Գիորգի Շարվաշիձեն նշանակվել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպան
Թբիլիսիի պետական համալսարանի նախկին ռեկտոր Գիորգի Շարվաշիձեն նշանակվել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպան։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպանին։
Վրաստանի վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ կառավարության ղեկավարը շնորհավորել է դիվանագետին նոր պաշտոնի կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել հետագա աշխատանքում։
Նշվել է, որ Վրաստանը և Հայաստանի Հանրապետությունը կապված են սերտ բարեկամական և բարիդրացիական հարաբերություններով, և հույս է հայտնել, որ ապագայում տարբեր ոլորտներում ակտիվ համագործակցություն կլինի:
Գիորգի Շարվաշիձեն աշխատել է կրթության և գիտության նախարարությունում տարբեր պաշտոններում, այդ թվում՝ որպես առաջին փոխնախարար, զբաղվել է նաև գիտամանկավարժական գործունեությամբ։ 2016-2022 թվականներին եղել է Թբիլիսիի պետական համալսարանի ռեկտորը։ Բացի այդ, 2004-2013 թվականներին նա աշխատել է որպես ակադեմիական աջակցության ծրագրի տնօրեն Բուդապեշտի Բաց հասարակության ինստիտուտում։
Գիորգի Շարվաշիձեն մանկավարժական գիտությունների թեկնածու է, Եվրոպական ակադեմիայի իսկական անդամ, պարգեւատրված է գերազանցության շքանշանով։ Հեղինակ է մենագրությունների և գիտական հոդվածների։

Георгий Шарвашидзе назначен послом Грузии в Армении
Послом Грузии в Армении назначен бывший ректор Тбилисского государственного университета Георгий Шарвашидзе.
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили встретился с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Грузии в Республике Армения.
Как сообщает пресс-служба премьер-министра Грузии, глава правительства поздравил дипломата с назначением на новую должность и пожелал успехов в дальнейшей работе.
Было отмечено, что Грузию и Республику Армения связывают тесные дружеские и добрососедские отношения, и выражена надежда на активное сотрудничество в различных сферах в будущем.
Георгий Шарвашидзе работал в Министерстве образования и науки на различных должностях, в том числе на должности первого заместителя министра, а также занимался научной и педагогической деятельностью. В 2016-2022 годах был ректором Тбилисского государственного университета. Кроме того, с 2004 по 2013 год он работал директором программы академической поддержки Института «Открытое общество» в Будапеште.
Георгий Шарвашидзе – кандидат педагогических наук, действительный член Европейской академии, награжден президентским орденом «Сияния». Является автором монографий и научных статей.