ԱՆԻՖ-ի գործունեության արդյունքում ներդրվել է 214 մլն ԱՄՆ դոլար. Վարչապետին է ներկայացվել ֆոնդի հաշվետվությունը
25 Հունվարի, 15:27
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այսօր ներկայացվել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) գործունեության հաշվետվությունը:
Քննարկմանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ, ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը, ԱՆԻՖ-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետ Փաշինյանին զեկուցվել է ֆոնդի կողմից իրականացվող ծրագրերի և ներդրումային պորտֆելի մասին։ Նշվել է, որ ԱՆԻՖ-ի եռամյա գործունեության արդյունքում, համատեղ ծրագրերով, Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներդրվել է ընդհանուր առմամբ 214 մլն ԱՄՆ դոլար, 2021-2022թթ. ստեղծվել և պահպանվել է շուրջ 800 աշխատատեղ։
Ռազմավարական նշանակություն ունեցող 2 խոշոր ներդրումային ծրագրերից մեկը՝ ԱՆԻՖ-ի և «Էյր Արաբիա» ընկերության համատեղ «Ֆլայ Արնա» հայկական ազգային ավիաընկերությունն անցած տարվա հունիսից սկսել է իրականացնել չվերթներ։ Ավիաընկերությունը թռիչքներ է իրականացնում 4 ուղղությամբ, առաջիկայում նախատեսվում են ևս 3 նոր չվերթներ: Ընթացքի մեջ են ԱՆԻՖ-ի և արաբական «Մասդար» ընկերության համատեղ «Այգ-1» ֆոտովոլտային կայանի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները: Առաջիկայում կավարտվի կայանի կառուցման համար Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ) գործընթացը, որից հետո նախատեսվում է հայտարարել կայանի կառուցման շինաշխատանքների իրականացման մրցույթ:
ԱՆԻՖ-ի դուստր ընկերության` «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդի մասնակցությամբ իրականացվում է 7 ներդրումային ծրագիր, այդ թվում` գյուղատնտեսության, լոգիստիկայի, սպասարկման ոլորտներում: Մանրամասներ են ներկայացվել անցած տարեվերջին գործարկված ԱՌՖԻ քրաուդֆանդինգային հարթակի վերաբերյալ, որը նպատակ ունի խթանել ներդրումների ներգրավումը։
Հաշվետվության առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Քննարկվել են ԱՆԻՖ-ի գործունեության գործիքակազմին, ընթացիկ ծրագրերին, բիզնես ռիսկերի գնահատման մեխանիզմներին, հանրային հաղորդակցությանը վերաբերող և այլ հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է ԱՆԻՖ-ի կողմից ռազմավարական նշանակության ծրագրերի, ներդրումային միջավայրի զարգացման միջոցառումների արդյունավետ իրականացումը և հանձնարարել հետևողական լինել այդ հարցում: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է հաշվետվողականության ու թափանցիկության շարունակական բարձրացումը, հանրային ակտիվ իրազեկումը, որի կարևոր բաղադրիչներից է բիզնես խորհրդատվությունը, միջգերատեսչական շահագրգիռ համագործակցությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը, հետագա անելիքների համատեքստում, հանձնարարել է ներկայացնել ԱՆԻՖ-ի գործունեության շրջանակը լավարկող առաջարկներ:

В результате деятельности ANIF было инвестировано 214 миллионов долларов США. Отчет фонда был представлен премьер-министру
25 Январь, 15:27
Премьер-министру Николу Пашиняну сегодня был представлен отчет о деятельности Фонда государственных интересов Армении (АНИФ).
В обсуждении приняли участие вице-премьер-министр Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного контроля Романос Петросян, заместитель министра финансов Аваг Аванесян, заместитель мэра Еревана, председатель совета директоров АНИФ Тигран Авинян, исполнительный директор АНИФ Давид Папазян, другие официальные лица.
Премьер-министр Пашинян был проинформирован о реализуемых фондом проектах и инвестиционном портфеле. Было отмечено, что в результате трехлетней деятельности ANIF в различные отрасли экономики Армении по совместным программам в 2021-2022 гг. было инвестировано в общей сложности 214 млн долларов США, создано и сохранено около 800 рабочих мест.
Один из двух крупных инвестиционных проектов стратегического значения, национальная авиакомпания Армении «Флай Арна» совместно с ANIF и «Air Arabia» начала выполнять рейсы с июня прошлого года. Авиакомпания выполняет рейсы по 4 направлениям, в ближайшее время планируется еще 3 новых рейса. Ведутся подготовительные работы по строительству совместной фотоэлектрической установки «АЙГ-1» АНИФ и арабской компании «Масдар». В ближайшее время будет завершен процесс оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) строительства станции, после чего планируется объявить тендер на строительство станции.
Реализуются 7 инвестиционных проектов с участием дочерней компании АНИФ, инвестиционного фонда «Предприниматель+государство», в том числе в сферах сельского хозяйства, логистики и сервиса. Были представлены подробности о запущенной в конце прошлого года краудфандинговой платформе ARFI, цель которой – способствовать привлечению инвестиций.
Состоялся обмен мнениями относительно доклада. Были обсуждены инструменты деятельности ANIF, действующие программы, механизмы оценки бизнес-рисков, коммуникации с общественностью и другие вопросы.
Премьер-министр особо отметил эффективную реализацию АНИФом стратегических проектов, мер по развитию инвестиционной среды и поручил быть последовательным в этом вопросе. Глава правительства подчеркнул постоянное повышение подотчетности и прозрачности, активное информирование общественности, одной из важных составляющих которого является бизнес-консультирование, межведомственное заинтересованное взаимодействие.
Премьер-министр Пашинян в контексте будущего фонда, поручил представить предложения по улучшению сферы деятельности ANIF.