Լաչինի միջանցքը չի կարող շրջափակված մնալ և վտանգել հազարավոր մարդկանց կյանքը. Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Էստոնիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Էստոնիայի խորհրդարան՝ Ռիյգիկոգու և հանդիպում ունեցել խորհրդարանի նախագահ Յուրի Ռատասի հետ։
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային առկա զարգացումներին և հիմնախնդիրներին՝ մասնավորապես Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի վտանգներին։
Էստոնիայի խորհրդարանի խոսնակ Ռատասն անթույլատրելի է որակել հումանիտար աղետի սպառնալիքը և շեշտել, որ Լաչինի մարդասիրական միջանցքը և ընդհանրապես որևէ հումանիտար միջանցք չի կարող շրջափակված մնալ և վտանգել հազարավոր մարդկանց կյանքն ու առողջությունը։
Ռիյգիկոգուի նախագահն անդրադարձել է նաև Շուշի կատարած իր այցելությանը և նշել, որ նպատակ է ունեցել զուտ տեղում ծանոթանալ ընդհանուր իրավիճակին: Նա նշել է՝ Էստոնիան իր հնարավորությունների սահմաններում պատրաստ է նպաստել Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման օրակարգին։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-էստոնական համագործակցության ներուժի և հնարավորությունների կյանքի կոչմանը թվայնացման, բարձր տեխնոլոգիաների ու սահմանային անվտանգության համակարգերի ներդրման ոլորտներում։
Վահագն Խաչատուրյանը և Յուրի Ռատասն առանձնահատուկ կարևորել են երկու երկրների խորհրդարանների փոխգործակցությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացումը։

Лачинский коридор не может оставаться заблокированным и подвергать опасности жизни тысяч людей. Спикер парламента Эстонии
В рамках рабочего визита в Эстонию Президент Республики Ваагн Хачатурян посетил парламент Эстонии, Рийгикогу, и встретился со спикером парламента Юрием Ратасом.
В ходе встречи Президент Ваагн Хачатурян коснулся текущих региональных событий и проблем, в частности опасности гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Лачинского коридора.
Спикер парламента Эстонии Ратас посчитал недопустимым угрозу гуманитарной катастрофы и подчеркнул, что Лачинский гуманитарный коридор и вообще любой гуманитарный коридор не может оставаться заблокированным и ставить под угрозу жизнь и здоровье тысяч людей.
Председатель Рийгикогу также упомянул о своем визите в Шуши и отметил, что намерен на месте ознакомиться с общей ситуацией. Он отметил, что Эстония готова внести свой вклад в повестку дня установления мира на Южном Кавказе в пределах своих возможностей.
В ходе встречи речь шла о реализации потенциала и возможностей армяно-эстонского сотрудничества в сферах цифровизации, внедрения высоких технологий и систем охраны границ.
Ваагн Хачатурян и Юрий Ратас придали особое значение сотрудничеству между парламентами двух стран и развитию парламентской дипломатии.