Հայաստանը պատրաստ է գնալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե Հայաստանը պատրաստ է Պրահայի պայմանավորվածությունների հիման վրա գնալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման։ Ըստ նրա, սակայն, Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները հակասում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։
Վարչապետն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ նաև նշել է, թե միջազգային հանրության ընկալումը Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ ընդլայնվում է։ Ըստ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի հնչեցրած հայտարարությունները պրովոկացիոն բնույթ ունեն և նպատակ ունեն ստեղծել էսկալացիա. «Այդ հայտարարություններին մեր ճիշտ արձագանքն է, որ պետք է տարածաշրջանում կայունության որոշակի գործոն հանդիսանա։ Մենք հստակ հայտարարում ենք, որ Պրահայի պայմանավորվածությունների հիման վրա պատրաստ ենք գնալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման»։
Նա նշել է, թե նաև միջազգային հանրությունն է արձանագրում, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը և Ադրբեջանի ագրեսիվ հայտարարությունները նոր խոչընդոտներ են ստեղծում խաղաղության գործընթացի համար. «Իսկ ո՞վ է ասում, որ դա չի Ադրբեջանի ուզածը ու հեռահար նպատակը»։

Армения готова подписать мирный договор. Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что Армения готова подписать мирный договор на основе пражских соглашений. Однако, по его словам, заявления президента Азербайджана противоречат достигнутым договоренностям.
В ходе встречи НС с правительством премьер-министр также отметил, что восприятие международным сообществом ситуации вокруг Лачинского коридора расширяется. По словам Пашиняна, заявления Азербайджана носят провокационный характер и направлены на эскалацию напряженности. « Наш правильный ответ на эти заявления заключается в том, что это должно быть определенным фактором стабильности в регионе. Мы четко заявляем, что готовы подписать мирный договор на основе пражских соглашений».
Он отметил, что международное сообщество также отмечает, что блокада Лачинского коридора и агрессивные заявления Азербайджана создают новые препятствия для мирного процесса. «А кто сказал, что это не то, чего хочет Азербайджан, и это долгосрочная цель?»