Անցած 2022 թվականը Radar Armenia-ն ամփոփել է քաղաքագետ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության ղեկավար Սուրեն Սուրենյանցի հետ։
-Աշխարհաքաղաքական զարգացումների ֆոնին ինչպիսի՞ տարի էր 2022 թվականը տարածաշրջանի ու, հատկապես, Հայաստանի համար։
-Շատ բարդ տարի էր 2022 թվականը։ Պետք է նախ գլոբալ համատեքստում նայել մեր տարածաշրջանի և Հայաստանի խնդիրներին, որովհետև մենք անջատ չենք աշխարհից։ Հիշում ենք, որ 2022 թվականի փետրվարից սկսվեց ռուս-ուկրաինական պատերազմը, որը միայն պայմանականորեն էր ռուս-ուկրաինական, որովհետև գործ ունենք Ռուսաստանի և կոլեկտիվ Արևմուտքի գլոբալ հակադրության հետ։ Այս պատերազմն ամբողջովին փոխեց աշխարհը և ավելի բարդացրեց մեր խնդիրները։ Տուրբուլենտությունը տարածվեց նաև մեր տարածաշրջանի վրա։ Եվ պատահական չէ, որ հատկապես այս տարին աչքի ընկավ լարվածության աճով, որը մինչև հիմա շարունակվում է։ Ձմռան սկզբին մենք տեսանք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանցիները շատ ագրեսիվ քաղաքականություն իրականացրին։ Նկատի ունեմ Փառուխի և Քարագլխի գործողությունները, և փետրվար-մարտի աննախադեպ ցրտին Արցախը զրկվեց գազից։ Վերջապես, հիշենք սեպտեմբերյան ագրեսիան արդեն Հայաստանի նկատմամբ, որն աննախադեպ էր 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարից հետո՝ իր մասշտաբով, առաջադրված խնդիրներով։ Եթե այլ առումով ամփոփելու լինենք 2022-ը, ապա շատ խոսվեց խաղաղության մասին, նույնիսկ ժամկետ մատնանշվեց, որ մինչև 2022-ի տարեվերջ պետք է խաղաղության կամ հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր ստորագրվեր։ Սակայն իրականում ունենք իրավիճակ, որ խաղաղությունից կամ հարաբերությունների կարգավորումից, գուցե, ավելի հեռու ենք, քան նույնիսկ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին։ Եվ սա այն պատճառով, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը գումարվել է նաև միջնորդական հարթակների կամ աշխարհաքաղաքական խոշոր խաղացողների՝ վառ արտահայտված հակադրությունները։
-Խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համատեքստում ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք 2023-ին։
-Մի շարք պատճառներով ժամկետներ մատնանշելը դժվար է։ Նախ, չգիտենք՝ ինչ ընթացք կունենա ռուս-ուկրաինական պատերազմը, իսկ մնացած բոլոր գործընթացները սերտորեն կապված են դրա հետ։ Օրինակ, որպես մեր տարածաշրջանի հիմնական խաղացող, Ռուսաստանի կարողությունները կավելանա՞ն, թե՞ կպակասեն՝ պատերազմի ընթացքից է կախված։ Այս պատերազմի ընթացքից է կախված, թե Արևմուտքը կփորձի՞ ներկայություն ունենալ, թե՞ այնքան զբաղված կլինի ուկրաինական իրադարձություններով, որ մեր տարածաշրջանը երկրորդական կհամարվի։ Բայց ես ենթադրում եմ, որ խաղաղության գործընթացի շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն։ Լիահույս լինենք, որ գոնե, 2023 թվականին ավելի մոտ կլինենք հարաբերությունների կարգավորման հանգրվանին, քան նոր պատերազմին։
-Ներքաղաքական ի՞նչ զարգացումներ եք կանխատեսում այս տարի։ Ինչպե՞ս կզարգանան ընդդիմություն-իշխանություն փոխհարաբերությունները։
-Բարդ հարց եք տալիս, որովհետև մի կողմից նկատում ենք իշխանության մոտ ավտորիտար միտումների ուժեղացում, մյուս կողմից՝ խորհրդարանական ընդդիմության ինստիտուցիոնալ ճգնաժամ կամ տարրալուծում։ 2023 թվականին այս պրոցեսները կշարունակվեն։ Բայց, սրան զուգահեռ, երրորդ ուժերը, որոնք դուրս են խորհրդարանական իշխանության և ընդդիմության ֆորմատներից, կարող են ինքնակազմակերպվել, և, ի վերջո, հասարակությունը նոր քաղաքական այլընտրանքի հնարավորություն կարող է ունենալ։ Ֆորմալ առումով ամենակարևոր իրադարձությունը Երևանի քաղաքապետի ընտրություններն են։ Կլինի ոչ միայն իշխանություն-ընդդիմություն պայքար, այլև նոր ընդդիմադիր դրսևորումների ականատես կլինենք։ Սա՝ ֆորմալիստական տեսանկյունից, բայց պետք չէ մոռանալ, որ մեր քաղաքական կյանքը մեծապես կազմված է լինելու արտաքին քաղաքական գործոնների՝ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ծավալվող իրադարձություններից։ Հետևաբար, այս պահին ֆորս մաժորներ չեն ուրվագծվում, բայց դրանք ամբողջովին բացառել չի կարելի։ Հայաստանի քաղաքական կյանքը, ցավոք սրտի, արտաքին գործոններից կարող է ցնցվել կամ խմբագրվել։

"Forces outside the government and opposition formats can self-organize," Suren Surenyants
Radar Armenia summarized the past year, 2022, with political scientist Suren Surenyants, head of the "Democratic Alternative" party.
- Against geopolitical developments, what kind of year was 2022 for the region and, especially, for Armenia?
- 2022 was a challenging year. We must first look at the problems of our region and Armenia in a global context because we are not isolated from the world. We remember that the Russian-Ukrainian war started in February 2022, which was only conventionally Russian-Ukrainian, because we are dealing with the global conflict between Russia and the collective West. This war completely changed the world and made our problems more complicated. Turbulence spread to our region as well. And it is no coincidence that this year, in particular, was marked by an increase in tension, which continues to this day. At the beginning of winter, Azerbaijanis implemented a very aggressive policy in Nagorno-Karabakh. I mean the actions of Parukh and Karaglukh, and Artsakh was deprived of gas in the unprecedented cold of February-March. Finally, let's remember the September aggression already against Armenia, unparalleled after the ceasefire of November 9, 2020, in terms of its scale and the problems posed. If we were to summarize 2022 in another way, there was a lot of peace talk, and even a date was indicated that a peace or relations settlement agreement should be signed by the end of 2022. However, in reality, we have a situation where we are further away from peace or the settlement of relations than even in 2020, on November 9. And this is because the Armenian-Azerbaijani conflict has also been joined by the clearly expressed contradictions of mediation platforms or significant geopolitical players.
- What predictions do you have for 2023 in the context of the signing of the peace agreement?
- It isn't easy to specify dates for several reasons. First, we are still determining the course of the Russian-Ukrainian war, and all other processes are closely related to it. For example, as the leading player in our region, will Russia's capabilities increase or decrease? It depends on the course of the war. It depends on the course of this war whether the West will try to have a presence or will be so busy with Ukrainian events that our region will be considered secondary. But I assume that the negotiations on the peace process will continue. Let's hope that at least in 2023, we will be closer to the milestone of normalization of relations than to a new war.
- What internal political developments do you predict this year? How will the relations between the opposition and the government develop?
- You are asking a difficult question because, on the one hand, we are noticing the strengthening of authoritarian tendencies in the government, and on the other hand, the institutional crisis or dissolution of the parliamentary opposition. In 2023, these processes will continue. But, parallel to this, the third forces can organize themselves outside the formats of the parliamentary government and the opposition. Ultimately, society can have a chance for a new political alternative. Formally, the most important event is the Yerevan mayor's elections. There will not only be a struggle between the government and the opposition, but we will also witness new oppositional manifestations. This is from a formalistic point of view. Still, we should remember that our political life will be primarily made up of foreign political factors and events unfolding around Armenia and Nagorno Karabakh. Therefore, force majeure is not outlined at the moment, but they cannot be excluded entirely. Unfortunately, the political life of Armenia can be shaken or edited by external factors.