Միրզոյանը և Գուտերեշը քննարկել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները
Հունվարի 16-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հեռախոսազրույցը Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։ Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ առանձնահատուկ ընդգծելով միջազգային կառույցների և, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի հասցեական արձագանքի ու գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը: Նախարար Միրզոյանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է նոյեմբերի 9֊ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և միջազգային հումանիտար իրավունքի սկզբունքները։
Ստեղծված իրավիճակում հայկական կողմը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն գործուղելու, ինչպես նաև ՄԱԿ համապատասխան մարմինների համար Լեռնային Ղարաբաղ անարգել հումանիտար հասանելիություն ապահովելու հարցը:

Мирзоян и Гутерриш обсудили последние события в регионе
16 января состоялся телефонный разговор главы МИД Армении Арарата Мирзояна с Генсеком ООН Антониу Гутерришем.
В ходе телефонного разговора были обсуждены последние события в регионе.
Арарат Мирзоян представил собеседнику подробности гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора, особо подчеркнув необходимость адресного реагирования и действенных шагов со стороны международных структур и, в частности, ООН.
Министр Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан грубо нарушает положения Трехстороннего заявления от 9 ноября и принципы международного гуманитарного права.
В сложившейся ситуации армянская сторона отметила важность направления в Нагорный Карабах и Лачинский коридор миссии по установлению фактов, а также обеспечения беспрепятственного гуманитарного доступа в Нагорный Карабах для соответствующих органов ООН.