Երևանում վերաբացվել է Կանադայի հյուպատոսությունը. դեսպանություն բացելու ծրագիրն ընթացքի մեջ է
Երևանի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանում վերաբացվել է Կանադայի պատվո հյուպատոսի գրասենյակը։ ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան (նստավայրը՝ Մոսկվա) Էլիսոն Լը Քլերը բացման արարողությանը ասել է, որ Կանադան 1997 թվականից Հայաստանում ունեցել է հյուպատոսություն, որի նպատակն է եղել Հայաստանում բնակվող, սովորող և ճանապարհորդող կանադացիներին օգնություն տրամադրել։ Դեսպանը նշել է, որ մի քանի տարի խզվածք է եղել և հատկանշական է, որ հյուպատոսության վերաբացումը համընկել է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ տարեդարձի հետ։
Նա հիշեցրել է նաև, որ Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին վերջերս հայտարարել էր Հայաստանում Կանադայի դեսպանատուն բացմելու մասին և այն ընթացքի մեջ է։
ՀՀ-ում Կանադայի պատվավոր հյուպատոս է նշանակվել Վարդգես Ավագյանը։
Նոր հյուպատոսությունը հանրության համար բաց կլինի  2022թ. դեկտեմբերի 15-ից: Այն կառաջարկի հիմնականում հյուպատոսական ծառայություններ Հայաստանում ապրող, սովորող, աշխատող և ճանապարհորդող կանադացիներին, ներառյալ շտապ հյուպատոսական օգնությունը, անձնագրային և քաղաքացիությանը վերաբերվող ծառայությունները:

The Canadian consulate reopened in Yerevan. The plan to open an embassy is underway
The office of the Honorary Consul of Canada has been reopened in the Nork-Marash administrative district of Yerevan. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to Armenia (residence: Moscow) Alison Le Claire said at the opening ceremony that Canada had had a consulate in Armenia since 1997, the purpose of which was to assist Canadians living, studying, and traveling in Armenia. The ambassador noted that there was a gap for several years. It is noteworthy that the consulate's reopening coincided with the 30th anniversary of establishing diplomatic relations.
She also noted that Canadian Foreign Minister Melanie Jolie recently announced the opening of the Canadian embassy in Armenia, which is in progress.
Vardges Avagyan was appointed Honorary Consul of Canada in RA.
The new consulate will be open to the public in 2022, from December 15. It will offer primarily consular services to Canadians living, studying, working, and traveling in Armenia, including emergency consular assistance, passport, and citizenship services.