Արարատ Միրզոյանը ողջունել է Երևանում դեսպանություն բացելու Կանադայի կառավարության որոշումը
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի դեսպան Էլիսոն ԼըՔլերին (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Կողմերը կարևորել են ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների և փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հայ-կանադական հարաբերությունների հետագա զարգացումը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը ողջունել է Երևանում դեսպանություն բացելու Կանադայի կառավարության որոշումը և համոզմունք հայտնել, որ այդ քայլը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ համագործակցությանը:
Հաշվի առնելով, որ այս տարի նշվում է Հայաստանի և Կանադայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հոբելյանական 30-ամյակը՝ զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են քաղաքական երկխոսության առկա մակարդակն ու միջպետական շփումների դինամիկան:
Նշվել է Կանադայի կառավարության պատրաստակամությունը` աջակցելու Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը: Արարատ Միրզոյանը և Էլիսոն ԼըՔլերը կարևորել են հայ-կանադական առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը:
Հայկական կողմը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքինիշխանության նկատմամբ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր առավելապաշտական դիրքորոշմամբ և ագրեսիվ գործողություններով խոչընդոտում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը:

Ararat Mirzoyan welcomed the Canadian government's decision to open an embassy in Yerevan
On November 25, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan received Canadian Ambassador to RA Alison LeClair (residence: Moscow).
The parties emphasized further developing Armenian-Canadian relations based on shared democratic values ​​and mutual trust. In this context, the RA Foreign Minister welcomed the Canadian government's decision to open an embassy in Yerevan. He believed this step would give a new impetus to bilateral cooperation.
Considering that this year marks the 30th anniversary of establishing diplomatic relations between Armenia and Canada, the interlocutors noted with satisfaction the current level of political dialogue and the dynamics of interstate contacts.
The readiness of the Canadian government to support the strengthening of democracy in Armenia was noted. Ararat Mirzoyan and Alison LeClair emphasized the expansion of Armenian-Canadian trade and economic ties.
The Armenian side presented the consequences of the latest Azerbaijani aggression against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia. Minister Mirzoyan emphasized that Azerbaijan is hindering the establishment of peace and stability in the region with its fanatical position and aggressive actions.