Ֆրանսիան կոչ է անում վերադառնալ երկխոսության ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում
Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեն կոչ է արել մ վերադառնալ Մինսկի խմբի շրջանակում երկխոսությանը. «Կարծում եմ, որ այսօր կարևոր է վերադառնալ կողմերի միջև երկխոսությանը: Մինսկի խումբը գոյություն ունեցող երկխոսության հարթակներից մեկն է: Իհարկե, միակը չէ, բայց շատ կարևոր հարթակ է: Եվ այսօր շատ կարևոր է, որ դրան մասնակից յուրաքանչյուր կողմ համաձայնի վերադառնալ այդ երկխոսությանը: Եվ մենք՝ խորհրդարանականներս, կոչ ենք անում վերադառնալ Մինսկի խմբի շրջանակներում երկխոսությանը»։
Միաժամանակ, նա ընդգծել է, որ սա երկխոսությանը վերադառնալու միակ ձևը չէ: Պետք է բոլոր միջոցները փորձվեն, որ իրավիճակի լարումը դադարի:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն էլ հավելել է, որ կան 1-2 այլ ֆորմատներ, որոնք ինչ-որ չափով փորձում են փոխարինել Մինսկի խմբի համանախագահության ֆորմատին. «Սակայն, այնուամենայնիվ, մենք արձանագրում ենք, որ Մինսկի խմբի համանախագահներից ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան բազմիցս հայտարարել են, որ իրենք պատրաստ են և կգնան շարունակական համագործակցության: ՌԴ-ի կողմից նույնպես եղել է հայտարարություն առ այն, որ իրենք պատրաստ են քննարկել այդ ֆորմատի գոյության և հետագա ճակատագրի հետ կապված հարցերը»։
Ըստ Ալեն Սիմոնյանի՝ Ֆրանսիայի, ինչպես նաև Մոսկվայի նախաձեռնությամբ կան 1-2 ֆորմատներ, որոնք զբաղվում են նույն խնդրով, և դրանք պակաս կարևոր չեն։

Франция призывает вернуться к диалогу в рамках Минской группы ОБСЕ
Яэль Брон-Пиве, спикер Национального собрания Франции, призвала вернуться к диалогу в рамках Минской группы. «Считаю, что сегодня важно вернуться к диалогу между сторонами. Минская группа является одной из существующих диалоговых площадок. Конечно, это не единственная, но очень важная платформа. И сегодня очень важно, чтобы каждая вовлеченная сторона согласилась вернуться к этому диалогу. И мы, парламентарии, призываем вернуться к диалогу в рамках Минской группы».
При этом она подчеркнула, что это не единственный способ вернуться к диалогу. Необходимо предпринять все меры для деэскалации ситуации.
Спикер НС Ален Симонян добавил, что есть еще 1-2 формата, которые пытаются заменить формат сопредседательства Минской группы. "Однако отметим, что США и Франция, сопредседатели Минской группы, неоднократно заявляли, что готовы и будут продолжать сотрудничество. Также было заявление Российской Федерации о том, что они готовы обсудить вопросы, связанные с существованием и дальнейшей судьбой этого формата».
По словам Алена Симоняна, по инициативе Франции, а также Москвы есть 1-2 формата, которые занимаются той же проблемой, и они не менее важны.