioned the thousands of Arabic manuscripts and books kept in Matenadaran, offering to organize joint scientific research works and joint exhibitions.
The director of the foundation noted that they value human resources in every field, based on which future possible cooperation projects will be drawn up and discussed with the officials of relevant areas in Armenia.
"In Armenia, we are waiting for the historic visit of the Emir of the State of Qatar, His Highness Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani. It would be desirable to develop certain subject programs before the visit," concluded Alen Simonyan.
RA Minister of Health presented brief information on important links contributing to possible investments in the health sector.