Նախագահը հանդիպել է Էստոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Էստոնիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Էստոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Մերձբալթյան երկրներում Հայաստանի դեսպան Հովհաննես Իգիթյանը և Հայ առաքելական եկեղեցու Մերձբալթյան երկրների թեմի առաջնորդ Տեր Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը։
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունելով ներկաներին՝ կարևորել է Էստոնիայի և Մերձբալթյան երկրների հետ բազմաշերտ հարաբերությունները սերտացնելու Հայաստանի պատրաստակամությունը: Այս համատեքստում նախագահն ընդգծել է բարձր մակարդակի շփումների ակտիվացումն ինչպես Արևելյան գործընկերության, այնպես էլ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից։
Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է հայաստանյան և տարածաշրջանային ընդհանուր իրավիճակին, նախորդ տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ագրեսիային, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը, տարածաշրջանում կայուն և արժանապատիվ խաղաղության, հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ Հայաստանի որդեգրած սկզբունքներին։
Մերձբալթյան երկրների թեմի առաջնորդ Տեր Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը ողջունելով նախագահին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և ընդգծել հայկական համայնքների համար նման մակարդակի այցելությունների և շփումների կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում անմիջական մթնոլորտում համայնքի ներկայացուցիչները Հանրապետության նախագահին են հղել իրենց հուզող հարցերը, բարձրացրել որոշ խնդիրներ: Քննարկում է ծավալվել նաև Հայաստանի, Սփյուռքի, հայկական համայնքների և կառույցների միջև արդյունավետ ու սերտ փոխգործակցության զարգացման առարկայական հնարավորությունների և առկա ներուժի լիարժեք իրացման շուրջ։

Президент встретился с представителями армянской общины Эстонии
В рамках рабочего визита в Эстонию Президент Республики Ваагн Хачатурян встретился с представителями армянской общины Эстонии. На встрече также присутствовали посол Армении в странах Балтии Ованес Игитян и глава епархии стран Балтии Армянской Апостольской церкви епископ Вардан Навасардян.
Приветствуя собравшихся, Президент Хачатурян подчеркнул готовность Армении укреплять многоплановые отношения с Эстонией и странами Балтии. В этом контексте президент подчеркнул активизацию контактов на высшем уровне как с точки зрения Восточного партнерства, так и развития двусторонних отношений.
Президент Республики коснулся общей ситуации в Армении и регионе, агрессии азербайджанской стороны против территориальной целостности Армении в сентябре прошлого года, а также блокады Лачинского коридора, принципов, принятых Арменией в отношении установление прочного и достойного мира в регионе и добрососедских отношений с соседями.
Епископ Вардан Навасардян, глава епархии стран Балтии, приветствовал президента и поблагодарил президента за встречу, подчеркнув важность визитов и контактов такого уровня для армянских общин.
В ходе встречи, в непринужденной обстановке, представители общественности направили Президенту Республики свои вопросы и подняли ряд вопросов. Также состоялась дискуссия на тему возможности развития эффективного и тесного взаимодействия между Арменией, Диаспорой, армянскими общинами и структурами и полной реализации имеющегося потенциала.