Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ օժանդակությունը Հայաստանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով կառավարող տնօրեն Միխայել Զիբերթին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Արդյունավետ գնահատելով ՀՀ-ԵՄ գործընկերությունը՝ վարչապետը կարևորել է ԵՄ օժանդակությունը մեր երկրում բարեփոխումների իրականացման գործընթացին և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը հանձնառու է շարունակելու ժողովրդավարական ռեֆորմները: ՀՀ վարչապետն իր գոհունակությունն է հայտնել ս.թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի անցկացման կապակցությամբ և այդ համատեքստում հիշատակել գագաթնաժողովի շրջանակում իր, Ադրբեջանի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի քառակողմ հանդիպումը:
Միխայել Զիբերթը նշել է, որ ԵՄ գնահատմամբ՝ Հայաստանում ժողովրդավարությունն առաջընթաց է արձանագրում, ինչի մասին վկայում են տարբեր ոլորտներում բարեփոխումները, քաղաքացիական հասարակության ակտիվ գործունեությունը, և ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել մեր երկրին այդ գործընթացում: ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի մասով բարձր գնահատականի համար՝ նշելով, որ դիտարկվում է այն շարունակական դարձնելու գաղափարը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերությանը, տարածաշրջանային անվտանգությանը, Արևելյան գործընկերության ծրագրին վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության շուրջ:

Nikol Pashinyan highlighted the importance of EU assistance to Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan received the Managing Director of the European Union's External Action Service for Russia, Eastern Partnership, Central Asia, Regional Cooperation and OSCE Affairs Michael Siebert and the delegation led by him.
Assessing the effectiveness of the RA-EU partnership, the Prime Minister highlighted the EU's support for implementing reforms in our country and noted that the RA government is committed to continuing democratic reforms. The RA Prime Minister expressed his satisfaction. in connection with the holding of the European Political Community Summit in Prague on October 6 and, in that context, mentioned the four-way meeting between himself, the President of Azerbaijan, the President of France, and the President of the European Council within the framework of the summit.
Michael Siebert noted that, according to the EU's assessment, democracy in Armenia is progressing, as evidenced by reforms in various fields and the active activity of civil society. The EU will continue to support our country in this process. The high-ranking EU official thanked the RA Prime Minister for his high assessment of the European Political Community Summit, noting that  ​​making it continuous is under consideration.
Issues related to the Armenia-EU partnership, regional security, and the Eastern Partnership program were discussed at the meeting. I have to say that thoughts were exchanged on the activities of the EU observation mission in Armenia.