Մտահոգություն ենք հայտնում երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների տեղաշարժի, Լաչինի միջանցքի լիարժեք գործունեության վերականգնման հարցում առաջընթացի բացակայության կապակցությամբ՝ համաձայն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության։ Ռուսական կողմը, մասնավորապես, ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի (ՌԽԽ) ղեկավարությունը շարունակում է հետևողական քայլեր ձեռնարկել ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք շեշտում ենք, որ հենց ռուս խաղաղապահներն առանցքային ներդրում ունեն իրենց տեղակայման տարածքում անվտանգության ապահովման գործում, ինչը արձանագրել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն այս տարվա հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի գագաթնաժողովում։ Ցանկացած հրապարակային հարձակում և սադրանք մեր խաղաղապահների դեմ մենք համարում ենք անընդունելի և կանխամտածված գործողություններ, որոնք շոշափելի վնաս են հասցնում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
Կոչ ենք անում Բաքվին և Երևանին խստորեն պահպանել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության բոլոր դրույթները: Մենք նշում ենք, որ Լաչինի միջանցքը պետք է օգտագործվի միայն սույն փաստաթղթում նշված նպատակների համար։ Հուսով ենք, որ կողմերը համաձայնության կգան տարածաշրջանում հանքավայրերին առնչվող հարցերի վերաբերյալ։
Մենք կողմ ենք ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի ամբողջական և համապարփակ իրականացմանը, որոնք ուղղված են տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատմանը, Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստմանը և հասարակական գործիչների միջև կապերի հաստատմանը:

Любые публичные выпады и провокации в отношении наших миротворцев мы считаем неприемлемыми и преднамеренными действиями. Мария Захарова
Мы обеспокоены отсутствием прогресса в двустороннем перемещении граждан, транспортных средств и грузов, а также восстановлением полноценного функционирования Лачинского коридора, о котором говорится в заявлении лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года. Российская сторона, в частности, руководство российского миротворческого контингента продолжает предпринимать последовательные шаги по урегулированию ситуации. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Подчеркиваем, что российские миротворцы вносят ключевой вклад в обеспечение безопасности в районе их дислокации, что было отмечено лидерами России, Армении и Азербайджана на сочинском саммите 31 октября текущего года. Любые публичные выпады и провокации в отношении наших миротворцев мы считаем неприемлемыми и преднамеренными действиями, наносящими ощутимый ущерб процессу нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Призываем Баку и Ереван неукоснительно соблюдать все положения заявления лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года. Отмечаем, что Лачинский коридор следует использовать только для целей, указанных в этом документе. Надеемся, что стороны достигнут договоренности по вопросам, связанным с рудниками в регионе.
Выступаем за полную и всестороннюю реализацию трехсторонних договоренностей на высшем уровне, направленных на разблокирование транспортных и экономических связей в регионе, демаркацию армяно-азербайджанской границы, подготовку мирного договора между Баку и Ереваном, налаживание связей между общественностью.