ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը Radar Armenia-ի հարցին ի պատասխան հաստատել է լուրերը, որ Թուրքիան վերացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը։
Հարց - Թուրքական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Թուրքիան վերացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը: Ի՞նչ կարող եք ասել դրա վերաբերյալ։
Պատասխան - Իրապես, թուրքական կողմն այսօր մեզ տեղեկացրել է, որ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացվել է:
Ցանկանում ենք հիշեցնել, որ Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացումը 2022թ. հուլիսի 1-ին հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածություններից մեկն էր:
Ակնկալում ենք, որ մյուս պայմանավորվածությունը՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորության ապահովումը, նույնպես շուտափույթ կյանքի կկոչվի։

Мы ожидаем, что будет реализовано и другое соглашение с Турцией. пресс-секретарь МИД РА
Пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян , отвечая на вопрос Radar Armenia , подтвердил новость о том, что Турция сняла запрет на прямые авиаперевозки грузов с Арменией.
Вопрос - Турецкие СМИ сообщают, что Турция сняла запрет на прямые авиаперевозки грузов с Арменией. Что вы можете сказать об этом?
Ответ - Действительно, сегодня турецкая сторона проинформировала нас о снятии запрета на прямые авиаперевозки грузов.
Напоминаем, что осуществление прямых авиаперевозок грузов Армения-Турция — одна из договоренностей, достигнутых на встрече спецпредставителей 1 июля 2022 года.
Ожидаем, что и другое соглашение, предусматривающее возможность пересечения сухопутной границы для граждан третьих стран, также будет реализовано в кратчайшие сроки.