ՀՀ-ն որդեգրել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու դիրքորոշում. նախագահը՝ Էստոնիայի ԱԳ նախարարին
Էստոնիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն աշխատանքային ճաշ է ունեցել Էստոնիայի Արտաքին գործերի նախարար Ուրմաս Ռեինսալուի հետ:
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է Էստոնիայի ԱԳՆ հայտարարությունները Լաչինի միջանցքի շրջափակման կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել խնդրո առարկայի վերաբերյալ Էստոնիայի հստակ դիրքորոշման համար:
Նախարար Ռեինսալուն իր հերթին շեշտել է, որ Էստոնիան խորապես հետաքրքրված է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմամբ: Ուրմաս Ռեինսալուն ընդգծել է նաև, որ Էստոնիան լիովին սատարում է սահմանի երկայնքով ԵՄ տևական դիտորդական առաքելության տեղակայման որոշումը: Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ինչպես հայ-էստոնական համագործակցությունն առավել խթանելուն, այնպես էլ ԵՄ Արևելյան գործընկերության հարթակն արդյունավետ օգտագործելու խնդիրներին:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում ներկայիս իրավիճակին ու հիմնախնդիրներին, Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանը միանշանակ որդեգրել է տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հասնելու, հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման մոտեցումը:
Արձագանքելով Հայաստանի նախագահին Էստոնիայի ԱԳ նախարարն իր երկրի պատրաստակամությունն է հայտնել հնարավոր բոլոր ջանքերը ներդնել տարածաշրջանում առկա խնդիրների խաղաղ կարգավորմանն աջակցելու ուղղությամբ: Նախարարը նաև ողջունել է Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի պատրաստակամությունը:

RA has adopted a position to achieve peace in the region. the president to the Minister of Foreign Affairs of Estonia
18 January, 13:31
During his visit to the Republic of Estonia, the President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, had a working lunch with the Minister of Foreign Affairs of Estonia, Urmas Reinsalu.
President Khachaturyan welcomed the Estonian Foreign Ministry's statements regarding the Lachin Corridor's blockade and thanked Estonia for its precise position.
In his turn, Minister Reinsalu stressed that Estonia is deeply interested in establishing stable peace in the region. Urmas Reinsalu also emphasized that Estonia fully supports the decision to deploy a permanent EU observation mission along the border. During the conversation, the promotion of Armenian-Estonian cooperation and the problems of effectively using the EU's Eastern Partnership platform were addressed.
Referring to the current situation and problems in the South Caucasus, Vahagn Khachaturyan emphasized that Armenia has adopted the approach of achieving stable and lasting peace in the region and establishing neighborly relations with its neighbors.
Responding to the President of Armenia, the Foreign Minister of Estonia expressed his country's readiness to invest all possible efforts in supporting the peaceful settlement of existing problems in the region. The minister also welcomed the willingness of the Armenian side to establish relations with Turkey without preconditions.