«Անհեթեթ և տգետ են պնդումները, թե Հայաստանը միջանցքի վերաբերյալ բանավոր խոստում է տվել». Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը՝ պնդելով, թե ՀՀ-ն պետք է միջանցք տրամադրի. «Բազմիցս եմ նշել, որ որևէ միջանցքի բացում նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը չի նախատեսում, նման բան չի նախատեսում նաև Հայաստանի կողմից ստորագրված որևէ փաստաթուղթ։ Բնականաբար, անհեթեթ և նույնիսկ տգետ են բոլոր այն պնդումները, թե Հայաստանը բանավոր նման խոստում է տվել որևէ մեկի»։
Վարչապետն ընդգծեց, որ ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա ՀՀ-ն պատրաստ է եռակողմ հայտարարության 9-րդ դրույթների իրականացմանը. «Այդ կետը տարածաշրջանի տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման մասին է։ Եռակողմ հայտարարությունը այս գործընթացում ՀՀ-ի սուվերենության որևէ սահմանափակում չի նախատեսում, և Հայաստանը ցանկացած պահի պատրաստ է ճանապարհների վերաբացմանը, նոր ճանապարհների կառուցմանը, ինչպես նախատեսվում է ՀՀ օրենսդրությամբ»։

«Утверждения о том, что Армения дала устное обещание относительно коридора, абсурдны и невежественны». Никол Пашинян
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что Азербайджан грубо нарушает Пункт 9 заявления от 9 ноября 2020 год, о том, что РА должна предоставить коридор. «Я неоднократно упоминал, что заявление от 9 ноября не предусматривает открытия какого-либо коридора, равно как и ни один документ, подписанный Арменией, не предусматривает такого. Естественно, все утверждения о том, что Армения кому-либо давала такое словесное обещание, абсурдны и даже невежественны.
Премьер-министр подчеркнул, что РА, как и прежде, готова реализовать 9-е положения трехсторонней декларации. «Этот пункт касается разблокирования транспортного сообщения в регионе. Трехстороннее заявление не предусматривает каких-либо ограничений суверенитета Республики Армения в этом процессе, и Армения готова в любой момент к открытию дорог, строительству новых дорог, как это предусмотрено законодательством Республики Армения.