«Արցախում գազանջատումը պայմանավորված է ներքաղաքական վերջին զարգացումների հետ». Նորիկյան
Արցախում ստեղծված իրավիճակի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է «Արդար Հայաստան» կուսակցության նախագահ Նորայր Նորիկյանի հետ։
-37 օր է՝ Արցախը շրջափակման մեջ է։ Ադրբեջանը կրկին անջատել էր Արցախի գազամատակարարումը։ Ինչպե՞ս եք տեսնում Լաչինի միջանցքի խնդրի լուծումը։
-Հայաստանը լուծման այլընտրանքների առումով հարուստ չի։ Եվ կարծում եմ՝ Հայաստանն օբյեկտիվորեն չունի այլ հնարավորություն, քան առկա գործիքակազմը՝ միջազգային հանրության ուշադրությունը գրավել դիվանագիտական-քաղաքական խողովակների միջոցով։ Կամ պետք է ինքներս նախահարձակ լինենք, կամ էլ ներկայացնենք խնդրի լուծման այնպիսի տարբերակ, որը կգեներացվի Հայաստանի կողմից։ Այս 37 օրվա ընթացքում չեմ տեսել այդպիսի հստակ ռազմավարություն, որը կբերեր խնդրի հանգուցալուծմանը։ Գազամատակարարման խափանումը պայմանավորված էր Արցախի ներքաղաքական վերջին զարգացումներով։ Ըստ էության՝ Ադրբեջանը փորձում է վերջնագրային ազդեցություն ունենալ Արցախում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումների, այս կամ այն ուժային կենտրոնի ակտիվացման կամ թուլացման վրա՝ խարխլելով Արցախի ներքաղաքական անդորրն ու կայունությունը, և ազդել ուժերի բալանսի վրա՝ հանրությանը կանգնեցնելով սոցիալական «կրախի» առջև։ Եվ սրա շարունակությունը հանգեցնելու է պայթյունի՝ իր բոլոր հետևանքներով հանդերձ։
-Հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ ի՞նչ պետք է անի Հայաստանը խնդիրը հանգուցալուծելու ուղղությամբ, որը դեռ չի արել։ Եվ, այս համատեքստում, ինչպե՞ս եք գնահատում եռակողմ համաձայնագրի մյուս կողմի՝ ՌԴ-ի գործողությունները։
-Գիտեք, միայն այն փաստի արձանագրումով, որ եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով ՌԴ վերահսկողության տակ է գտնվում Լաչինի միջանցքը, ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը չի կատարում իր կողմից ստանձնած պարտավորությունը և լիարժեք վերահսկողություն չի իրականացնում Լաչինի միջանցքի նկատմամբ։ Փաստ է, որ եռակողմ փաստաթուղթը կորցրել է իր նշանակությունը և գրոշի արժեք չունի կողմերի մոտ, և որակապես այլ ստատուս-քվո է ձևավորվում ուժի իրավունքի ձևաչափով, որն էլ Ադրբեջանը փորձում է պարտադրել։ Այս պահին Լաչինի միջանցքի բացման հարցում Ռուսաստանից մեծ բան ակնկալելն իրատեսական չէ։
-Ոչ պաշտոնապես հայտարարվել է, որ ԵՄ-ն կրկին դիտորդական առաքելություն է ուղարկելու. սա ի՞նչ է նշանակում, ՌԴ-ն ինչպե՞ս կարձագանքի։
-Նախ, ցանկալի կլիներ, որ ԵՄ առաքելության նախորդ երկու ամիսների գործունեության արդյունքների վերաբերյալ հանրությանը տրվեր սպառիչ տեղեկատվություն, թե ինչպիսի գործունեություն է ծավալվել, ինչպիսի արդյունքներ են արձանագրվել, ենթադրվելիք երկու տարվա առաքելությունն ինչ մանդատի շրջանակներում է լինելու, կոնկրետ ինչ իրավասությունների շրջանակով են նրանք լիազորված լինելու և ինչ գործիքակազմ են կիրառելու։ Եվ առհասարակ, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ո՞ր հարթակի լույսի ներքո է իրականացվելու այդ առաքելությունը, և նրանց ներկայությունը որքանո՞վ է նպաստելու հակամարտության կարգավորման գործընթացին։ Գտնում եմ, որ այդ հարթակների ներգրավումն արդյունավետ կլինի, եթե նրանց տրված մանդատի շրջանակներում ընդունվող որոշումները և ձեռնարկվող քայլերը նաև ուժ ունենան Ադրբեջանում։ Իսկ թե Ռուսաստանն ինչպես կվերաբերվի, ակնհայտ է՝ այստեղ աշխարհաքաղաքական խանդի առկայության կա, և ՌԴ֊ից ակնկալել դրական արձագանք ԵՄ-ի դիտորդական առաքելության գործունեության մասին՝ իրատեսական չէ։ Այլ խնդիր է, որ մենք պետք է գլոբալ համատեքստում գնահատենք, թե Հայաստանն այսօր ռուսակա՞ն, թե՞ արևմտյան քաղաքական հայեցակարգին է առավելություն տալիս։

"The gas cut in Artsakh is due to the latest internal political developments," Norikyan
About the situation in Artsakh, Radar Armenia spoke with the chairman of the "Fair Armenia" party, Norayr Norikyan.
- Artsakh has been under siege for 37 days. Azerbaijan again cut off the gas supply to Artsakh. How do you see the solution to the problem of the Lachin Corridor?
- Armenia could be richer in terms of solution alternatives. And Armenia objectively has no other opportunity than the existing toolkit to attract the international community's attention through diplomatic and political channels. We must be the first aggressor or present a solution to the problem that Armenia will generate. During these 37 days, I am still waiting for a clear strategy to conclude the issue. The latest domestic political developments in Artsakh disrupted the gas supply. Azerbaijan is trying to have a request on the political developments taking place in Artsakh, on the activation or weakening of this or that power center, undermining the internal political peace and stability of Artsakh, and on influencing the balance of power, putting the public in front of social "crash." And the continuation of this will lead to an explosion with all its consequences.
- Taking into account the tripartite statement of November 9, 2020, what should Armenia do to solve the problem, which it still needs to do? And, in this context, how do you evaluate the actions of the other party of the tripartite agreement, the Russian Federation?
- You know, just by recording the fact that the Lachin Corridor is under the control of the Russian Federation according to point 6 of the tripartite declaration, it is evident that Russia needs to fulfill its commitment and exercise complete control over the Lachin Corridor. It is a fact that the trilateral document has lost its significance and has no value to the parties. A qualitatively different status quo is being formed in the format of the right of force, which Azerbaijan is trying to impose. At this moment, it is unrealistic to expect much from Russia regarding the opening of the Lachin Corridor.
- It was unofficially announced that the EU would send an observation mission again. What does this mean? How will Russia react?
- First, it would be desirable if the public was given exhaustive information about the results of the activities of the EU mission in the previous two months, what kind of activities were carried out, what results were recorded, what the mandate of the supposed two-year mission will be, what specific powers they will be authorized and what tools will they use? And in general, in the light of which platform for the settlement of Armenian-Azerbaijani relations will this mission be carried out, and to what extent will their presence contribute to the conflict settlement process? The involvement of these platforms will be effective if the decisions and steps taken within the framework of the mandate given to them also have force in Azerbaijan. As for how Russia will react, it is evident that there is geopolitical jealousy here, and it is unrealistic to expect a positive response from Russia about the activities of the EU observation mission. It is another matter that we have to assess in the global context whether Armenia today gives an advantage to the Russian or Western political concept.