Ալիևը բանակցություններում շահագրգռված չէ. քաղաքագետ
Տարածաշրջանում և հատկապես Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է քաղաքագետ Դավիթ Ստեփանյանի հետ։
-Մարիա Զախարովան իր ամենշաբաթյա բրիֆինգի ժամանակ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին՝ նշել է, որ պետք է բոլոր կողմերի համար ընդունելի լուծումներ գտնել։ Ինչ է սա նշանակում՝ հաշվի առնելով նաև ադրբեջանական կողմի անզիջում դիրքորոշումը։
-Զախարովայի հայտարարությունը նշանակում է, որ Ռուսաստանը շարունակում է իր դիրքերը Հարավային Կովկասում զիջել Թուրքիային։ Այս հայտարարությունը նաև նշանակում է, որ Ռուսաստանը շարունակում է փորձել Հարավային Կովկասում և, հատկապես Արցախում, իր ստեղծած խնդիրը լուծել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հաշվին։ Եվ սա նշանակում է, որ Մոսկվան լուծումը տեսնում է Ալիևին «զանգեզուրի միջանցք» տրամադրելու մեջ։ Ռուսաստանը շարունակում է փորձել ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա և կապել իրար հետ չկապված հարցերը։ Դա Լաչինի միջանցքն է, որը պետք է անխափան գործի՝ ըստ Ռուսաստանի ստանձնած պարտավորությունների, իսկ արտատարածքային միջանցքի մասին որևէ  փաստաթղթում որևէ նշմարում չկա։
-Արցախի պետնախարարն ասել է, որ Հայաստանից ակնկալիքներն ավելին էին, քան կան։ Կա՞ գործիքակազմ, որ Հայաստանը դեռ չի կիրառել ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու ուղղությամբ։
-Ես չեմ կարող ասել, թե Արցախի պետնախարարն ինչ գործողություններ է ակնկալում Հայաստանից, բայց կարող եմ ասել՝ Հայաստանն ինչ գործողություններ դեռ չի կիրառել ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու ուղղությամբ։ Հայաստանը պետք է աշխարհով մեկ աղմուկ բարձրացնի, որպեսզի մարդիկ հասկանան Լաչինի միջանցքում ինչ է կատարվում։ 21-րդ դարում աղմուկ բարձրացնել՝ նշանակում է ակտիվ լուսաբանել կատարվողը։ Սա նշանակում է ԱԳՆ մակարդակով հովանավորել և Լաչինի միջանցք հրավիրել տարբեր երկրների լրագրողներ, որոնք ցույց կտան իրականությունը, որից հետո աշխարհը կիմանա, թե ինչ իրավիճակ է։ Եվ ինչու ոչ, կարող են ճնշումներ լինել կառավարությունների վրա, որպեսզի դիրքորոշումները լինեն ավելի հստակ։ Ադրբեջանն այսօր Արցախում փակելով Լաչինի միջանցքը, կտրելով հեռահաղորդակցությունը, հոսանքը, մեր հայրենակիցներին զրկանքների հասցնելով՝ մեծ հաշվով մեկ նպատակ է հետապնդում՝ վաղը, մյուս օրը բացի Լաչինի միջանցքը, որ արցախցիները լքեն հայրենիքը։ Եվ այսպիսով, Ալիևը փորձում է փակել Արցախի խնդիրը, Արցախի էջն այնպես, ինչպես ժամանակից Նախիջևանի էջը։ Եվ այո, մենք չենք կիրառում բոլոր գործիքները, որը կարող ենք կիրառել։
֊Ստեղծված իրավիճակում հավանական համարու՞մ եք Բաքու-Ստեփանակերտ ուղիղ երկխոսությունը, և արդյո՞ք սա կարող է կոնկրետ արդյունքներ գրանցել։
֊Չեմ կարծում, որ Ալիևը կգնա ուղիղ երկխոսության Ստեփանակերտի հետ, որովհետև Ադրբեջանի հիմնական նպատակը ոչ թե երկխոսությունն է Ստեփանակերտի, այլ Հայաստանի հետ։ Ադրբեջանը մի քանի բան է պահանջում՝ «խաղաղության պայմանագիր», որը իրականում կհանգեցնի գրավոր կերպով Հայաստանի կապիտուլյացիայի, որովհետև խաղաղության պայմանագիր ասելով՝ Ադրբեջանը, Ալիևը հասկանում են էքստրատերիտորիալ միջանցք Հայաստանի տարածքով, հասկանում են ութ գյուղ, որոնք պետք է անցնի իրենց։ Նա դրանով չի բավարարվելու՝ Հայաստանի առջև նոր տարածքային պահանջներ դնելով։ Այնպես որ, Ալիևը միայն մեկ հարցի շուրջ կարող է բանակցել արցախցիների հետ, թե ինչպես նրանք լքեն Արցախը։ Ալիևը բանակցություններում շահագրգռված չէ։ Նա պահանջում է այսօր և ամեն ինչ։ Եվ եթե մենք ուզում ենք, որ այս իրավիճակը փոխվի, ապա պետք է փոխենք մեր մեթոդաբանությունը,  արտաքին քաղաքականությունը, որովհետև շարունակել այնպես ինչպես այսօր ենք շարունակում, անհնար է, դա լավ բան չի բերելու ոչ Հայաստանին, ոչ էլ Արցախին։ Պետք է ռադիկալ փոփոխություններ անել։

Aliyev is not interested in negotiations; political scientist
Radar Armenia talked to political scientist Davit Stepanyan about the situation in the region and especially in Nagorno Karabakh.
-Maria Zakharova, referring to the situation in the Lachin corridor during her weekly briefing, noted that it is necessary to find acceptable solutions for all parties. What does this mean, taking into account the uncompromising stance of the Azerbaijani side?
- Zakharova's statement means Russia continues to lose its position in the South Caucasus to Turkey. This statement also implies that Russia continues to try to solve the problem it created in the South Caucasus and, especially in Artsakh, at the expense of Armenia's territorial integrity. And this means that Moscow sees the solution in providing Aliyev with a "Zangezur corridor." Russia continues to try to put pressure on Armenia and connect unrelated issues. It is the Lachin Corridor, which must function without interruption according to Russia's commitments, and there is no mention of an extraterritorial corridor in any document.
- Artsakh state minister said that the expectations from Armenia were higher than they are. Is there a toolkit that Armenia still needs to use to overcome the situation?
- I cannot say what actions the Minister of Artsakh expects from Armenia, but I can say what measures Armenia still needs to implement to overcome the created situation. Armenia should make noise worldwide so that people understand what is happening in the Lachin Corridor. Making noise in the 21st century means actively covering what is happening. This means sponsoring at the level of the Foreign Ministry and inviting journalists from different countries to the Lachin Corridor, who will show the reality, after which the world will know the situation. And why not? There can be pressure on the governments to make the positions more precise. By closing the Lachin Corridor in Artsakh today, cutting off telecommunications and electricity, and making our compatriots suffer, Azerbaijan is pursuing one goal: to open the Lachin Corridor tomorrow, the next day, so that the people of Artsakh can leave their homeland. And thus, Aliyev is trying to close the Artsakh issue, the Artsakh page, just like the Nakhichevan page. And yes, we only use some of the tools we can use.
- In the current situation, do you think Baku-Stepanakert would be a direct conversation and can achieve concrete results?
- I don't think that Aliyev will go to a direct dialogue with Stepanakert because the primary goal of Azerbaijan is not the dialogue with Stepanakert but with Armenia. Azerbaijan demands several things: a "peace treaty," which will lead to Armenia's capitulation in writing because by a peace treaty, Azerbaijan and Aliyev mean an extraterritorial corridor through the territory of Armenia, they mean eight villages that must pass through them. He will not be satisfied, placing new territorial demands on Armenia. So, Aliyev can only negotiate with the people of Artsakh on one issue, how they should leave Artsakh. Aliyev is not interested in negotiations. He demands today and everything. And if we want this situation to change, we have to change our methodology and foreign policy because it is impossible to continue as we are doing today; it will not bring anything good to either Armenia or Artsakh. We need to make radical changes.