Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը հունվարի 24-ին ընդունել է ՀՀ-ում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուկաս Ռոզենկրացին: Հանդիպմանը ներկա է եղել Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամական խմբի անդամ Մարիա Կարապետյանը:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Մանրամասներ ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակի վերաբերյալ՝ Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ ճանապարհի արգելափակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է Ադրբեջանի կողմից: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ոչ կառուցողական մոտեցումները մեծապես խոչընդոտում են տարածաշրջանում անվտանգության և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը:
Էդուարդ Աղաջանյանը Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու հարցում կարևորել է միջազգային գործընկերների դերակատարությունը: Հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել ԵՄ խորհրդի որոշումը՝ Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելություն ստեղծելու վերաբերյալ (EUMA)՝ Ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակում (CSDP):
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման օրակարգերը, ընդգծվել է բարեկամական խմբերի արդյունավետ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է եղել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցությանն առնչվող հարցերի:
Լուկաս Ռոզենկրացին կարևորել է հայ-շվեյցարական միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը, ինչպես նաև մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումը: Հայ խորհրդարանականները բարձր են գնահատել դեսպանի գործուն դերակատարությունը Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև հարաբերությունների զարգացման հարցում: Հանդիպման ավարտին կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև երկարամյա ջերմ բարեկամական հարաբերությունները` նշելով, որ տարբեր ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժ կա:

Обсуждены вопросы региональной безопасности
Председатель Постоянной комиссии по внешним связям Национального Собрания, руководитель группы дружбы Армения-Швейцария Эдуард Агаджанян 24 января принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Швейцарской Конфедерации в Армении Лукаса Розенкраца. На встрече присутствовала член Постоянной комиссии по международным отношениям и группы дружбы Армения-Швейцария Мария Карапетян.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности. Представляя подробности кризисной ситуации, созданной Азербайджаном вокруг Лачинского коридора, Эдуард Агаджанян отметил, что перекрытие дороги является грубым нарушением международных обязательств, взятых на себя Азербайджаном в трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года. В этом контексте председатель комиссии подчеркнул, что неконструктивные подходы Азербайджана сильно мешают установлению безопасности и долгосрочного мира в регионе.
Эдуард Агаджанян подчеркнул роль международных партнеров в предотвращении разворачивания кризисной ситуации в Нагорном Карабахе. Председатель Комиссии высоко оценил решение Совета ЕС о создании Гражданской миссии Европейского Союза в Армении (EUMA) в рамках Общей политики безопасности и обороны (CSDP).
На встрече были обсуждены повестки развития межпарламентских отношений двух стран, подчеркнута необходимость эффективного взаимодействия дружественных групп. Были рассмотрены вопросы, касающиеся как двустороннего, так и многостороннего сотрудничества.
Лукас Розенкрац отметил углубление армяно-швейцарских межпарламентских отношений, а также развитие сотрудничества в ряде сфер. Армянские парламентарии высоко оценили активную роль посла в развитии отношений между Арменией и Швейцарией. В завершение встречи стороны подчеркнули многолетние дружеские отношения между Арменией и Швейцарией, отметив наличие большого потенциала для сотрудничества в различных сферах.