Ադրբեջանի՝ ոչնչով չարդարացված և չհրահրված ագրեսիան հանգեցրել է Հայաստանի տարածքների մի մասի օկուպացիային. Նիկոլ Փաշինյան (լուսանկարներ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թունիսի Հանրապետության Ջերբա քաղաքում մասնակցում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 18-րդ գագաթնաժողովին: Հայաստանը վերջին չորս տարիներին նախագահում էր կազմակերպությունում:
Միջոցառման սկզբում երկրների առաջնորդներին, այդ թվում` վարչապետ Փաշինյանին դիմավորել են Թունիսի նախագահ Կայիս Սաիդը և Ֆրանկոֆոինիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն: Գագաթնաժողովին մասնակցում են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն և կազմակերպության անդամ մի քանի տասնյակ այլ պետությունների առաջնորդներ:
Այնուհետև տեղի է ունեցել գագաթնաժողովի մասնակիցների տեսալուսանկարահանման արարողություն, որից անմիջապես հետո մեկնարկել է գագաթնաժողովը:
Իր ելույթում վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Ձերդ Գերազանցություն, մեծարգո նախագահ Կայիս Սաիդ,
Հարգելի գործընկերներ՝ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ,
Տիկնայք և պարոնայք պատվիրակությունների ղեկավարներ,
Ֆրանկոֆոնիայի տիկին գլխավոր քարտուղար,
Նախ և առաջ, ցանկանում եմ իմ գոհունակությունը հայտնել այստեղ՝ Թունիսի Ջերբա քաղաքում ֆրանկոֆոն այդքան մտերմիկ և գնահատված միջավայրում գտնվելու կապակցությամբ։
Շնորհակալություն եմ հայտնում նախագահ Սաիդին և Թունիսի ժողովրդին` այսքան կարևոր հանդիպումը կազմակերպելու և ջերմ հյուրընկալություն ցուցաբերելու համար։
Ֆրանկոֆոնիայի այս գագաթնաժողովն առաջին անգամ Թունիսում անցկացնելով՝ մենք մեր հարգանքն ենք հավաստում Ֆրանկոֆոնիայի հիմնադիր հայրերից մեկին՝ նախագահ Հաբիբ Բուրգիբային։
Ձերդ գերազանցություններ, հարգելի գործընկերներ,
Երևանում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի վերջին գագաթնաժողովից չորս տարի է անցել` ընթացիկ նախագահության բացառիկ երկար մի ժամանակաշրջան, որը, սակայն, Հայաստանի Հանրապետությունն իրականացրել է պատվով՝ անվերապահորեն կյանքի կոչելով ստանձնած բոլոր պարտավորությունները։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարին՝ թանկագին Լուիզ Մուշիկիվաբոյին, մեր կազմակերպությունն այս ընթաց¬քում այդչափ արդյունավետ կառավարելու, ինչպես նաև հաստատված որակյալ փոխհարաբերությունների համար։ Ուրախ եմ, որ կարողացել ենք համատեղ աշխատել լիակատար ներդաշնակության պայմաններում։
Ցանկանում եմ նաև ողջունել նրա ջանքերը՝ ի նպաստ Ֆրանկոֆոնիայի նոր կերպարի կերտման և ՖՄԿ-ն դարձնելու` հաստատակամորեն ապագային միտված, աշխարհի առջև ծառացած մարտահրավերներին համարժեք հավակնություններ ստանձնած կազմակերպություն:
Վերջին տարիների ընթացքում աշխարհը ենթարկվել է մեծ ցնցումների: Covid-19 սարսափելի համավարակը, կլիմայական արտակարգ դրությունը, պատերազմների վերսկսումն ու դրանց հետևանքները համաշխարհային պարենային և էներգետիկ մատակարարումների վրա՝ իրենց խորը հետքն են թողել միջազգային նոր միջավայրի ձևավորման գործում։
Միևնույն ժամանակ, թվարկված մարտահրավերները եկել են բացահայտելու այն մոտեցումների ու արժեքների ճշգրիտ և տեղին լինելու հանգամանքը, որոնք հիմնավորում են մեր պատասխանները։
Համավարակների և կլիմայական հրատապ մարտահրավերների պայմաններում մենք պետք է շարունակենք խթանել երկրների միջև ուժեղացված համագործակցությունը՝ ընդգծելով համերաշխության սկզբունքը։ Վերջինս պետք է ենթադրի, որ առաջարկվող ծրագրերն ու նախաձեռնությունները կարող են օգուտ բերել առավել խոցելի երկրներին, ինչպես նաև խոցելի իրավիճակներում գտնվող բնակչությանը։
Առերեսվելով ատելության խոսքի և անհանդուրժողականության ակտիվացմանը՝ այսօր ևս համոզվում ենք Երևանի գագաթնաժողովի «Ապրել միասին» կարգախոսի արդիականության և մարդու իրավունքների, հավասարության և մշակութային բազմազանության նկատմամբ հարգանքը խթանելու անհրաժեշտության մեջ։
Ի վերջո, դիմակայելով ճգնաժամերի և հակամարտությունների բազմապատկմանը՝ մենք ողջունում ենք Ֆրանկոֆոնիայի հանձնառությունն ի նպաստ բազմակողմանիության, որը երաշխավորում է իրավունքի և պետությունների ինքնիշխանության հարգանքի վրա հիմնված միջազգային համակարգի գոյությունը։
Վերջին շրջանում, ցավոք, պետք է արձանագրենք, որ խախտվել են ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիմնարար սկզբունքները, մասնավորապես՝ որևէ պե¬տու-թյան տարածքային ամբողջականության դեմ ուժ չկիրառելու սկզբունքը, որի վրա հիմնված է մեր բոլորի հավաքական անվտանգությունը՝ այդ կերպ աստիճա¬նաբար պարտադրելով ամենաուժեղի օրենքը։
Ադրբեջանի կողմից գործադրված ագրեսիան, որի զոհը դարձավ Հայաստանի Հանրապետությունը ս.թ. սեպտեմբերի 13-14-ին, այս իրողության վառ դրսևորումն է։
Ադրբեջանի՝ ոչնչով չարդարացված և չհրահրված ագրեսիան հանգեցրել է Հայաստանի տարածքների մի մասի օկուպացիային՝ մահ և տառապանք պատճառելով քաղաքացիական բնակչությանն ու հասցնելով զգալի ավերածություններ։
Հաստատված զինադադարը, սակայն, դեռևս վերջ չի դրել Հայաստանի այլ տարածքների նկատմամբ այս երկրի նկրտումներին:
Առերեսվելով նոր սպառնալիքներին՝ մենք ակնկալում ենք, որ միջազգային հանրությունն արդար գնահատական կտա այսօր մեր երկրում տիրող իրավիճակին՝ դատապարտելով հայկական տարածքի որոշ հատվածների օկուպացիան և պահանջելով ադրբեջանական ուժերի վերադարձը նախկին դիրքեր։
Հայաստանն իր հերթին հաստատակամորեն հանձնառու է նպաստել Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնելու պայմանագրի գործընթացին, ինչպես նաև ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը։
Հայաստանը՝ որպես Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի գործող նախագահ, հետևողականորեն շարունակել է իր գործունեությունը Երևանի` միասին ապրելու ֆրանկոֆոն կոչի շրջանակներում՝ նախաձեռնելով Քովիդ-19 համա-վարակի ժամանակ միասին ապրելու վերաբերյալ բանաձևը, որն ընդունվել է 2020 թվականի նոյեմբերին՝ Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի կողմից։
Մեր երկիրն ուշադրությամբ հետամուտ է եղել թվային և տնտեսական տիրույթներում Ֆրանկոֆոնիայի գործունեությանն ու գլխավոր քարտուղարի ղեկավարությամբ ձեռք բերված զգալի առաջընթացին։ Այս առումով, մեր երախտագիտությունն ենք հայտնել ՖՄԿ-ին՝ ֆրանսախոս աշխարհի տարբեր տարածաշրջանների միջև տնտեսական համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ գործադրած ջանքերի համար։
Կուզենայի ընդգծել նաև ֆրանսերենի մասին ընդունվելիք հռչակագրի կարևորությունը, որը կդառնա նշանակալի փաստաթուղթ ֆրանսերեն լեզվի վերաբերյալ՝ արձանագրելով ֆրանկոֆոն բոլոր երկրները շաղկապելու վերջինիս դերը։
Վերջապես, Հայաստանն ուղեկցել և սատարել է գլխավոր քարտուղարին այդ բարեփոխումների իրականացման հարցում, և ողջունելի է, որ մեր կազմակերպությունն այժմ աշխատում է վերահաստատված և նոր ռազմավարական շրջանակներում իրականացվող Ֆրանկոֆոնիայի հիմնական առաջնահերթությունների վրա հիմնված ճանապարհային քարտեզի իրականացման ուղղությամբ:
Հայաստանը համոզված է, որ հայտարարված այս համընդհանուր ձգտումը թույլ կտա ապահովել Ֆրանկոֆոնիայի ճանաչելիությունը միջազգային մակարդակով, ինչպես նաև նրա արժեքների ու գաղափարների տարածումը, որոնց իմ երկիրը շարունակում է խորապես հավատարիմ լինել։
Եզրափակելով խոսքս՝ ցանկանում եմ կրկին երախտիքի խոսք հղել գլխավոր քարտուղարին՝ իր պատրաստակամության և ներգրավվածության համար։
Այժմ ինձ մնում է Ձեզ հանձնել, պարոն նախագահ, Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախագահությունը՝ մաղթելով Ձեզ ամենայն հաջողություն:
Ելույթից հետո տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում նախագահության փոխանցումը Հայաստանից Թունիսին` ՀՀ վարչապետի և Թունիսի նախագահի ձեռքսեղման խորհրդանշական արարողությամբ:

Azerbaijan's unjustified and unprovoked aggression led to the occupation of some of Armenia's territories. Nikol Pashinyan (photos)
Prime Minister Nikol Pashinyan is participating in the 18th summit of the International Organization of Francophonie in Djerba, the Republic of Tunisia. Armenia chaired the organization for the last four years.
At the beginning of the event, the countries' leaders, including Prime Minister Pashinyan, were welcomed by the President of Tunisia, Kais Said, and the Secretary General of the International Organization of Francophonie, Louise Mushikivabo. French President Emmanuel Macron, Canadian Prime Minister Justin Trudeau, and leaders of dozens of other member states of the organization are participating in the summit.
Then there was a video recording ceremony of the summit participants, after which the meeting started.
In his speech, Prime Minister Pashinyan noted.
"Your Excellency, Honorable President Kais Said,
Dear colleagues, heads of state, and governments,
Ladies and gentlemen, heads of delegations,
Madam Secretary General of Francophonie,
First, I would like to express my satisfaction to be here in Djerba, Tunisia, in such an intimate and valued francophone environment.
I thank President Said and the people of Tunisia for organizing such an important meeting and showing warm hospitality.
By holding this Francophonie summit for the first time in Tunisia, we pay our respects to one of the founders of Francophonie, President Habib Bourguiba.
Your Excellencies, dear colleagues,
Four years have passed since the last La Francophonie summit held in Yerevan, an exceptionally long period of the current presidency, which, however, the Republic of Armenia has fulfilled with honor, unconditionally implementing all the commitments undertaken.
Thank the General Secretary of La Francophonie, dear Louise Mushikiwabo, for managing our organization efficiently during this process and establishing quality relationships. I am glad that we were able to work together in complete harmony.
I would also like to applaud his efforts to help shape the new image of La Francophonie and make the FMC a firm, forward-looking organization with ambitions commensurate with the world's challenges.
The world has undergone a great upheaval in recent years. The terrible covid-19 epidemic, the climate emergency, the resumption of wars, and their consequences on global food and energy supplies have left their deep mark on forming a new international environment.
At the same time, the listed challenges reveal the exactness and relevance of the approaches and values ​​underpinning our responses.
In the face of pandemics and urgent climate challenges, we must continue promoting enhanced cooperation between countries, emphasizing solidarity. The latter should assume that the proposed programs and initiatives can benefit the most vulnerable countries and the vulnerable population.
Faced with the activation of hate speech and intolerance, today we are also convinced of the relevance of the slogan of the Yerevan Summit, "Living together," and the need to promote respect for human rights, equality, and cultural diversity.
Finally, facing the multiplication of crises and conflicts, we welcome the Francophonie's commitment to multilateralism, which guarantees the existence of an international system based on law and respect for the sovereignty of states.
Recently, unfortunately, we have to record that the fundamental principles of the UN Charter have been violated, in particular, the focus of not using force against the territorial integrity of any country, on which the collective security of all of us is based, thus gradually imposing the strongest the law.
The aggression carried out by Azerbaijan, of which the Republic of Armenia became a victim on September 13-14, is a vivid manifestation of this reality.
Azerbaijan's unjustified and unprovoked aggression has led to the occupation of a part of the territories of Armenia, causing death and suffering to the civilian population and causing significant destruction.
The confirmed ceasefire, however, has not yet ended this country's ambitions for other territories of Armenia.
Faced with new threats, we expect the international community to make a fair assessment of our country today, condemning the occupation of some parts of the Armenian territory and demanding the return of Azerbaijani forces to their previous positions.
Armenia, for its part, is firmly committed to contributing to the process of a peace treaty with Azerbaijan, as well as ensuring the rights and security of the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
Armenia, as the current Chair of the Francophonie Summit, has consistently continued its activities within the Francophone call to live together in Yerevan, initiating the resolution on living together during the covid-19 pandemic adopted in November 2020 by the Francophonie Ministerial Conference.
Our country has closely followed the activities of La Francophonie in the digital and economic domains and the significant progress achieved under the leadership of the Secretary-General. We expressed our gratitude to FMC for its efforts to develop economic cooperation between different regions of the French-speaking world.
Courtenay also emphasized the importance of the declaration on the French language, which will become an essential document on the French language, recording the latter's role in uniting all Francophone countries.
Finally, Armenia has accompanied and supported the Secretary-General in implementing these reforms. It is welcome that our organization is now working towards the performance of a road map based on the main priorities of Francophonie, implemented in a reaffirmed and new strategic framework.
Armenia is convinced that this declared universal aspiration will ensure the recognition of Francophonie at the international level, as well as the spread of its values ​​and ideas, to which my country continues to be deeply committed.
Concluding my speech, I want to thank the Secretary-General for his willingness and involvement.
Now it remains for me to hand over to you, Mr. President, the presidency of the Francophonie Summit, wishing you every success.
Thanks for your attention".
After the speech, the presidency of the International Organization of Francophonie was transferred from Armenia to Tunisia, with a symbolic handshake ceremony between the Prime Minister of Armenia and the President of Tunisia.