Կորեայի Հանրապետության պաշտոնյաների հետ կարևոր հանդիպումներ են անցկացվել
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանն իր ֆեյսբուքի էջում տեղեկացրել է.
«Կորեայի Հարապետություն կատարած այցի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը կարևոր հանդիպումներ է ունեցել ԿՀ առևտրի, արդյունաբերության և էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Գեոնգ Դաեջի և ԿՀ կրթության նախարարի տեղակալ Սանգ Յուն Ջանգի հետ։
Հանդիպման ժամանակ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս հայ-կորեական տնտեսական համագործակցությանը և իր գոհունակությունը հայտնեց առ այն, որ ՀՀ և ԿՀ միջև ապրանքաշրջանառությունը մեծացման միտում ունի: Կարևորելով ՀՀ և ԿՀ տնտեսական համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները առաջարկեց, որպեսզի կորեական ընկերությունները իրենց ակտիվ մասնակցությունն ունենան Հայաստանում կազմակերպվող EXPO-ներին:
Պարոն Գեոնգը նշեց, որ ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակի պատճառով կորեական կազմակերպությունները լուրջ դժվարությունների առջև են կանգնել և ուրախ է, որ Հայաստանը ստեղծում է ներդրումների հարմար բարենպաստ միջավայր։
Կողմերը երկուստեք արձանագրեցին որ կա չիրացված տնտեսական մեծ ներուժ ու հայտնեցին տնտեսական հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ գործուն քայլեր կատարելու պատրաստակամություն։
ԿՀ կրթության փոխնախարար Սանգ Յուն Ջանգը ողջունելով հյուրերին անդրադարձ կատարեց ՀՀ և ԿՀ կառավարությունների միջև մշակույթի, սպորտի և կրթության բնագավառներում համագործակցության մասին համաձայնագրին, որը ուժի մեջ է մտել 2017թ. նոյեմբերի14-ից: Նա նշեց, որ Covid-19 համավարակի պատճառով այս ոլորտում նույնպես համագործակցությունը որոշակի դժվարություններ է կրել, սակայն իրավիճակի կայունացմամբ պայմանավորված կարելի է իրականացնել փոխանակման ծրագրեր և ակտիվացնել փոխգործակցությունը։
ՀՀ ԱԺ ԳԿՄՍԵՍ հանձնաժողովի փոխնախագահ Թագուհի Ղազարյանը, անդրադառնալով երկու կառավարությունների միջև կնքված մշակույթի, սպորտի և կրթության բնագավառներում համագործակցության մասին համաձայնագրին, նշեց, որ այն լայն հնարավորություններ է ստեղծում այս ոլորտում սերտ համագործակցության համար և առաջարկեց աշխատանքային խումբ ստեղծել դրանք կյանքի կոչելու համար։ Նաև արձանագրեց, որ վերջին շրջանում Հայաստանում մեծացել է երիտասարդների հետաքրքրությունը կորեական մշակույթի և կորեերենի նկատմամբ, որն էլ համագործակցության խորացման նոր հեռանկարներ է ստեղծում:
Բոլոր հանդիպումներն ընթացել են փոխըմբռնման մթնոլորտում, կողմերը հայտնել են երկրների միջև բազմոլորտ համագործակցությանն ուղղված քայլերի պատրաստակամություն, նախանշվել է հետագա անելիքների ճանապարհային քարտեզը»:

Состоялись важные встречи с официальными лицами Республики Корея
Об этом на своей странице в Facebook сообщила депутат от фракции "Гражданский договор" НС Цовинар Варданян.
«В рамках визита в Республику Корея армянская делегация провела важные встречи с заместителем министра торговли, промышленности и энергетики Республики Корея Геонгом Дэджем и заместителем министра образования Республики Корея Сан Юн Джангом.
В ходе встречи заместитель министра экономики РА Нарек Терян отметил, что Армения придает большое значение армяно-корейскому экономическому сотрудничеству, и выразил удовлетворение ростом товарооборота между РА и Республикой Корея. Подчеркнув возможности углубления экономического сотрудничества между Арменией и Республикой Корея, он предложил корейским компаниям принимать активное участие в ЭКСПО, организуемых в Армении.
Г-н Геонг отметил, что в связи с нынешней геополитической ситуацией корейские организации сталкиваются с серьезными трудностями, и он рад, что Армения создает благоприятную среду для инвестиций.
Стороны отметили наличие большого нереализованного экономического потенциала и выразили готовность предпринять активные шаги по углублению экономических отношений.
Приветствуя гостей, заместитель министра образования РК Сан Юн Джанг коснулся вступившего в силу соглашения между правительствами РА и РК о сотрудничестве в сферах культуры, спорта и образования от 14 ноября 2017 года. Он отметил, что из-за пандемии covid-19 сотрудничество в этой сфере столкнулось с определенными трудностями, но благодаря стабилизации ситуации могут быть реализованы программы обмена и активизировано сотрудничество.
Коснувшись соглашения о сотрудничестве в области культуры, спорта и образования, подписанного между правительствами двух стран, заместитель председателя комитета НС Тагуи Казарян отметила, что оно создает широкие возможности для тесного сотрудничества в этой сфере, и предложила создать рабочую группа по их реализации. Она также отметила, что в последнее время в Армении возрос интерес молодежи к корейской культуре и корейскому языку, что создает новые перспективы для углубления сотрудничества.
Все встречи прошли в атмосфере взаимопонимания, стороны выразили готовность предпринять шаги к многоотраслевому сотрудничеству между странами, была намечена дорожная карта дальнейших действий».