Երևանում մեկնարկել է ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի ձևաչափով արտահերթ նիստը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձևաչափով արտահերթ նիստի ընթացքում հանդես է եկել բացման խոսքով։
«Հարգելի գործընկերներ, ողջունում եմ ձեզ Երևանում` արտաքին գործերի նախարարության շենքում: Ուրախ եմ տեսնել բոլորիդ:
Այսօր մենք անցկացնում ենք արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, իսկ վաղն առկա ձևաչափով տեղի կունենա ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի հերթական համատեղ նիստը: Մենք քննարկելու ենք շատ կարևոր հարցեր, կարևոր մեր երկրների և, ընդհանուր առմամբ, ՀԱՊԿ համար:
Մեզ համար այս հանդիպումը կարևոր է նաև, քանզի այն առաջինն է առկա ձևաչափով` այս տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո։ Մեր օրակարգում է մոտ երկու տասնյակ փաստաթուղթ, որոնք վերաբերում են արտաքին քաղաքականության համակարգմանը, ռազմաքաղաքական համագործակցությանը, նոր սպառնալիքներին ու մարտահրավերներին և, իհարկե, ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակին:
Նախագծերի և հարցերի մեծ մասն արդեն համաձայնեցված է. երեկ և այսօր Համաձայնեցման հանձնաժողովն աշխատել է Ստանիսլավ Զասի ղեկավարությամբ: Հուսով եմ, որ կունենանք մտքերի արդյունավետ փոխանակում և առաջարկում եմ սկսել աշխատանքները: Շնորհակալություն»:

An extraordinary session in the format of the Council of Foreign Ministers of the CSTO has started in Yerevan
RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan made an opening speech during the extraordinary session of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the CSTO.
"Dear colleagues, I welcome you to Yerevan, in the Ministry of Foreign Affairs building. Nice to see you all.
Today we are holding a meeting of foreign ministers, and tomorrow, in the existing format, another joint meeting of the CSTO Council of Foreign Ministers, the Council of Defense Ministers, and the Committee of Secretaries of the Security Councils will take place. We will discuss many important issues essential for our countries and, in general, CSTO.
This meeting is also important because it is the first in the current format after Azerbaijan's aggression against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia in September of this year. On our agenda are about two dozen documents related to foreign policy coordination, military-political cooperation, new threats and challenges, and, of course, the situation in the South Caucasus.
Most of the projects and issues have already been agreed upon. Yesterday and today, the Conciliation Commission worked under Stanislav Zas. I hope we have a fruitful exchange of ideas, and I propose to start the work. Thank you."