Մարդասիրական ճգնաժամը պահանջում է միջազգային հանրության անհապաղ միջամտություն. ԱԳ նախարար
Հունվարի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթով է հանդես եկել Հայաստանի նախաձեռնած ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստին, որում, մասնավորապես, ասել է․
Հարգելի՛ դեսպաններ,
Պարո՛ն նախագահ, թույլ տվեք ելույթս սկսել՝ շնորհավորելով Ձեզ և Ձեր միջոցով՝ իմ հարգելի գործընկեր նախարար Բույար Օսմանիին ՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի կողմից ԵԱՀԿ նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ, և հաջողություն մաղթել ամենամեծ անվտանգային այս կազմակերպությունը ղեկավարելու Ձեր դժվարին գործում՝ մեր ընդհանուր անվտանգային գոտում աննախադեպ հետընթացների և ճգնաժամերի ժամանակներում:
Ողջունում ենք անվտանգության մարդակենտրոն հայեցակարգը՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի նախագահության ուղենիշային մոտեցումը՝ «հանուն մարդկանց» կարգախոսի ներքո։ Այն, թերևս, լավագույնս է ձևակերպված, քանի որ այս կազմակերպությունը ստեղծվել է առաջին հերթին մարդկանց շահերին ծառայելու և նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովելու համար։
Վստահեցնում եմ, որ Հայաստանը կաջակցի Ձեր բոլոր ջանքերին, որոնք կնպաստեն ԵԱՀԿ տարածքում ապրող մարդկանց համար ավելի ապահով և անվտանգ միջավայրի ստեղծմանը։
Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, պարո՛ն նախագահ, այս արտահերթ նիստը հրավիրելու և ինձ հնարավորություն ընձեռելու համար՝ խոսելու մեր տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և, մասնավորապես, Լաչինի միջանցքի շրջափակման մասին։
Ես կցանկանայի այստեղ՝ Մշտական խորհրդում ներկայացնեի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդման հարցում, ինչպես նաև դատական համակարգից մինչև ոստիկանություն, կոռուպցիայի դեմ պայքարից մինչև սոցիալական համախմբվածության և արդարության բարելավման ուղղությամբ լայնածավալ բարեփոխումների հաջող իրականացման գործընթացում Հայաստանի ձեռքբերումները։ Եվ հավատացեք, ես շատ բան կունենայի ասելու։
Ցավոք, 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի և դրան հաջորդած Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի և օկուպացիայի հետևանքով առաջացած անվտանգային ճգնաժամն ու մարտահրավերները սպառնում են Հայաստանի ժողովրդավարությանը` խաթարելով Հայաստանի կառավարության ջանքերը` ուղղված Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատմանը:
Քանի որ 44-օրյա պատերազմից և Հայաստանի տարածքի օկուպացիայից հետո առաջին անգամն է, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը ելույթ է ունենում Մշտական խորհրդում, կցանկանայի համառոտ անդրադարձ կատարել հակամարտության կարգավորման նպատակով ուժի այս լայնածավալ աննախադեպ կիրառման ազդեցությանը ԵԱՀԿ-ի, նրա սկզբունքների ու պարտավորությունների, համապարփակ ու անբաժանելի անվտանգության հայեցակարգի ընկալման վրա։
44-օրյա պատերազմն ուղեկցվել է պատերազմանական հանցագործություններով և միջազգային մարդասիրական իրավունքի համատարած խախտումներով, քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ, մշակութային ժառանգության ոչնչացմամբ, որոնք պատշաճ կերպով հետաքննված չեն և ոչ ոք պատասխանատվության չի ենթարկվել։
Տասնամյակների ընթացքում ԵԱՀԿ-ն մի շարք գործիքներ կամ գործիքակազմ է մշակել, որոնք ուղղված են հակամարտությունների վաղ նախազգուշացմանը և կանխարգելմանը: Ցավոք, մենք պետք է ընդունենք, որ ԵԱՀԿ-ն չկարողացավ արդյունավետ և ժամանակին կիրառել այս գործիքակազմը:
Ավելին՝ պատշաճ և հստակ արձագանքի բացակայությունը հանգեցրեց ուժի՝ որպես հակամարտությունների կարգավորման միջոցի կիրառման համար անպատժելիությանը՝ խախտելով ԵԱՀԿ սկզբունքները, նրա հիմնական փաստաթղթերում ամրագրված պարտավորությունները, և հանգեցնելով միջպետական և ներպետական հարաբերություններում բռնության լեգիտիմացմանը:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Հայաստանը ջանք չի խնայել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության խնդիրը հասցեագրելու համար։ Ցավոք, ադրբեջանական կողմը բանակցություններին բարեխղճորեն ներգրավվելու փոխարեն շարունակում է իր ապակառուցողական քաղաքականությունը։ Եռակողմ հայտարարությունը ստորագրելուց անմիջապես հետո ադրբեջանական կողմը խախտեց հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման պարտավորությունը և հարձակվեց Լեռնային Ղարաբաղի վրա, որի արդյունքում գրավվեցին ևս երկու գյուղ և գերեվարվեցին հայ զինծառայողներ։ 2021 թվականի մայիսին և նոյեմբերին, ինչպես նաև 2022 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական կողմը ագրեսիա սանձազերծեց Հայաստանի Հանրապետության դեմ՝ օկուպացնելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների շուրջ 150 կմ քառ: Այսօր Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ ադրբեջանական կողմը հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծել՝ հետապնդելով հեռահար նպատակներ։
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին մի խումբ ադրբեջանցիներ, իրենց պնդմամբ՝ իբր բնապահպան ակտիվիստներ, փակեցին Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և մնացած աշխարհի հետ կապող միակ կյանքի ճանապարհը՝ այդպիսով փաստացի մեկուսացնելով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակիչներին, որոնցից 30 հազարը երեխաներ են։ Ավելի քան 1000 մարդ, այդ թվում՝ 270 երեխա, չեն կարողանում տուն՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալ: Այդ երեխաների մի մասը բաժանված է ծնողներից և ժամանակավորապես ապաստան է գտել Հայաստանում։
Ի սկզբանե ակնհայտ էր, որ այս շրջափակումը նախապես ծրագրված գործողություն է, որն ուղղորդվում և ֆինանսավորվում է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից՝ օգտագործելով, այսպես կոչված, «էկոակտիվիստների» քողարկումը՝ իրենց գործողությունների արժանահավատ հերքման համար։
Ադրբեջանի այս գործողությունները նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի բացահայտ խախտում են հանդիսանում, որտեղ հստակ նշվում է, որ. «Լաչինի միջանցքը մնում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո։ Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը»։
Արդեն մեկ ամսից ավելի է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը գտնվում է փաստացի շրջափակման մեջ։ Լեռնային Ղարաբաղ սննդի, բժշկական և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները գրեթե ամբողջությամբ դադարեցվել են։ Նախկինում ամեն օր Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ են ներկրվել շուրջ 400 տոննա առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, այդ թվում՝ հացահատիկ, ալյուր, բրինձ, բանջարեղեն, մրգեր, դեղամիջոցներ, մանկական սնունդ։ Այժմ՝ շուրջ հինգ շաբաթ շրջափակումից հետո, բոլոր առաջին անհրաժեշտության ապրանքների խիստ կարիք կա:
Ավելին, ցրտաշունչ ձմեռային պայմաններում 3 օրով գազամատակարարման կանխամտածված ընդհատումը, դրան հաջորդած՝ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքում էլեկտրականության և հեռահաղորդակցության գծերի շարունակական խափանումները , Ադրբեջանի իշխանությունների նախապես ծրագրված գործողությունների ևս մեկ վկայություն է։ Սա լրջորեն ազդում է մարդկանց առօրյայի վրա և հանգեցնում է հումանիտար բնույթի մի շարք անբարենպաստ հետևանքների, ինչպիսիք են էլեկտրականության բացակայությունը, դպրոցներում ուսումնական գործընթացի, պետական գերատեսչությունների գործունեության, բիզնեսի խաթարմանը, հիվանդանոցներում և կենսական կարևորություն ունեցող այլ հաստատություններում ջեռուցման խափանմանը: Մարդիկ զրկված են ջեռուցումից և տաք ջրից։ Իշխանությունները սահմանափակումներ են ներմուծել վառելիքի, իսկ այժմ նաև՝ պարենի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների վաճառքի համար։
Մարդասիրական ճգնաժամն օրեցօր սրվում է և պահանջում միջազգային հանրության անհապաղ և հասցեական միջամտություն։ Մենք չենք կարող մի կողմ քաշվել և հետևել, թե ինչպես են մարդիկ դանդաղորեն սովամահ լինում՝ քաղաքական խաղերի և, գուցե, աշխարհաքաղաքական հաշվարկների պատճառով։ Գործելու ժամանակը հիմա է:
Հայաստանի խնդրանքով այս հարցը քննարկվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում։ Մենք Անվտանգության խորհրդի անդամներին և նաև Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել ենք սարսափելի իրավիճակի մասին և հորդորել մեր գործընկերներին միջամտել ու դադարեցնել ծավալվող հումանիտար աղետը։
Իհարկե, ես ողջունում եմ մեր գործընկեր երկրների միանշանակ հայտարարություններն ու դիրքորոշումները, որոնք կոչ են անում Ադրբեջանին անհապաղ և առանց նախապայմանների վերացնել շրջափակումը և ապահովել Լաչինի միջանցքով ազատ ու անարգել տեղաշարժը։ Կարծում եմ պետք է ուժեղացնենք ճնշումը Ադրբեջանի վրա, որպեսզի նա կատարի իր հանձնառությունները։ Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի իր գործողությունների համար:
Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումն առանձին դրվագ չէ և պետք է դիտարկվի որպես կյանքի համար անտանելի պայմաններ ստեղծելու միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտմանն ուղղված Ադրբեջանի լայնածավալ և համակարգված քաղաքականության մի մաս: Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում հարկադրել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը լքել իրենց հայրենի հողն ու տները: Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունը, որտեղ վերջինս առաջարկում է արտաքսել այն հայերին, ովքեր չեն ցանկանում դառնալ Ադրբեջանի քաղաքացի, վկայում է էթնիկ զտումներ իրականացնելու նրանց մտադրության մասին։
Հրամայական է տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկումը, ինչպես նաև՝ ՄԱԿ համապատասխան մարմինների համար Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական անխափան մուտքի ապահովումը։
Ցուցաբերելով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու քաղաքական կամք՝ Հայաստանի կառավարությունը բարեխղճորեն ձեռնամուխ եղավ Ադրբեջանի հետ երեք ուղղություններով բանակցություններին, որոնք են` տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացումը, սահմանազատումը և սահմանների անվտանգությունն և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման կամ խաղաղության համաձայնագիրը։
Առաջին ուղղությամբ, որը վերաբերում է տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանը, մենք ձևավորել ենք եռակողմ աշխատանքային խումբ, մեր կողմից՝ ՀՀ փոխվարչապետի գլխավորությամբ։ Այս ձևաչափով մի շարք հանդիպումներ են տեղի ունեցել, քննարկվել են հնարավոր ճանապարհներին և երկաթուղային հաղորդակցություններին առնչվող հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հետ կապված այլ մանրամասներ։
Դժբախտաբար, Ադրբեջանի մոտեցումն այս գործընթացում ի սկզբանե եղել է ոչ կառուցողական։ Չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած իր հստակ պարտավորությանը, Ադրբեջանն առաջ քաշեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքով արտատարածքային միջանցքի տրամադրման չհիմնավորված պահանջ։ Ուզում եմ հստակ նշել, որ Հայաստանը երբեք որևէ պարտավորություն չի ստանձնել կամ որևէ կերպ չի համաձայնել իր տարածքով որևէ արտատարածքային միջանցքի տրամադրմանը, և ադրբեջանական կողմի բոլոր պնդումները եռակողմ հայտարարությունների բովանդակության ակնհայտ խեղաթյուրում և մանիպուլյացիա են։
Վերջերս Ադրբեջանի նախագահն ընդունել է, որ ինքն է միջազգային օրակարգ մտցրել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» եզրույթը և սպառնացել վաղ թե ուշ բացել այն անկախ նրանից՝ Հայաստանը դա ցանկանում է, թե ոչ։ Եվ նա ասել է, որ այս եզրույթն ինքն է ներմուծել է նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո։
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ հստակեցնել՝ մենք բացառում ենք ցանկացած արտատարածքային միջանցք Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և որևէ միջանցք չենք տրամադրելու որևէ մեկին։ Սա սկզբունքային և անշրջելի դիրքորոշում է՝ լիովին համահունչ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համապատասխան դրույթին։ Ավելին, Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև կապ ապահովելու մասին որոշումը կարող է ընդունվել արագ՝ այն պահից, երբ Ադրբեջանն ընդունի, որ բոլոր հաղորդակցությունները պետք է գործեն Հայաստանի Հանրապետության իրավազորության և օրենսդրության շրջանակներում։
Այս համատեքստում ուզում եմ տեղեկացնել, որ վերջերս երկաթուղային հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ վերջնական պայմանավորվածություն գտնելու հերթական փորձը չի հաջողվել, քանի որ ադրբեջանական կողմը նոր պայմաններ է առաջադրել, որոնք հակասում էին կանոնակարգումների վերաբերյալ կողմերի առաջնային ըմբռնմանը։ Փաստորեն, սա արդեն երկրորդ անգամն էր, որ Ադրբեջանի գործողությունները խաթարում են առաջընթացն այս հարցում։ Երկաթուղային կապի հարցերը լուծելու նախնական պայմանավորվածություն առաջին անգամ ձեռք էր բերվել դեռևս 2021 թվականի դեկտեմբերին։ Այս փաստը տեղ է գտել անգամ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ի հայտարարության մեջ։
Հարաբերությունների կարգավորման երկրորդ ուղղությունը սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հանձնաժողովների աշխատանքն է։ Հանձնաժողովները ստեղծվել են 2021 թվականի մայիսի 12-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժումից և դրան հաջորդած՝ Հայաստանի տարածքների օկուպացիայից հետո։
Հանձնաժողովները հանդիպումներ են անցկացրել՝ քննարկելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատման չափորոշիչները։ Մենք համոզված ենք, որ առանց սահմանի սահմանազատման հստակ համաձայնեցված չափորոշիչների անհնար կլինի հասնել կայուն խաղաղության։ Այս առումով չափազանց կարևոր են Պրահայում և Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, մասնավորապես՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրին և դրան հաջորդող արձանագրություններին հղում կատարելը։ Սակայն իր հետագա մեկնաբանություններում Ադրբեջանի նախագահը, պնդելով, որ Հայաստանն այդպիսով ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այդպես էլ չհաստատեց Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը:
Ադրբեջանը խոչընդոտում է հանձնաժողովների աշխատանքը: Նախ, չնայած Սոչիում 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի և Եվրոպական Խորհրդի նախագահի կողմից հյուրընկալված Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների երկրորդ եռակողմ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որ հանձնաժողովը պետք է ունենա երկակի մանդատ և աշխատի սահմանազատման և սահմանակից տարածքների անվտանգության կայուն իրավիճակի շուրջ, Ադրբեջանը հրաժարվեց հանձնաժողովների վերնագրում ներառել «սահմանային անվտանգություն» տերմինը, ինչը բացահայտ ցույց էր տալիս նրա իրական մտադրությունները: Այնուհետև՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը ձեռնարկեցին չհիմնավորված և չարդարացված լայնածավալ ռազմական հարձակում Հայաստանի Հանրապետության հարավային և հարավ-արևելյան ուղղություններով, ինչը հանգեցրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի այլ հատվածների օկուպացմանը։ Զոհվել է ավելի քան 200 զինծառայող։ Սահմանամերձ գավառների քաղաքներն ու գյուղերը անխտրական կերպով գնդակոծվել են։ Այս ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական զինուժը իրականացրել է պատերազմական հանցագործություններ, արտադատական սպանություններ, հայ զինվորականներին, այդ թվում՝ կանանց ենթարկել ամենացնցող ու սարսափելի նվաստացման ու խոշտանգումների։ Այս փաստերը գրանցվել են հենց ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից և տեղադրվել սոցիալական տարբեր կայքերում՝ ակնհայտորեն հայկական կողմին վախեցնելու նպատակով։ Հարկ է նշել, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում նույնպես եղել են միջազգային մարդասիրական իրավունքի լայնածավալ խախտումներ։
Այս համատեքստում, օգտվելով առիթից, ցանկանում եմ մեր երախտագիտությունը հայտնել Լեհաստանի նախագահությանը, Գլխավոր քարտուղարին, ԵԱՀԿ Եռյակին և Անվտանգության համագործակցության ֆորումի նախագահությանը տեղում իրավիճակը գնահատելու նպատակով ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելություն Հայաստան գործուղելու համար, ինչպես նաև բարձր գնահատել առաքելության բոլոր աջակիցների ջանքերը: Առաքելության զեկույցը հստակորեն բացահայտեց ավերածությունների ծավալն ու խորությունը, և մենք ի գիտություն ընդունեցինք դրանում պարունակվող եզրակացություններն ու հանձնարարականները, որոնք, մեր կարծիքով, պետք է ծառայեն որպես ելակետ Հայաստանի հետ ԵԱՀԿ գործադիր կառույցների հետագա աշխատանքների և ներգրավվածության համար։
Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Եվրամիությանը՝ Հայաստան դիտորդական առաքելություն գործուղելու համար։ Մենք պատրաստ ենք այս հարցում հետագա համագործակցության։
Սեպտեմբերյան ագրեսիան, ինչպես նաև նախորդած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի հարձակումներն ու սադրանքները, պետք է դիտարկել Հայաստանի, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Երևանի, նկատմամբ անընդհատ աճող և Ադրբեջանի նախագահի կողմից մշտապես հնչող տարածքային պահանջների ֆոնին, որոնք կրկնվում են այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից և ուղեկցվում են ուժի կիրառման ակնհայտ սպառնալիքներով։
Առայժմ մենք չենք տեսնում այս քաղաքական գծի փոփոխության որևէ նշան, այն է՝ տարածքային պահանջներից և ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու և խաղաղությանը հավատարիմ մնալու Ադրբեջանի պատրաստակամությունը: Այս պայմաններում մենք բոլոր հիմքերն ունենք կարծելու, որ նույնիսկ հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրի ստորագրումից հետո Ադրեջանը կշարունակի իր անհեթեթ տարածքային պահանջները Հայաստանի նկատմամբ։
Բանակցությունների երրորդ ուղղությունը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հնարավոր համաձայնագրի կամ խաղաղության պայմանագրի տեքստին, որը պետք է համակողմանիորեն հասցեագրի բոլոր խնդիրները և ստեղծի բարենպաստ անվտանգային միջավայր՝ տարբեր ուղղություններով քննարկումները շարունակելու համար։
Հայկական կողմը մի քանի հիմնարար առաջարկներ է ներկայացրել, մասնավորապես՝ միջպետական սահմանի սահմանազատման չափորոշիչների հստակեցման, պետական սահմանից զինված ուժերի հեռացման և ապառազմականացված գոտու ստեղծման, ինչպես նաև՝ խաղաղության պայմանագրի երաշխավորների ինստիտուտի ձևավորման վերաբերյալ: Ցավալի է, որ հայկական կողմի բոլոր առաջարկները մերժվել են Ադրբեջանի կողմից։
Այս ամենի հետ մեկտեղ մենք կարծում ենք, որ պետք է լուծվի նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը․ հասցեագրվեն Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների հարցերը։ Այդուհանդերձ, հաշվի առնելով ադրբեջանական առաջարկը՝ այս հարցը խաղաղության համաձայնագրից առանձին քննարկելու՝ հայկական կողմն առաջարկել է ստեղծել Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմ։
Մենք պետք է ընդունենք այս խնդրի հսկայածավալ լինելը՝ հաշվի առնելով, որ ավելի քան 30 տարի երկու երկրների միջև փաստացի ոչ մի հարաբերություն չի եղել: Բայց մենք համոզված ենք, որ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորումը վճռորոշ նշանակություն ունի տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության ու դրանց հեռանկարների համար։ Այնուամենայնիվ, խնդրի կարգավորմանը հնարավոր չէ հասնել առանց հակամարտության խորքային պատճառների, մարդու հիմնարար իրավունքների հարցի հասցեագրման և հաշտեցման ուղղությամբ աշխատելու քաղաքական կամքի:
Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը քայլ է ճիշտ հակառակ ուղղությամբ և ավելի է հեռացնում այս բոլոր ուղղություններով ցանկացած առաջընթացի հեռանկարը, ևս մեկ անգամ ապացուցում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման հարցում միջազգային ներգրավվածության բացարձակ անհրաժեշտությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շարունակում է լուրջ մարտահրավեր հանդիսանալ տարածաշրջանային և միջազգային խաղաղության ու կայունության համար: Այս փաստը հաստատում են Ադրբեջանի ագրեսիվ կեցվածքը, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ ուղղված հակահայկական հռետորաբանությունը, Լաչինի միջանցքի շրջափակումը:
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ավելի քան երկու տարի անց էլ Ադրբեջանը հրաժարվում է հայրենադարձել բոլոր հայ ռազմագերիներին, և այլ պահվող անձանց՝ խախտելով Ժնևի կոնվենցիաներով ստանձնած պարտավորությունները, Եռակողմ հայտարարությունը և միջազգային հանրության մշտական կոչերը: Ադրբեջանի կողմից հաստատված տվյալների համաձայն, Բաքվում դեռեւս պատանդ է պահվում 33 մարդ: Ես պետք է ընդգծեմ նաև երկու տասնյակ փաստագրված բռնի անհետացման դեպքերը․ մենք տիրապետում ենք հայ ռազմագերիների գերեվարման անվիճելի, արձանագրված փաստերին, սակայն Ադրբեջանը մերժում է նրանց գերեվարումը:
Հայաստանը նաև խիստ մտահոգված է 2020թ. պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության վիճակով: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, որի շուրջ քննարկումները շարունակվում են 2020թ. նոյեմբերից, դեռևս մերժվում է Ադրբեջանի կողմից:
Հասկանալի է, որ ներկայումս ԵԱՀԿ-ն լավագույն օրերը չի ապրում, և իրավիճակը Հարավային Կովկասում միակ ճգնաժամը չէ, որին բախվում է Կազմակերպությունը։ Միևնույն ժամանակ, կարծում ենք, որ ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտում առկա բոլոր հակամարտությունները պետք է լինեն կազմակերպության և նրա մարմինների պատշաճ ուշադրության առարկա։ ԵԱՀԿ-ը Մինսկի խմբի համանախագահության հետ միասին ի սկզբանե ներգրավված է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորման մեջ։ Չնայած բոլոր մարտահրավերներին՝ Մինսկի խումբը դեռ պատասխանատվություն ունի, քանի որ հակամարտության քաղաքական կարգավորումը դեռևս տեղի չի ունեցել:
Կարծում ենք, որ ԵԱՀԿ-ն կարող է իր կառույցների ներգրավվածության միջոցով կարևոր դեր խաղալ ոչ միայն խաղաղության հասնելու, այլև՝ այն պահպանելու գործում:

The humanitarian crisis requires the immediate intervention of the international community, Minister of Foreign Affairs
17 January, 18:06
On January 17, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan made a speech at the special session of the OSCE Permanent Council initiated by Armenia, in which he said, in particular:
Dear ambassadors,
Mr. President, let me begin my speech by congratulating you and, through you, my esteemed colleague, Minister Bujar Osmani, on North Macedonia's assumption of the OSCE chairmanship, and wishing you success in your challenging task of leading this largest security organization in the face of unprecedented setbacks in our shared security zone and in times of crisis.
We welcome the people-centered concept of security, the landmark approach of the presidency of North Macedonia under the slogan "for the people." It is best formulated because this organization was created primarily to serve the people's interests and ensure their rights and security.
I assure you that Armenia will support all your efforts to create a safer and more secure environment for people living in the OSCE area.
I would also like to thank you, Mr. President, for convening this extraordinary session and allowing me to talk about the situation in our region and, in particular, the blockade of the Lachin Corridor.
I want to present here at the Permanent Council Armenia's achievements in the process of successful implementation of large-scale reforms in the field of strengthening democracy, human rights, and the rule of law, from the judiciary to the police, from the fight against corruption to the improvement of social cohesion and justice. And believe me; I would have a lot to say.
Unfortunately, the security crisis and challenges caused by Azerbaijan's 2020 war against Nagorno-Karabakh and the subsequent aggression and occupation of Armenia's sovereign territory threaten Armenia's democracy, undermining the Armenian government's efforts to establish peace, stability, and security in the South Caucasus.
Since it is the first time after the 44-day war and the occupation of the territory of Armenia that the Minister of Foreign Affairs of Armenia is speaking at the Permanent Council, I would like to briefly refer to the impact of this unprecedented large-scale use of force for conflict settlement, the OSCE, its principles, and obligations, comprehensive and on the perception of the concept of integral security.
War crimes accompanied the 44-day war, widespread violations of international humanitarian law, and targeting of civilians and infrastructure. Destruction of cultural heritage was not adequately investigated, and no one was held accountable.
Over the decades, the OSCE has developed several tools or toolkits for early warning and conflict prevention. Unfortunately, we must admit that the OSCE could have implemented this toolkit more effectively and promptly.
Moreover, the lack of a proper and precise response led to impunity for using force as a means of conflict resolution, violating the OSCE principles and the obligations laid down in its primary documents, leading to the legitimization of violence in interstate and intrastate relations.
On November 9, 2020, after the signing of the tripartite declaration on the cessation of military operations in Nagorno Karabakh, Armenia spared no effort to normalize relations with Azerbaijan and address the issue of the rights and security of the people of Nagorno Karabakh. Unfortunately, the Azerbaijani side continues its destructive policy instead of participating in the negotiations in good faith. Immediately after the signing of the tripartite declaration, the Azerbaijani side violated the ceasefire and cessation of all military operations. It attacked Nagorno-Karabakh, resulting in two more villages being captured and Armenian service members being arrested. In May and November 2021, as well as in September 2022, the Azerbaijani side unleashed aggression against the Republic of Armenia, occupying about 150 square kilometers of the sovereign territories of Armenia. Today, the Azerbaijani side has created a humanitarian crisis by blocking the Lachin Corridor, pursuing far-reaching goals.
On December 12, 2022, a group of Azerbaijanis, claiming to be environmental activists, closed the Lachin Corridor, the only lifeline connecting Nagorno-Karabakh to Armenia and the rest of the world, effectively isolating 120,000 residents of Nagorno-Karabakh, 30,000 of whom are children. More than 1,000 people, including 270 children, cannot return home to Nagorno Karabakh. Some children were separated from their parents and temporarily found refuge in Armenia.
It is evident from the beginning that this blockade was a pre-planned operation, directed and financed by the Azerbaijani authorities, using the cover of so-called "eco-activists" for a credible denial of their actions.
These actions of Azerbaijan clearly violate point 6 of the tripartite statement of November 9, which clearly states that: "Lachin Corridor remains under the control of the peacekeeping troops of the Russian Federation. The Republic of Azerbaijan guarantees the safety of the movement of citizens, vehicles, and cargo in both directions through the Lachin Corridor.
It has been more than a month since the people of Nagorno-Karabakh have been under a de facto siege. The supply of food, medicine, and electricity to Nagorno Karabakh has been almost completely stopped. Previously, about 400 tons of essential goods, including grain, flour, rice, vegetables, fruits, medicines, and baby food, were imported from Armenia to Nagorno-Karabakh every day. After nearly five weeks of lockdown, all essentials are in dire need.
Moreover, the deliberate interruption of gas supply for three days in the cold winter conditions, followed by the continuous breakdown of electricity and telecommunication lines throughout the territory of Nagorno-Karabakh, is another evidence of the pre-planned actions of the Azerbaijani authorities. This seriously affects people's daily lives and leads to several adverse humanitarian consequences, such as the lack of electricity, the disruption of the educational process in schools, the functioning of government departments and businesses, and the failure of heating in hospitals and other vital institutions. People need more heating and hot water. The authorities have introduced restrictions on the sale of fuel and now also on the sale of food and necessities.
The humanitarian crisis is intensifying daily and requires the international community's immediate and targeted intervention. We cannot stand aside and watch people slowly starve to death because of political games and perhaps geopolitical calculations. The time to act is now.
At the request of Armenia, this issue was discussed in the UN Security Council. We informed the Security Council members and the Secretary-General about the dire situation and urged our partners to intervene and stop the unfolding humanitarian disaster.
Of course, I welcome the unequivocal statements and positions of our partner countries, which call on Azerbaijan to immediately and unconditionally lift the blockade and ensure free and unhindered movement through the Lachin Corridor. Let's increase the pressure on Azerbaijan so that it fulfills its commitments. Azerbaijan must be held accountable for its actions.
The blockade of Nagorno-Karabakh is not an isolated episode. It should be considered part of Azerbaijan's large-scale and systematic policy aimed at ethnic cleansing the people of Nagorno-Karabakh by creating unbearable conditions for life. Azerbaijan seeks to force the population of Nagorno-Karabakh to leave their native land and homes. The latest statement of the President of Azerbaijan, where he proposes to deport those Armenians who do not want to become citizens of Azerbaijan, proves their intention to carry out ethnic cleansing.
It is imperative to send an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor to assess the humanitarian situation on the ground and ensure uninterrupted humanitarian access to Nagorno-Karabakh for relevant UN bodies.
Showing the political will to normalize relations with Azerbaijan, the Armenian government conscientiously embarked on three-way negotiations with Azerbaijan, which are opening all transport links in the region, border demarcation and border security, and a peace agreement or settlement of relations between Armenia and Azerbaijan.
In the first direction, which refers to restoring economic and transport links in the region, we have formed a tripartite working group headed by the RA Deputy Prime Minister. Several meetings were held in this format, and issues related to possible roads and railway communications were discussed, as other details associated with unblocking regional contacts.
Unfortunately, Azerbaijan's approach to this process could have been more constructive. Despite its clear commitment in the tripartite statements of November 9, 2020, and January 11, 2021, Azerbaijan put forward an unfounded demand for an extraterritorial corridor through the sovereign territory of Armenia. I want to clearly state that Armenia has never undertaken any obligation or agreed in any way to the provision of any extraterritorial corridor through its territory, and all the claims of the Azerbaijani side are a noticeable distortion and manipulation of the content of the tripartite statements.
Recently, the president of Azerbaijan admitted that he introduced the term "Zangezur Corridor" to the international agenda and threatened to open it sooner or later, regardless of whether Armenia wants it. And he said that he introduced this term after the signing of the Trilateral Declaration on November 9
I want to make it clear again that we exclude any extraterritorial corridor in the territory of the Republic of Armenia, and we will not provide any hall to anyone. This is a moral and irreversible position, entirely consistent with the relevant provision of the November 9 statement. Moreover, the decision to provide a connection between the western regions of Azerbaijan and Nakhichevan can be made quickly once Azerbaijan accepts that all communications must operate within the jurisdiction and legislation of the Republic of Armenia.
In this context, I would like to let you know that recently another attempt to find a final agreement on the opening of railway communications failed, as the Azerbaijani side proposed new conditions that contradicted the prior understanding of the parties regarding the regulations. This was the second time that Azerbaijan's actions undermined progress in this matter. A preliminary agreement to resolve the railway connection issues was first reached in December 2021. This fact was even included in the President of the European Council, Charles Michel, statement on December 14, 2021.
The second direction of relations regulation is the work of border demarcation and border security commissions. The commissions were established on May 12, 2021, after the invasion of the sovereign territory of the Republic of Armenia by the Azerbaijani armed forces and the subsequent occupation of the parts of Armenia.
The commissions held meetings to discuss the criteria for the demarcation of the interstate border between Armenia and Azerbaijan. We are convinced that with clearly agreed criteria for border demarcation, it will be possible to achieve lasting peace. In this regard, the agreements reached in Prague and Sochi are significant, mainly referring to the Alma-Ata declaration and subsequent protocols. However, in his further comments, the President of Azerbaijan, claiming that Armenia thus recognized Azerbaijan's territorial integrity, did not confirm the recognition of Armenia's territorial integrity.
Azerbaijan obstructs the work of the commissions. First, despite the agreements reached during the second tripartite meeting of the leaders of Armenia and Azerbaijan on November 26, 2021, in Sochi and hosted by the President of the European Council, the commission should have a dual mandate and work on border demarcation and the stable security situation in the border areas, Azerbaijan refused the title of the commissions. He included the term "border security," which indicated his true intentions. Then, on September 13, 2022, Azerbaijan's armed forces launched an unjustified military attack in the southern and southeastern directions of the Republic of Armenia, which led to the occupation of other parts of the sovereign territory of Armenia. More than 200 soldiers died. The towns and villages of the border provinces were shelled indiscriminately. During this aggression, the Azerbaijani armed forces committed war crimes and extrajudicial killings and subjected Armenian soldiers, including women, to the most shocking and terrible humiliation and torture. These facts were recorded by the Azerbaijani servicemen and posted on various social websites, obviously aiming to intimidate the Armenian side. It should be noted that during the 44-day war, there were also large-scale violations of international humanitarian law.
In this context, I would like to take this opportunity to express our gratitude to the Polish Presidency, the Secretary-General, and the OSCE Troika. The Security Cooperation Forum Presidency for sending the OSCE Needs Assessment Mission to Armenia to assess the situation on the ground, as well as to appreciate the efforts of all the supporters of the mission. The Mission's report revealed the destruction's extent and depth. We noted the conclusions and recommendations included here, which should be a starting point for further work and engagement of the OSCE executive structures with Armenia.
I would also like to thank the European Union for sending an observation mission to Armenia. We are ready for further cooperation in this matter.
The September aggression, as well as the attacks and provocations of Azerbaijan in the preceding period, should be considered with the obvious threats of the use of force in Armenia, including the capital Yerktsvam.
So far, we see no sign of a change in this political line, namely Azerbaijan's willingness to abandon territorial claims and belligerent rhetoric and to remain committed to peace. Under these circumstances, we have every reason to believe that even after the signing of the relations settlement agreement, Adrian will continue its absurd territorial claims against Armenia.
The third direction of negotiations refers to the text of a possible agreement or peace treaty between Armenia and Azerbaijan, which should comprehensively address all issues and create a favorable security environment to continue discussions in different directions.
The Armenian side presented several fundamental proposals, in particular, regarding the clarification of the criteria for the demarcation of the interstate border, the removal of armed forces from the state border and the creation of a demilitarized zone, as well as the formation of the institution of guarantors of the peace treaty. Sadly, Azerbaijan rejected all the proposals of the Armenian side.
Along with all this, the Nagorno-Karabakh conflict should also be resolved. The rights and security guarantees for people living in Nagorno Karabakh will be addressed. Nevertheless, taking into account the Azerbaijani proposal to discuss this issue separately from the peace agreement, the Armenian side proposed to create an international dialogue mechanism between Stepanakert and Baku.
We must recognize the enormity of this problem, given that there has been virtually no relationship between the two countries for more than 30 years. But we are convinced that the regulation of Armenia-Azerbaijan relations is crucial for the security and stability of the region and its prospects. However, the resolution of the problem can only be achieved with the political will to address the root causes of the conflict, fundamental human rights, and work toward reconciliation.
The blockade of the Lachin Corridor, which is a step in the opposite direction and further removes the prospect of any progress in all these directions, once again proves the absolute necessity of international engagement in addressing the rights and security issues of the people of Nagorno-Karabakh.
The Nagorno-Karabakh conflict continues to be a serious challenge to regional and international peace and stability. The aggressive attitude of Azerbaijan confirms this fact, as the anti-Armenian rhetoric directed against Nagorno-Karabakh and Armenia and the blockade of the Lachin Corridor.
2020 More than two years after the signing of the tripartite declaration on November 9, Azerbaijan refuses to repatriate all Armenian prisoners of war and other detained persons, violating the obligations assumed by the Geneva Conventions, the Tripartite Declaration, and the constant calls of the international community. According to information confirmed by Azerbaijan, 33 people are still being held hostage in Baku. I must also highlight two dozen documented cases of enforced disappearance. We possess the indisputable, recorded facts of the capture of Armenian prisoners of war, but Azerbaijan rejects their capture.
Armenia is also very concerned about 2020 with the state of Armenian cultural heritage in the territories that came under the control of Azerbaijan after the war. The fact-finding mission of UNESCO to Nagorno-Karabakh and surrounding areas, on which discussions continued in 2020. since November, is still rejected by Azerbaijan.
It is clear that the OSCE is not experiencing the best days, and the situation in the South Caucasus is one of many crises the Organization is facing. At the same time, all conflicts in the OSCE area of responsibility should be the subject of due attention of the organization and its bodies. The OSCE, together with the co-chairmanship of the Minsk Group, has been involved in the political settlement of the Nagorno-Karabakh conflict from the beginning. Despite all the challenges, the Minsk Group still has a responsibility because the political settlement of the competition has yet to take place.
The OSCE can play an essential role through the involvement of its structures, not only in achieving peace but also in maintaining it.