Վարչապետը տիկնոջ հետ աշխատանքային այցով ժամանել է Թունիս (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ աշխատանքային այցով ժամանել է Թունիսի Հանրապետություն՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) 18-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Ջերբա քաղաքի միջազգային օդանավակայանում տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողությունը: Վարչապետին և տիկին Հակոբյանին դիմավորել է Թունիսի պաշտպանության նախարար Իմեդ Մեմիչը:
Նոյեմբերի 19-20-ին անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) 18-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստանը ՖՄԿ գագաթնաժողովի նախագահությունը փոխանցելու է Թունիսին: Գագաթնաժողովում վարչապետ Փաշինյանը հանդես կգա ելույթով:
Այցի շրջանակում վարչապետը կունենա նաև երկկողմ հանդիպումներ՝ տարբեր երկրների առաջնորդների հետ:
Ջերբայում գործելու է Ֆրանկոֆոնիայի ավան։ Մասնակից երկրները, ՖՄԿ գործընկերներն ու գործակալությունները հնարավորություն կունենան ցուցադրել իրենց երկրների մշակութային բազմազանությունը. ձեռագործ աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք, մասնակից պետությունների զբոսաշրջային հնարավորությունների, արվեստի ու մշակույթի գործերի, ինչպես նաև ազգային խոհանոցի ներկայացում:
Այս հարթակում Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայանալու է «Մշակույթ և տեխնոլոգիա» խորագիրը կրող տաղավարով, որի ձևավորման առանցքում հայկական հարուստ գորգագործական մշակույթն է:

Премьер-министр вместе с супругой прибыл в Тунис с рабочим визитом (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян с супругой Анной Акопян прибыл с рабочим визитом в Республику Тунис для участия в 18-м саммите Международной организации франкофонии (МОФ).
Официальная церемония встречи состоялась в международном аэропорту города Джерба. Премьер-министра и госпожу Акопян приветствовал министр обороны Туниса Имед Мемик.
В ходе 18-го саммита Международной организации франкофонии (МОФ), который состоится 19-20 ноября, Армения передаст председательство в саммите МОФ Тунису. На саммите выступит премьер-министр Пашинян.
В рамках визита Премьер-министр также проведет двусторонние встречи с лидерами разных стран.
На Джербе будет действовать город франкофонии. Страны-участницы, партнеры и агентства МОФ будут иметь возможность продемонстрировать культурное разнообразие своих стран. выставка-продажа изделий народных промыслов, презентация туристических возможностей, произведений искусства и культуры, а также национальной кухни государств-участников.
На этой площадке Республика Армения представит павильон «Культура и технологии», ядром которого является богатая армянская культура ковроткачества.