Մենք երկու ազգ ենք, բայց՝ մեկ քաղաքակրթություն. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 13-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպումը մեկնարկել է Հայաստանի ԱԺ նախագահի և Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Յաել Բրաուն-Պիվեն Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի առաջին նախագահն է, ով այցելում է Հայաստան, և այցը կարելի է պատմական համարել:
«Մենք երկու ազգ ենք, բայց՝ մեկ քաղաքակրթություն: Մեր հարաբերությունները բարեկամական ու ջերմ են, Ֆրանսիան մեր երկրի ու մեր քաղաքացիների համար հարազատ երկիր է»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի դերն Ադրբեջանի և նրա դաշնակից Թուրքիայի ռազմատենչ քաղաքականության ու ագրեսիվ գործողությունների դեմ ժողովրդավարական Հայաստանին և հայ ժողովրդին ցուցաբերած համերաշխության ու աջակցության հարցում:
Խոսելով հետպատերազմյան Արցախից և Լաչինի ճգնաժամից՝ Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել այդ խնդիրների լուծման հարցում մեր երկրին աջակցելու համար: Նա հիշատակել է Ֆրանսիայի ԱԺ-ի կողմից 44-օրյա պատերազմից հետո ընդունված բանաձևերը՝ մասնավորեցնելով Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձևի ընդունումը: Կողմերը մանրամասն քննարկել են այս պահին Արցախում տիրող իրավիճակը՝ անընդունելի համարելով ադրբեջանական կողմից 120.000 հայերի իրավունքների ոտնահարումը:
Մտքեր են փոխանակվել հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում երկու երկրների խորհրդարանների միջև ծավալված սերտ համագործակցության շուրջ՝ ընդգծելով Հայաստանի և Ֆրանսիայի խորհրդարաններում ձևավորված բարեկամական խմբերի նշանակալի ավանդը միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ Ֆրանսիայի խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ հայ ժողովուրդը միշտ կարող է Ֆրանսիան դիտարկել որպես հուսալի բարեկամի: «Մենք հայ ժողովրդի կողքին ենք երեկ, այսօր և միշտ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ երկու երկրների Ազգային ժողովների միջև համագործակցության վերաբերյալ այսօր ստորագրվելիք Համաձայնագիրն ինստիտուցիոնալ բնույթ կհաղորդի և էլ ավելի կխորացնի արդեն իսկ գոյություն ունեցող բարեկամական և գործնական հարաբերությունները բոլոր մակարդակներով:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների խորհրդարանների նախագահները ստորագրել են հետագա համագործակցությունն ընդլայնող համաձայնագիր, որին հաջորդել է համատեղ մամուլի ասուլիսը: ԱԺ նախագահները հանդիպումը եզրափակել են խորհրդանշական ծառատունկով:

Мы две нации, но одна цивилизация. Ален Симонян спикеру Национального Собрания Франции
13 января председатель Национального собрания Армении Ален Симонян принял делегацию, возглавляемую спикером Национального собрания Франции Яэль Брон-Пиве.
Встреча началась с приватной беседы между председателем Национального собрания Армении и спикером Национального собрания Франции, за которой последовала встреча в расширенном составе.
Приветствуя гостей, Ален Симонян отметил, что Яэль Брон-Пиве является первым председателем Национального собрания Франции, посетившим Армению, и этот визит можно считать историческим.
«Мы две нации, но одна цивилизация. Наши отношения дружеские и теплые, Франция дорога  нашей стране и наших гражданам», - сказал Ален Симонян.
Армянская сторона высоко оценила роль Франции в деле солидарности и поддержки демократической Армении и армянского народа против воинственной политики и агрессивных действий Азербайджана и его союзницы Турции.
Говоря о послевоенном Арцахе и Лачинском кризисе, Ален Симонян выразил благодарность за содействие нашей стране в решении этих проблем. Он упомянул резолюции, принятые Национальным собранием Франции после 44-дневной войны, добавив и принятие резолюции, предлагающей санкции против Азербайджана. Стороны подробно обсудили текущую ситуацию в Арцахе, посчитав неприемлемым нарушение прав 120 000 армян азербайджанской стороной.
Состоялся обмен мнениями о тесном сотрудничестве Парламентов двух стран в развитии армяно-французских межгосударственных отношений, был подчеркнув весомый вклад сформированных в Парламентах Армении и Франции групп дружбы в развитие межпарламентских отношений.
Выразив благодарность за приглашение, спикер НС Франции отметила, что армянский народ всегда может считать Францию своим ​​надежным другом.
«Мы вчера, сегодня и всегда будем на стороне армянского народа», - отметила она, добавив, что подписываемое сегодня Соглашение о сотрудничестве между Национальными собраниями двух стран придаст институциональный характер уже существующим дружеским отношениям и углубит деловые отношения на всех уровнях.
В завершение встречи председатели Парламентов двух стран подписали Соглашение о расширении дальнейшего сотрудничества, после чего состоялась совместная пресс-конференция. Председатели НС завершили встречу символической посадкой деревьев.