ԱԳ փոխնախարարն ուրուգվայցի դիվանագետին է ներկայացրել սեպտեմբերյան ագրեսիայի հետևանքները
Նոյեմբերի 18-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանին իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Էդուարդո Ռոսենբրոկ Բիդարտը:
Շնորհավորելով Հայաստանում Ուրուգվայի առաջին ռեզիդենտ դեսպանին նշանակման առթիվ՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը նրան մաղթեց բեղմնավոր աշխատանք և հաջողություն իր պատասխանատու առաքելության գործում:
Իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար՝ Ուրուգվայի նորանշանակ դեսպանը նշեց, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը երկու երկրների միջև ավանդական բարեկամական հարաբերություններն առավել ամրապնդելու և հայ-ուրուգվայական օրակարգը հարստացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները քննարկեցին հայ-ուրուգվայական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ քաղաքական երկխոսության, երկկողմ քաղաքական ու տնտեսական կապերի զարգացման, տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման հեռանկարները։
Հայկական կողմը վերահաստատեց իր հանձնառությունը հաջորդ տարվա ընթացքում Մոնտեվիդեոյում Հայաստանի ռեզիդենտ դեսպանության բացման առնչությամբ։
ԱԳ նախարարի տեղակալը ուրուգվայցի դիվանագետին ներկայացրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-14-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը,  անդրադարձ կատարեց 44-օրյա պատերազմի և ադրբեջանական ագրեսիաների հետևանքով առաջացած մի շարք կարևոր հումանիտար խնդիրներին։ Ներկայացվեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առնչությամբ առկա զարգացումները և հայկական կողմի դիրքորոշումները։

The Deputy Minister of Foreign Affairs presented the consequences of the September aggression to the Uruguayan diplomat.
On November 18, Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan was handed a copy of his credentials by the newly appointed ambassador of the Eastern Republic of Uruguay, Eduardo Rosenbrock Bidart.
The Deputy Foreign Minister congratulated the first resident ambassador of Urugway to Armenia on his appointment and wished him fruitful work and success in his responsible mission.
In his turn, the newly appointed ambassador of Uruguay thanked for the good wishes and stated that he would make maximum efforts further to strengthen the traditionally friendly relations between the two countries and enrich the Armenian-Uruguayan agenda.
The interlocutors discussed a wide range of issues related to Armenian-Uruguayan relations, including political dialogue, the development of bilateral political and economic ties, and the prospects for developing mutually beneficial cooperation in various fields.
The Armenian side reaffirmed its commitment to the opening of the Armenian resident embassy in Montevideo within the next year.
The Deputy Minister of Foreign Affairs presented to the Uruguayan diplomat the situation created as a result of the Azerbaijani aggression unleashed on the sovereign territory of Armenia on September 13-14; he referred to several critical humanitarian problems caused by the 44-day war and Azerbaijani aggressions. The current developments and the positions of the Armenian side regarding the Nagorno Karabakh conflict and the settlement of Armenian-Turkish relations were presented.