Ալեն Սիմոնյանը միջազգային գործընկերների ուշադրությունն է հրավիրել Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Լաչինի ճգնաժամի վերաբերյալ պաշտոնական նամակով դիմել է 30-ից ավելի երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին և միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների նախագահներին: Գրության մեջ, մասնավորապես, ուշադրություն է հրավիրվում արդեն մեկ ամսից ավելի Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին միացնող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցին:
Նամակում ասվում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության տակ գտնվող Լաչինի միջանցքի արգելափակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է Ադրբեջանի կողմից:
Անդրադառնալով շրջափակման մեջ գտնվող արցախաբնակ 120.000 հայերին՝ նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամն օրեցօր խորանում է: «Թերսնուցման վտանգը գնալով ավելի շոշափելի է դառնում: 41 մանկապարտեզ և 20 դպրոց փակ են: Հազարավոր երեխաներ զրկված են կրթության իրավունքից:
Ավելին՝ այս շրջափակումը խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ազատ տեղաշարժին: Առնվազն 1.100 խաղաղ բնակիչներ վերջին շաբաթների ընթացքում մնացել են արգելափակված մայրուղու երկայնքով՝ չկարողանալով վերադառնալ իրենց տները»,- ասվում է պաշտոնական նամակում: Անդրադարձ է արվում նաև Հայաստանում ժամանակավոր ապաստան ստացած 270 անչափահասներին, որոնց ծնողներն Արցախում են:
ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացնում է, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղն ապրում է մեկուսացման պայմաններում՝ էլեկտրաէներգիայի ծայրահեղ պակասով, առանց կյանքի համար կենսական նշանակություն ունեցող ծառայությունների և ապրանքների հասանելիության:
«Այս պաշարումը ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման հետևողական քաղաքականության վառ շարունակություն»,- ասվում է գրության մեջ:
Նամակում հիշատակվում է, որ մի շարք կառավարություններ, ներառյալ՝ Ֆրանսիան և Միացյալ Նահանգները, Եվրոպական միության, Եվրոպական խորհրդարանի և բազմաթիվ ազգային խորհրդարանների, ՄԱԿ-ի, իրավապաշտպան կազմակերպությունների, ցեղասպանության հարցերով զբաղվող նշանավոր միջազգային կազմակերպությունների հետ միասին, դատապարտել են այս անօրինական և թշնամական գործողությունը և կոչ արել անհապաղ ու անվերապահորեն ապաշրջափակել միջանցքը:
«Եվս մեկ անգամ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն կառուցելու հայկական կողմի վճռականությունը՝ կոչ ենք անում մեր միջազգային գործընկերներին լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող ծանր իրավիճակը կանխելու համար, ներառյալ՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը»,- ՀՀ ԱԺ նախագահի նամակը եզրափակվում է այս տողերով:
Սա ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի երկրորդ նմանատիպ պաշտոնական նամակն է միջազգային գործընկերներին: Խորհրդարանի ղեկավարն այս հարցով գործընկերներին դիմել էր նաև 2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ին «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» ՀՀ ԱԺ հայտարարության ընդունումից հետո:

Ален Симонян обратил внимание международных партнеров на вопрос перекрытия Лачинского коридора
Председатель НС РА Ален Симонян обратился к главам парламентов более 30 стран и президентам международных парламентских организаций с официальным письмом в связи с Лачинским кризисом. В частности, в письме обращается внимание на вопрос блокирования Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией, более чем на месяц.
В письме говорится, что блокирование Лачинского коридора под контролем российских миротворческих сил является грубым нарушением Азербайджаном международных обязательств, взятых на себя трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 года.
Касаясь 120 тысяч проживающих в осажденном Арцахе армян, отмечается, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе углубляется день ото дня. «Опасность недоедания становится все более ощутимой. Закрыт 41 детский сад и 20 школ. Тысячи детей лишены права на образование.
Более того, эта блокада препятствует свободному передвижению жителей Нагорного Карабаха. «По меньшей мере 1100 мирных жителей застряли вдоль шоссе в последние недели, не имея возможности вернуться в свои дома», — говорится в официальном письме. Упоминается также о 270 несовершеннолетних, получивших временное убежище в Армении, родители которых находятся в Арцахе.
Председатель НС РА сообщает, что сегодня Нагорный Карабах живет в условиях изоляции, при крайней нехватке электричества, без доступа к жизненно важным услугам и товарам.
«Эта осада — не что иное, как яркое продолжение последовательной политики этнической чистки, проводимой Азербайджаном », — говорится в статье.
В письме упоминается, что ряд правительств, включая Францию ​​и Соединенные Штаты, наряду с Европейским союзом, Европейским парламентом и многими национальными парламентами, Организацией Объединенных Наций, правозащитными организациями, известными международными организациями, занимающимися геноцидом, осудили этот незаконный и враждебный акт и призвали немедленно и безоговорочно разблокировать коридор.
" Еще раз подчеркивая решимость армянской стороны в построении мира и стабильности в регионе, призываем наших международных партнеров принять дополнительные меры для предотвращения разворачивания сложной ситуации в Нагорном Карабахе, в том числе применение санкций против Азербайджана ", - говорится в сообщении. Этими строками заканчивается письмо Председателя НС РА.
Это второе подобное официальное письмо Председателя НС РА Алена Симоняна международным партнерам. Глава парламента также обратился к своим коллегам по этому вопросу 14 декабря 2022 года, после принятия заявления НС РА «О развязывании Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе».