«Կան բազմաթիվ հարցեր, որոնց քննարկումը տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն կբերի»․ Փաշինյանը՝ Պուտինին
Երևանում անցկացված ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստից հետո տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում՝ մեր մայրաքաղաքում: Այսօր մենք անցկացրեցինք ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստ, իհարկե ոչ բոլոր հարցերի շուրջ հաջողվեց հասնել կոնսենսուսի, 17 որոշումներից 15-ն ընդունվեցին:
Հույս ունեմ, որ այս ձևաչափով մեզ կհաջողվի քննարկել մեր երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը, որը շատ հագեցած է: Պետք է ընդգծել, որ մեր երկկողմ տնտեսական կապերը զարգանում են մեծ տեմպերով: Ես նկատեցի, որ այս տարի Հայաստանից Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանումն աճել է 80 տոկոսով: Իհարկե, դա կապված է լոգիստիկ շղթաների որոշ փոփոխություններով, բայց դա փաստ է, որը ստեղծում է նոր հնարավորություններ տնտեսական համագործակցության համար:
Իհարկե, մենք այսօր արդեն քննարկել ենք և կքննարկենք տարածաշրջանային բնույթի հարցեր, տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր: Կան բազմաթիվ հարցեր, ՀԱԽ նիստում ես խոսեցի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման մասին, որոնք մենք Ձեր օգնությամբ և միջնորդությամբ ընդունել ենք Ադրբեջանի նախագահի հետ: Դրանք շատ կարևոր հարցեր են, որոնք իհարկե պետք է քննարկենք, ինչպես նաև քննարկենք օրակարգը, որը հույս ունենք կբերի մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության»:
Իր հերթին Վլադիմիր Պուտինը նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի, առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ հրավերի համար, շնորհավոր ՀԱՊԿ-ում հաջող նախագահության ավարտի կապակցությամբ: Իսկապես Հայաստանն այդ աշխատանքն իրականացրեց շատ բարձր մակարդակով, ակտիվորեն: Իհարկե, հազվադեպ է հաջողվում խոսել բոլոր հարցերի շուրջ, բայց ընդհանուր առմամբ, աշխատանքը շատ ինտենսիվ տարվեց և օգտակար:
Դուք ընդգծեցիք նաև մեր երկկողմ հարաբերությունները, որոնք, անկասկած, համարվում են դաշնակցային, ունեն խորը հին արմատներ, հաճախ նաև անհրաժեշտություն չկա մտնել պատմության մեջ, մեզ համար առանց այդ էլ պարզ է ինչ է դա, ինչպիսի նշանակություն այն ունի մեր երկկողմ հարաբերությունների համար:
Ինչ վերաբերվում է այսօրվան, ապա եթե նախորդ տարի ապրանքաշրջանառությունն աճել էր 12 տոկոսով, ապա ընթացիկ տարվա 9 ամիսներին այն արդեն աճել է 67 տոկոսով: Այո, դա պայմանավորված է այսօրվա առանձնահատկություններով, բայց, անկասկած, այն կլինի հիմք նաև ապագայի համար: Այստեղ որևէ կասկած չկա:
Երբ հանդիպեցինք, ավտոմեքենայով գալիս էինք, քննարկեցինք տարածաշրջանային բնույթի հարցեր, այդ թվում՝ տարածաշրջանում կարգավորմանը վերաբերող հարցեր, խոսեցինք տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին: Շատ ուրախ եմ, որ այսօրվա միջոցառումների շրջանակում երկկողմ հանդիպում անցկացնելու հնարավորություն կա: Շնորհակալ եմ հրավերի համար»:

"There are many issues, the discussion of which will bring lasting peace in the region." Pashinyan to Putin
After the meeting of the CSTO Collective Security Council held in Yerevan, the appointment of the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, took place.
In his speech, Prime Minister Pashinyan specifically noted:
"Dear Vladimir Vladimir, I welcome you to the Republic of Armenia, our capital. Today we held a session of the CSTO Collective Security Council; of course, we have yet to reach a consensus on all issues, and 15 out of 17 decisions were adopted.
I hope that in this format, we will discuss the agenda of our bilateral relations, which is complete. It should be noted that our bilateral economic ties are developing rapidly. I noticed that exports from Armenia to the Russian Federation increased by 80 percent this year. Of course, it is connected with some changes in logistics chains, but it is a fact that creates new opportunities for economic cooperation.
Of course, we have already discussed and will discuss regional and security issues today. There are many issues; at the meeting of the APC, I talked about the maintenance of the agreements reached by tripartite statements, which we accepted with your help and mediation with the President of Azerbaijan. These are critical issues, which we should discuss, and the agenda, which we hope will bring long-lasting peace in our region."
In his turn, Vladimir Putin said:
"Dear Nikol Vladimir, first of all, I would like to thank you for the invitation and congratulations on the end of the successful chairmanship of the CSTO. Indeed, Armenia carried out that work at a very high level, actively. Of course, it is rare to talk about all issues, but the result was generally very intensive and helpful.
You also highlighted our bilateral relations, which are undoubtedly considered alliances, have deep ancient roots; often, there is no need to go into history; it is already clear to us what it is and what significance it has for our bilateral relations.
As for today, if the turnover increased by 12 percent last year, in the nine months of the current year, it has already increased by 67 percent. Yes, it's based on today's features, but it will undoubtedly be the future's foundation. There is no doubt here.
When we met, we came by car, discussed regional issues, including issues related to regulation in the region, and unblocking transport infrastructure. I am thrilled that there is an opportunity to hold a bilateral meeting within the framework of today's events. Thank you for the invitation."