Հայաստանը Արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի դեմ հայցադիմում է ներկայացրել
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը «Թվիթեր» իր էջում գրառում է կատարել, որտեղ նշել է, որ Հայաստանը Արդարադատության միջազգային դատարան Ադրբեջանի դեմ հայցադիմում է ներկայացրել.
«2023 թվականի հունվարի 23-ին Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի» մեկնաբանման և կիրառման գործով Արդարադատության միջազգային դատարան է ներկայացրել հայցադիմում, որը մանրամասն ներկայացնում է «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի»՝ տասնամյակներ շարունակվող կոպիտ խախտումները Ադրբեջանի կողմից»,- ասվում է Կիրակոսյանի գրառման մեջ։

Армения подала иск против Азербайджана в Международный суд ООН
Представитель РА по международно-правовым вопросам Егише Киракосян написал на своей странице в Twitter, что отметил, что Армения подала иск против Азербайджана в Международный суд.
«23 января 2023 года Армения подала в Международный суд ООН иск против Азербайджана относительно толкования и применения Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, в которой подробно излагаются грубые нарушения Международной конвенции на протяжении десятилетий. о ликвидации всех форм расовой дискриминации Азербайджаном», — говорится в сообщении Киракосяна.