Նիկոլ Փաշինյանը ԿԳՄՍ պատասխանատուների ուշադրությունը հրավիրել է մշակութային և կրթական բովանդակության կարևորության վրա
16 Հունվարի, 16:35
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր շարունակվել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության 2022թ. գործունեության հաշվետվության քննարկումը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, ԿԳՄՍ ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Մտքերի փոխանակության ձևաչափով շարունակվել են ԿԳՄՍ բարեփոխումների վերաբերյալ զեկուցումները: Քննարկման առարկա են դարձել սպորտի և ֆիզիկական կուլտուրայի, գրահրատարակչության և գրադարանային քաղաքականության, մշակութային և գեղարվեստական կրթության, հուշարձանների պահպանության, մշակութային հաստատությունների կառավարման ոլորտների բարեփոխումները:
Վարչապետը, անդրադառնալով սպորտի բնագավառին, հանձնարարել է պատշաճ կազմակերպել «Փարիզ 2024» օլիմպիական խաղերին նախապատրաստումը՝ կարևորելով ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի, մարզական ֆեդերացիաների միջև համագործակցությունը: Պետական ծրագրերի ծախսարդյունավետությունը բարձրացնելու համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել ոլորտում կատարվող ներդրումների գույքագրումն ու մարզական կառույցների գործունեության հաշվետվողականության ապահովումը: Կառավարության ղեկավարը նաև հանձնարարել է դիտարկել ներդրումային ծրագրերում սպորտային կրթության բաղադրիչի ներառման հարցը՝ հատկապես մարզերի դպրոցներում, ինչպես նաև 2023թ. Հայաստանում անցկացվելիք միջազգային սպորտային մրցաշարերի նախապատրաստման գործում ներգրավվել Զբոսաշրջության կոմիտեին:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է գրահրատարակչական և գրադարանային պետական քաղաքականությանը և առաջարկել ներկայացնել գործող մեխանիզմների լավարկման տարբերակներ՝ ներառելով թվայնացումը: Վարչապետը հանձնարարել է մշակել կառավարման այնպիսի մոդել, որը կխթանի գրահրատարակչություն-գրադարաններ-կրթամշակութային կյանքի աշխուժացումը հանրապետությունում, այդ թվում դիտարկելով պետություն-մասնավոր գործընկերության սկզբունքի կիրառումը:
Նիկոլ Փաշինյանը ԿԳՄՍ պատասխանատուների ուշադրությունը հրավիրել է մշակութային և կրթական բովանդակության կարևորության վրա, որոնք ձևավորում են ազգի մշակութային ինքնությունը և հանձնարարել մշակույթի ոլորտի ռազմավարության մեջ մանրակրկտորեն արտացոլել ազգագրության ոլորտի ուսումնասիրությունները: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ մշակութային պետական քաղաքականությունը պետք է ուղղված լինի մարդուն ամենօրյա կտրվածքով մշակութային կյանքին հաղորդակից դարձնելուն, համապատասխան միջավայրի ձևավորմանը, և պետք է իրականացվեն հենց այս տրամաբանությամբ ծրագրեր:
Վարչապետը հանձնարարել է պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանման միջոցառումների շրջանակում իրականացնել ոչ միայն վերականգնման, այլև զարգացման ծրագրեր: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև մշակութային կազմակերպությունների կառավարման համակարգի արդիականացումը և, մասնավորապես, ֆինանսավորման նոր մոդելի ներդրումը:

Никол Пашинян обратил внимание чиновников МОНКС на важность культурно-образовательного содержания
Под руководством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня продолжилось заседание Министерства образования, науки, культуры и спорта, обсуждение отчета о проделанной работе в  2022 году.
Во встрече приняли участие вице-премьер-министры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, руководитель Службы государственного контроля Романос Петросян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян. , и ряд иных должностных лиц аппарата Премьер-министра и руководства МОНКС.
В формате обмена идеями продолжились доклады о реформах МОНКС. Предметом обсуждения стали реформы в сферах спорта и физической культуры, книгоиздательской и библиотечной политики, культурно-художественного образования, охраны памятников, управления учреждениями культуры.
Касаясь сферы спорта, премьер-министр поручил должным образом организовать подготовку к Олимпийским играм «Париж-2024», подчеркнув сотрудничество между Министерством образования, науки, культуры и спорта, Национальным олимпийским комитетом Армении и спортивными федерациями. В контексте повышения экономической эффективности государственных программ Никол Пашинян счел необходимым провести подсчёт вложенных в сферу инвестиций и обеспечить подотчетность деятельности спортивных структур. Глава правительства также поручил рассмотреть вопрос о включении компонента спортивного образования в инвестиционные программы, особенно в школах областей. Привлечь Комитет по туризму к подготовке международных спортивных турниров, которые пройдут в Армении.
Никол Пашинян коснулся государственной политики в области издательской и библиотечной деятельности и предложил представить варианты совершенствования существующих механизмов, включая цифровизацию. Премьер-министр поручил разработать такую ​​модель управления, которая будет способствовать активизации издательской, библиотечной, образовательной и культурной жизни в республике, в том числе с учетом применения принципа государственно-частного партнерства.
Никол Пашинян обратил внимание руководителей МОНКС на важность культурно-образовательного содержания, формирующего культурную идентичность нации, и поручил тщательно отразить этнографические исследования в стратегии сферы культуры. По мнению главы правительства, культурная государственная политика должна быть направлена ​​на ежедневное приобщение людей к культурной жизни, создание соответствующей среды, и программы должны реализовываться с учетом этой логики.
Премьер-министр поручил осуществлять не только реставрационные, но и девелоперские проекты в рамках сохранения памятников истории и культуры. Никол Пашинян также сделал акцент на модернизации системы управления культурными организациями и, в частности, на внедрении новой модели финансирования.