ՀՀ դեսպանն Իսպանիայի Կոնգրեսի հանձնաժողովի նախագահի հետ հանդիպմանն ընդգծել է Լաչինի միջանցքը բացելու անհրաժեշտությունը
Հունվարի 12-ին դեսպան Սոս Ավետիսյանը հանդիպել է Իսպանիայի Պատգամավորների Կոնգրեսի արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Պաու Մարի-Կլոսեի հետ։ Այս մասին հայտնում է Իսպանիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Հանդիպման սկզբում դեսպան Ավետիսյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել 2022թ. հոկտեմբերին և դեկտեմբերին համապատասխանաբար Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման առնչությամբ Կոնգրեսի ընդունած հայտարարությունների առնչությամբ։
Հաջորդիվ դեսպանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի մեկ ամիս շարունակ արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն էթնիկ զտման ենթարկելու Ադրբեջանի քաղաքականությունն ու մշտական սպառնալիքները, ընդգծել է Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեության օր առաջ վերականգնման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին առնչվող մի շարք հարցերի, կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության ամրապնդումը, մտքեր են փոխանակել աշխարհաքաղաքական զարգացումների շուրջ։

At the meeting with the chairman of the Spanish congress commission, the RA ambassador emphasized the need to open the Lachin corridor
The RA Embassy in Spain reports that on January 12, Ambassador Sos Avetisyan met with the Chairman of the Foreign Affairs Committee of the Spanish Congress of Deputies, Pau Mari-Klose.
At the beginning of the meeting, Ambassador Avetisyan expressed his gratitude to 2022. in October and December, respectively, regarding the statements made by the Congress regarding Azerbaijan's military aggression against Armenia's territorial integrity and Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor.
Next, the ambassador presented to the interlocutor the situation created by Azerbaijan's one-month blockade of the Lachin Corridor, Azerbaijan's policy and constant threats to subject the Armenians of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing, and emphasized the need to restore the normal functioning of the Lachin Corridor.
During the meeting, the interlocutors touched upon several issues related to the agenda of bilateral relations, emphasized the strengthening of parliamentary diplomacy, and exchanged ideas on geopolitical developments.