Ֆրանսիան աշխատում է տարածաշրջանում դեր ստանձնել
-Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը միաձայն ընդունեց Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան դադարեցնելու և Հվ. Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու պահանջով բանաձևը։ Ո՞րն է այս բանաձևի քաղաքական նշանակությունը, և ի՞նչ կարող է տալ այն Հայաստանին։
- Պարզ էր, որ Ֆրանսիայի ԱԺ-ն սենատի հետևողականությամբ հանգելու էր նման բանաձևի։ Սա շատ նման է 44-օրյա պատերազմին Ֆրանսիայի երկպալատ բանաձևերին՝ Արցախի անկախության ճանաչման կոչ անելու առումով։ Նման բանաձևերը խաղաթուղթ են գործադիրի ձեռքում՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում օգտագործելու համար։ Այստեղ արդեն խոսվում է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին, եթե շարունակվի ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ։ Քաղաքական առումով, իհարկե, կա Հարավային Կովկասում ռուսական ազդեցության հակակշիռ քայլեր անելու ենթաառաջադրանքը։ Ռուսական միջնորդության և ԵԱՀԿ-ի անդամալուծման արանքում Ֆրանսիան աշխատում է դեր ստանձնել տարածաշրջանում և ներգրավվել գործընթացում։ Օրենսդիր դաշտի բանաձևերը այդ նպատակն են հետապնդում։
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարությունն այն մասին, թե Ֆրանսիայի խորհրդարանի պալատների բանաձևերը, որոնցով կոչ է արվում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ, չի արտացոլում Փարիզի պաշտոնական գիծը։
-Դարձյալ համեմատենք նախկին երկպալատ բանաձևերի հետ, որոնք իբրև ուղղություն չտեղափոխվեցին գործադիր դաշտ։ Միաժամանակ նկատենք, որ Մակրոնի և, ընդհանրապես, պաշտոնական Փարիզի դիրքորոշումը ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ ամենահասցեականն էր։ Դա պատճառ դարձավ, որ Բաքուն բանակցային գործընթացում վետոյի ենթարկի Փարիզի մասնակցությունը։ Նկատենք, որ արտգործնախարարության այս հայտարարությունն ու Բրյուսելի քառակողմը վերակենդանացնելու աշխատանքը համաժամանակյա ընթացքով են գնում։ Դա ենթադրում է, որ Բաքվի վետոյի դեպքում Մակրոնը կարող է գործադիր դաշտ բերել իր օրենսդիրի բանաձևերը։
-Այս համատեքստում, հաշվի առնելով Ալիևի կողմից Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցությամբ պատճառաբանված բրյուսելյան հանդիպման չեղարկումը, այս բանաձևը կարո՞ղ է ևս պատրվակ լինել Բաքվի ձեռքին՝ բանակցությունները փակուղի տանելու համար։
-Չի բացառվում, որ Բաքուն շարունակի պատրվակել նման բանաձևերը։ Հարցն, ըստ էության, մեծ հաշվով կախում ունի Բաքու-Անկարա-Մոսկվա գծի վրա ընթացող բանակցություններից։ Ֆրանսիայի ներգրավմամբ Բաքվի մերժումը բխում է առաջին հերթին Մոսկվայի շահերից, որը նախընտրում է Անկարայի հետ համաձայնաբար պահպանել հիմնական միջնորդի դերը։
-ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանն էլ հայտարարել է, որ տարածաշրջանից Ռուսաստանի հետ քաշվելու դեպքում ԱՄՆ-ի համար այժմ սահմանափակ հնարավորություն կա ավելի ուժեղ դեր ստանձնելու և արյունահեղությանը վերջ տալու համար։ Սա ի՞նչ է նշանակում, որ ԱՄՆ-ն է՞լ է խոստովանում, որ տարածաշրջանում Ռուսաստանը դոմինանտ է։ Չե՞ն պատրաստվում պայքարել դրա դեմ։
-Հայտարարության կոնտեքստը շատ կարևոր է։ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը շուտով ստանձնելու է ՌԴ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնը, և այս հայտարարությունը կատարվում է նոր պաշտոնի ստանձնման նախօրեին։ Ուղերձն այն է, որ ինքը փորձելու է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար իրականացնել ԱՄՆ-ՌԴ համագործակցություն։
-ԱՄՆ-Ռուսաստան մրցապայքարի ֆոնին հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրությունը շարունակում է լարված մնալ։ Կողմերից ո՞ր մեկը կարող է զսպել Ադրբեջանի ագրեսիան, և ինչու՞ չի անում։
- Հակասական երևույթներ են արձանագրվում։ Անկարան խոսում է Երևանի հետ հարաբերությունների դրական և գործնական փուլի մասին, Բայրամովը դժգոհում է հայկական կողմի դիրքորոշումներից, իսկ Բաքուն սահմանին կրակում է։ Պաշտոնական Վաշինգտոնի ներկայացուցիչները ակնարկում են Երևանի հետ խորքային բանակցությունների մասին և ետքայլ անում Ադրբեջանից զորքերը հետ քաշելու՝ իրենց նախկին պահանջներից։ Բրյուսելի հանդիպումը չեղարկվում է, սակայն այն վերագործարկելու նոր փորձեր են երևում։ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահական ձևաչափը անդամալուծվում է, և զուգահեռ ընթանում են միջնորդական նոր ձևաչափեր ձևավորելու մրցապայքարներ։ ՀԱՊԿ-ն քաղաքական գնահատական չի տալիս, բայց առաջարկում է օժանդակությունների փաթեթ, որի ամենակարևոր առանցքը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին առաքելություններ ուղարկելն է։ Միջնորդականին առընթեր սկսվելու է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի վրա առաքելությունների հակամարտություն։ Այս բոլորը խոսում են Հարավային Կովկասում ներթափանցման և ներգրավման աշխարհաքաղաքական մրցակցությունների մասին, որոնք կարող են զսպիչ դեր ունենալ Բաքվի շտապողականության հարցում։ Ադրբեջանն իր առջև դրած խնդիրները չի կարողանում լուծել իր պատկերացրած ժամանակահատվածում, այդ պատճառով էլ կրակում է։

France is working to assume a role in the region
- The National Assembly of France unanimously adopted the resolution with the demand to stop Azerbaijan's aggression against Armenia and to establish a stable peace in the South Caucasus. What is the political significance of this resolution, and what can it give to Armenia?
- It was clear that the National Assembly of France would come to such a resolution with the consistency of the Senate. This is very similar to the bicameral keys of France during the 44-day war in calling for the recognition of the independence of Artsakh. Such resolutions are playing cards in the hands of the executive to be used in relations with Azerbaijan. There is already talk of imposing sanctions against Azerbaijan if the invasion of the sovereign territories of Armenia continues. Politically, of course, there is the subtask of counterbalancing Russian influence in the South Caucasus. Between the Russian mediation and the dissolution of the OSCE, France is working to assume a role in the region and get involved in the process. The resolutions of the legislative field pursue that goal.
- How would you interpret the statement of the French Foreign Ministry that the resolutions of the French Parliament calling for sanctions against Azerbaijan do not reflect the official line of Paris?
- Let's compare again with the previous bicameral resolutions, which were not transferred to the executive field as a direction. At the same time, let's note that the position of Macron and, in general, official Paris was the most direct against Azerbaijani aggression. This caused Baku to veto the participation of Paris in the negotiation process. This statement of the Ministry of Foreign Affairs and reviving the Brussels quadrilateral are going simultaneously. This implies that in the case of Baku's veto, Macron can bring the resolutions of his legislator to the executive field.
- In this context, taking into account Aliyev's cancellation of the Brussels meeting with the participation of the French president, could this resolution be an excuse for Baku to bring the negotiations to a dead end?
- It is not excluded that Baku will continue to make excuses for such resolutions. The issue largely depends on the ongoing negotiations on the Baku-Ankara-Moscow line. Baku's refusal to involve France stems primarily from the interests of Moscow, which prefers to maintain the role of the primary mediator in agreement with Ankara.
- The US ambassador to the Republic of Armenia also stated that if Russia withdraws from the region, there is now a limited opportunity for the US to assume a more vital role and end the bloodshed. Does this mean that the USA also admits that Russia is dominant in the region? Are they not going to fight against it?
- The context of the announcement is critical. The US ambassador to RA will soon assume the position of the US ambassador to Russia, and this announcement is made on the eve of taking a new place. The message is that she will try to implement US-Russian cooperation to establish peace in the region.
- Against the backdrop of the USA-Russia competition, the situation on the Armenian-Azerbaijani border continues to be tense. Which parties can restrain Azerbaijan's aggression, and why is it not doing so?
- Contradictory phenomena are recorded. Ankara talks about the positive and practical phase of relations with Yerevan, Bayramov complains about the positions of the Armenian side, and Baku fires at the border. Official Washington representatives hint at deep negotiations with Yerevan and backing away from their previous demands to withdraw troops from Azerbaijan. The meeting in Brussels is canceled, but new attempts to restart it are seen. The co-chair format of the OSCE Minsk Group is disintegrating, and at the same time, competitions to form new mediating arrangements are underway. The CSTO does not make a political assessment but offers a package of assistance, the most crucial axis of which is sending missions to the Armenia-Azerbaijan border. A conflict of tasks on the Armenia-Azerbaijan border line will begin with the mediation. All of these speak of the geopolitical competition for penetration and involvement in the South Caucasus, which can have a restraining role in Baku's haste. Azerbaijan cannot solve the problems in front of it in the time it imagined, which is why it is shooting.