Հայաստանի ու Լիտվայի դատախազությունները կսերտացնեն համագործակցությունը
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Անահիտ Մանասյանը, Լիտվայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում, նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է Լիտվայի գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկիենեին և քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Լիտվայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Իգիթյանը:
Հայաստանի գլխավոր դատախազի տեղակալն ու Լիտվայի գլխավոր դատախազը քննարկել են մի շարք ուղղություններով երկու երկրների դատախազների շարունակական կրթությանն ու բարեվարքության ամրապնդմանը միտված համատեղ դասընթացների և միջոցառումների անցկացման հեռանկարները:
Անահիտ Մանասյանը լիտվացի գործընկերոջ հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը ձեռնամուխ է եղել կառույցի զարգացման ռազմավարության մշակմանն ու Դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական և ուսումնամեթոդական հանդեսի՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու գործընթացին՝ այդ հարցում կարևորելով Լիտվայի լավագույն փորձի ուսումնասիրության ու դրա արդյունավետ կիրակման անհրաժեշտությունը՝ այդ թվում նաև փոխայցերի միջոցով:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Դատախազություն-ԶԼՄ-ներ, Դատախազություն-հանրություն հաղորդակցության խնդիրներին և այդ ուղղությամբ համագործակցության հնարավորություններին:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են սերտ համագործակցության ուղղությամբ անհրաժեշտ ջանքեր գործադրելու պատրաստակամությունը:

Prosecutor's offices in Armenia and Lithuania will strengthen cooperation
Deputy Prosecutor General Anahit Manasyan, during his working visit to the Republic of Lithuania, met with Lithuanian Prosecutor General Nida Grunskiene on November 24 and discussed a wide range of issues of mutual interest.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Lithuania Hovhannes Igityan also participated in the meeting.
The Deputy Prosecutor General of Armenia and the Prosecutor General of Lithuania discussed the prospects of conducting joint courses and events aimed at the continuous education and strengthening of the behavior of the two countries' prosecutors in several directions.
Anahit Manasyan, in a conversation with his Lithuanian colleague, noted that the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia has embarked on the development of the structure's development strategy and the process of bringing the scientific-practical and educational journal "Legality" of the Prosecutor's Office in line with international standards, emphasizing the need to study Lithuania's best practices and their practical implementation, including also through mutual visits.
I've also referred to the communication problems between the Prosecutor's Office and the Public Prosecutor's Office and the possibilities of cooperation in that direction.
At the end of the meeting, the parties reaffirmed their willingness to make necessary efforts towards close cooperation.