ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը Radar Armenia-ի հարցին ի պատասխան հաստատել է լուրերը, որ Թուրքիան վերացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը։
Հարց - Թուրքական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Թուրքիան վերացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը: Ի՞նչ կարող եք ասել դրա վերաբերյալ։
Պատասխան - Իրապես, թուրքական կողմն այսօր մեզ տեղեկացրել է, որ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացվել է:
Ցանկանում ենք հիշեցնել, որ Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացումը 2022թ. հուլիսի 1-ին հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածություններից մեկն էր:
Ակնկալում ենք, որ մյուս պայմանավորվածությունը՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորության ապահովումը, նույնպես շուտափույթ կյանքի կկոչվի։

We expect the other agreement with Turkey will also be implemented, RA MFA press secretary
RA MFA press secretary Vahan Hunanyan, in response to Radar Armenia's question, confirmed the news that Turkey has lifted the ban on direct air cargo transportation with Armenia.
Question - Turkish media reports that Turkey has lifted the ban on direct air cargo transportation with Armenia. What can you say about it?
Answer - Indeed, the Turkish side has informed us today that the ban on direct air cargo has been lifted.
We want to remind you that the implementation of direct air cargo transportation between Armenia and Turkey was one of the agreements reached at the special representatives' meeting on July 1, 2022.
We expect that the other agreement, the possibility of crossing the land border for citizens of third countries, will also be implemented as soon as possible.