ԵՄ մոտ 200 դիտորդ մեկ ամսից կգա Հայաստան. այս անգամ առնվազն երկու տարով (ԱԶԱՏՈՒԹՅՈՒՆ)
Եվրամիությունը մտադիր է մեկ ամսից դիտորդական նոր առաքելություն ուղարկել Հայաստան, այս անգամ ոչ թե երկու ամսով, այլ`առնվազն երկու տարով: Այս մասին հաղորդում են «Ազատություն» ռադիոկայանի աղբյուրները։
«Ազատության» աղբյուրների համաձայն՝ դեռ անցած շաբաթ այս նախագիծն ընդունվել է Եվրոպական խորհրդի Քաղաքական ու անվտանգության հանձնաժողովում, երեկ էլ հաստատվել դիտորդական առաքելություններով զբաղվող հիմնական կառույցում՝ Ճգնաժամերի կառավարման քաղաքացիական հարցերի հանձնախմբում: Ընդ որում, ի տարբերություն անցած հոկտեմբերին ուղարկված քառասուն հոգանոց խմբի, որը տեղակայվել էր հայ-ադրբեջանական սահմանին, այս անգամ եվրոպացի դիտորդները պարեկություն կանեն Հայաստանի ողջ տարածքում: Նախորդ առաքելության նման, այս անգամ էլ նրանք անզեն կլինեն:
Թե կոնկրետ քանի դիտորդ է ժամանելու, պաշտոնապես դեռ չի հաղորդվում: Ըստ «Ազատության» տեղեկությունների, սակայն, նոր առաքելության կազմում կլինի մոտավորապես երկու հարյուր եվրոպացի մասնագետ:
«Նրանց առաջնահերթությունն է նպաստել, որ Հայաստանի սահմանային գոտիներում ու հակամարտությունից տուժած շրջաններում միջադեպերը նվազեն, այդ տարածքներում ապրողների համար վտանգները կրճատվեն, և դրանով իսկ նպաստավոր պայմաններ ստեղծվեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար», - ասված է հանձնախմբի եզրակացության մեջ:
Կառույցն առաջարկել է ԵՄ արտաքին գործերի նախարարությանը առաջիկա օրերին մշակել գործողությունների հատուկ պլան, որը կհստակեցնի`ինչ միջոցներով է երաշխավորվելու առաքելության անվտանգությունը, ինչպես են գնահատվելու ռիսկերը, ինչ պաշտպանիչ սարքավորումներ են տրամադրվելու, և կամ անհրաժեշտության դեպքում ինչպես է կազմակերպվելու դիտորդների տարհանումը:
Բացի այդ, առաջարկվում է հստակեցնել Հայաստանի իշխանություններից սպասվող աջակցությունը: Բրյուսելը, մասնավորապես, ակնկալում է, որ Երևանը կստանձնի ռուսական ստորաբաժանումների հետ եվրոպացիների շփումների կամ միջադեպերի կառավարման պատասխանատվությունը, ինչպես նաև անհրաժեշտ անձեռնմխելիություն ու արտոնություն կտա դիտորդներին:
Բաքուն, ի տարբերություն նախորդ երկամսյա առաքելության, այս մեկին հավանություն չի տվել: Ավելին, Ադրբեջանի նախագահը օրեր առաջ քննադատել էր նախաձեռնությունն ու պնդել, թե եվրոպացիներն իրենց խաբել են:
«Մենք Պրահայում քննարկել ու համաձայնել էինք, որ այդ առաքելությունը լինելու է կարճաժամկետ, քառասուն մարդուց բաղկացած և շարունակվելու է միայն երկու ամիս: Բայց հետո, ինչ֊ինչ պատճառներով այս համաձայնությունը խախտվեց, ինչը, անշուշտ, խիստ հիասթափեցնող է: Որովհետև մենք լուրջ մարդիկ ենք, և եթե պայմանավորվել ենք, թեկուզ`բանավոր, պետք է խոսքը պահել: Ի՞նչ է նշանակում երկարաձգել առաքելությունը առանց մեզ հետ համաձայեցնելու, չէ՞ որ դա մեր սահմանների մոտ է լինելու», - ասել էր նա:
Ալիևը նաև պնդել էր, թե այդ քայլով Եվրամիությունը անվտանգությանը չի նպաստում, փոխարենը կասկածի տակ է դնում Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի միջնորդությամբ սկսված բանակցությունները Հայաստանի հետ: Դրանք, ի դեպ, դադարել են դեռ անցած ամիս, երբ Բաքուն չեղարկեց դեկտեմբերի յոթին նախատեսված հանդիպումն ու հրաժարվեց մեկ սեղանի շուրջ նստել Ֆրանսիայի նախագահի հետ: Հիմա Ալիևը սպառնում է նույնը անել նաև Եվրամիության դեպքում:
«Այդ առաքելության գործուղումը, իհարկե, շատ տհաճ է: Դա ոչ թե կբարելավի անվտանգությունը, այլ ընդհակառակը, կխաթարի բանակցությունների ձևաչափը: Մինսկի խմբի մահվանից հետո Եվրամիությունն էր սկսել դեր խաղալ, որին ես աջակցում էի: Սակայն, եթե նման խաղեր են խաղալու մեր մեջքի ետևում, ապա այդ ձևաչափի ապագան դրվում է կասկածի տակ», - նշել է Ադրբեջանի ղեկավարը:
Պաշտոնական Երևանը, մինչդեռ, պարբերաբար ընդգծում էր Եվրամիության դիտորդների դերն ու կարևորությունը: Ամիսներ առաջ վարչապետ Փաշինյանը պնդեց`դա ոչ միայն անվտանգությանն է նպաստել, այլև փաստացի արձանագրել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև գոյություն ունեցող սահմանը:
«Եթե սահմանի գոյություն չֆիքսվեր, ո՛չ ԵՄ, ո՛չ էլ որևէ այլ դիտորդական առաքելություն չէր կարող գալ, որովհետև գար, ի՞նչը տեսներ, եթե պարզ չէ, թե որտեղ է սահմանը: Նրանք իրենց գործունեության արդյունքում խորը հետևություններ պետք է անեն և այդ հետևությունները պետք է փոխանցեն նաև դելիմիտացիայի գործընթացում ներգրավված պաշտոնյաներին և միջազգային հանրությանը», - նոյեմբերին ասել էր վարչապետը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Ակնկալվում է, որ Եվրամիության դիտորդները Հայաստան կժամանեն հաջորդ ամիս, առաքելությունը կսկսվի փետրվարի 20-ից: Այսօր արդեն այս հարցը կքննարկվի Միության դեսպանների հանդիպման ժամանակ, իսկ վերջնական որոշումը կկայացվի, ամենայն հավանականությամբ, հաջորդ երկուշաբթի Բրյուսելում՝ Եվրամիության երկրների արտգործնախարարների նիստում:

About 200 EU observers will come to Armenia in a month. this time for at least two years (FREEDOM)
The sources of the "Azatutyun" radio station reported that the European Union intends to send a new observation mission to Armenia in a month, this time not for two months, but for at least two years.
According to "Azatutyun" sources, last week, this project was accepted by the Political and Security Committee of the European Council, and yesterday it was approved by the primary structure dealing with observation missions, the Commission on Civil Affairs of Crisis Management. Moreover, unlike the group of 40 sent last October, which was deployed on the Armenian-Azerbaijani border, the European observers will patrol the entire territory of Armenia. Like the previous mission, this time, they will be unarmed.
How many observers will arrive has yet to be officially announced. According to "Azatutun" information, the new mission will include approximately two hundred European specialists.
"Their priority is to contribute to the reduction of incidents in the border zones of Armenia and regions affected by the conflict, to reduce the dangers for those living in these areas, and thus to create favorable conditions for the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan," the committee concluded.
The structure proposed to the EU Ministry of Foreign Affairs to develop a unique plan of action in the coming days, which will specify by what means the safety of the mission will be guaranteed, how the risks will be assessed, what protective equipment will be provided and, if necessary, how the evacuation of observers will be organized.
Also, it is suggested to specify the expected support from the Armenian authorities. Brussels, in particular, expects Yerevan to take responsibility for managing European contacts or incidents with Russian units and provide the necessary immunity and privilege to observers.
Unlike the previous two-month mission, Baku did not approve of this one. Moreover, the President of Azerbaijan criticized the initiative a few days ago and claimed that the Europeans had deceived them.
"We discussed and agreed in Prague that this mission will be short-term, consisting of forty people, and will continue for only two months. But then, this agreement was broken for some reason, which is certainly very disappointing. Because we are serious people, and if we have agreed, even verbally, we must keep our word. "What does it mean to extend the mission without agreeing with us? It will be near our borders," he said.
Aliyev also claimed that the European Union does not contribute to security by this step. Instead, it casts doubt on the negotiations with Armenia initiated by the head of the European Council, Charles Michel. By the way, they stopped last month when Baku canceled the meeting scheduled for December 7 and refused to sit at the same table with the French president. Now Aliyev threatens to do the same in the case of the European Union.
"The dispatch of that mission is, of course, very unpleasant. It will not improve security, but on the contrary, it will disrupt the format of negotiations. After the death of the Minsk Group, the European Union began to play a role, which I supported. However, if such games will be played behind our backs, then the future of this format is put into doubt," the head of Azerbaijan said.
Official Yerevan, meanwhile, regularly emphasized the role and importance of EU observers. Months ago, Prime Minister Pashinyan claimed that it contributed to security and recorded the existing border between Armenia and Azerbaijan.
"If the existence of the border was not fixed, neither the EU nor any other observation mission could come, because if it came, what would it see if it is not clear where the border is? As a result of their activities, they should draw deep conclusions and convey these to the officials involved in the delimitation process and to the international community," the Prime Minister said in an interview with Public Television in November.
It is expected that the European Union observers will arrive in Armenia next month; the mission will start on February 20. This issue will be discussed at the meeting of the ambassadors of the Union, and the final decision will be made, most likely, following Monday in Brussels, at the junction of the foreign ministers of the European Union countries.