Լաչինի միջանցքի շրջափակումն անհրաժեշտ է դարձնում ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղղումը. ՀՀ վարչապետ
«Դեկտեմբերի 30-ին՝ իմ որոշմամբ, ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգբնաժամի կառավարման հարցում՝ ԼՂ ժողովրդին աջակցելու նպատակով աշխատանքային խումն է ստեղծվել փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ». այս մասին այսօր Կառավարության նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնելով, որ խումբը մի քանի նիստ ՝ է գումարել և կայացնում է միրավիճակից բխող հումանիտար բնույթի ոոշումներ և գործունեությունը կշարունակի որքան անհրաժեշտ է։
Անդրադառնալով տարածաշրջանում ստեղծվաշ իրավիճակին Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատեց Հայաստանի հավատարմությունը 2020 թվականի նոյեմեբրի 9-ի, 2021 թվայանի հունվարի 11-ի. 2021 թվականի նոյեմեբրի 26-ի, 2022 թվականի հոկտեմեբրի 31-ի  եռակողմ հայտարարություններին, ինչպես նաև 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ի՝ Պրահայի քառակողմն հանդիպման պայմանավորվածություններին, որոնք արձանագրված են հանդիպմանը հաջորդած հայտարարության մեջ։
«Լաչինի միջանցքի շարունակական շրջափակումն էլ ավելի անհրաժեշտ է դարձնում ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղղումը, և անհրաժեշտ է շարունակական ջանքեր գործադրել այս ուղղությամբ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

The blockade of the Lachin Corridor makes it necessary to launch an international fact-finding mission to NK and Lachin Corridor, RA Prime Minister
"On December 30, by my decision, a working group was created under Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan to support the people of Nagorno-Karabakh in managing the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh." RA Prime Minister Nikol Pashinyan said this today at the Government session, stating that the group has convened several meetings and is making humanitarian decisions arising from the situation and will continue its activities as long as necessary.
Touching upon the situation in the region, Nikol Pashinyan reaffirmed Armenia's loyalty to November 9, 2020, and January 11, 2021. to the trilateral statements of November 26, 2021, and October 31, 2022, as well as to the agreements of the quadrilateral meeting in Prague on October 6, 2022, which are recorded in the statement following the meeting.
"The continuous blockade of Lachin Corridor makes it even more necessary to implement the international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and Lachin Corridor, and it is necessary to make continuous efforts in this direction," said Nikol Pashinyan.