Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը հունվարի 24-ին ընդունել է ՀՀ-ում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուկաս Ռոզենկրացին: Հանդիպմանը ներկա է եղել Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամական խմբի անդամ Մարիա Կարապետյանը:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Մանրամասներ ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակի վերաբերյալ՝ Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ ճանապարհի արգելափակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է Ադրբեջանի կողմից: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ոչ կառուցողական մոտեցումները մեծապես խոչընդոտում են տարածաշրջանում անվտանգության և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը:
Էդուարդ Աղաջանյանը Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու հարցում կարևորել է միջազգային գործընկերների դերակատարությունը: Հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել ԵՄ խորհրդի որոշումը՝ Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելություն ստեղծելու վերաբերյալ (EUMA)՝ Ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակում (CSDP):
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման օրակարգերը, ընդգծվել է բարեկամական խմբերի արդյունավետ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է եղել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցությանն առնչվող հարցերի:
Լուկաս Ռոզենկրացին կարևորել է հայ-շվեյցարական միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը, ինչպես նաև մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումը: Հայ խորհրդարանականները բարձր են գնահատել դեսպանի գործուն դերակատարությունը Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև հարաբերությունների զարգացման հարցում: Հանդիպման ավարտին կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև երկարամյա ջերմ բարեկամական հարաբերությունները` նշելով, որ տարբեր ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժ կա:

Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly and head of the Armenia-Switzerland friendship group, Eduard Aghajanyan, received Lucas Rosenkrantz, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Swiss Confederation to Armenia, on January 24. Maria Karapetyan, a member of the Standing Committee on Foreign Relations and the Armenia-Switzerland Friendship Group, was present at the meeting.
The parties discussed issues related to regional security. Presenting details about the crisis created by Azerbaijan around the Lachin Corridor, Eduard Aghajanyan noted that blocking the road is a gross violation of the international obligations assumed by the tripartite declaration of November 9, 2020, by Azerbaijan. In this context, the chairman of the commission emphasized that the non-constructive approaches of Azerbaijan greatly hinder the establishment of security and long-term peace in the region.
Eduard Aghajanyan emphasized the role of international partners in preventing the unfolding crisis in Nagorno-Karabakh. The President of the Commission highly appreciated the EU Council's decision to establish a European Union Civilian Mission in Armenia (EUMA) within the Common Security and Defense Policy (CSDP) framework.
At the meeting, the development agendas of the inter-parliamentary relations of the two countries were discussed, and the need for effective interaction of friendly groups was emphasized. Issues related to both bilateral and multilateral cooperation were addressed.
Lucas Rosenkrantz highlighted the deepening of Armenian-Swiss inter-parliamentary relations and the development of cooperation in several fields. Armenian parliamentarians highly appreciated the ambassador's active role in developing relations between Armenia and Switzerland. At the end of the meeting, the parties emphasized the long-term friendly relations between Armenia and Switzerland, noting that there is a great potential for cooperation in various fields.